Polenlerin Yol Açtığı Mevsimsel Alerjiler –Bahar Alerjisi Kabusunuz Olmasın!

Bahar, günlerin uzamaya başladığı, soğuk kış günlerinin ve soğuk algınlıklarının bittiğini zannederken bir çoğumuz için başka sorunların başladığı zor bir mevsimdir. Özellikle de mevsimsel alerjileri olanlar için! Zira bahar aylarında mevsimsel alerjiler , uçuşan polenlerden dolayı artış gösterir.

Bitkiler polen saldıkça saman nezlesi (bahar nezlesi) gibi mevsimsel alerjileri olanların burun akıntısı, hapşırma ve göz sulanması gibi şikayetlerinde artış olur. Bu alerjilerin henüz kesin bir tedavisi olmasa da semptomları hafifletmek için bazı tıbbi ya da doğal ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bazı önemli alışkanlıklar edinmeniz bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.

Mevsimsel alerjiler neden olur, alerji ve soğuk algınlığı arasındaki fark nasıl anlaşılır, alerjiler ne zaman geçer, nelere alerjimiz olduğunu nasıl anlarız, alerjik reaksiyonlar nasıl önlenir, nasıl tedavi edilir, neler yapmalıyız?  

Mevsimsel Alerjinin Sebepleri 

Mevsimsel Alerjiler
Mevsimsel Alerjiler- Bahar Alerjisi- Saman Nezlesi

Bahar alerjisini tetikleyen en önemli faktör polenlerdir. Polen bitkilerin üreme hücresidir ve bahar aylarında ortaya çıkıp rüzgarla birlikte kilometrelerce geniş alanlara yayılır. Ağaçlar, yabani otlar, ve çimenler diğer bitkileri döllemek için bu küçük tanecikleri havaya bırakır ve bitkilerin çoğalması bu sayede gerçekleşir. 

Polenler soluma yoluyla burun içerisine kaçtığında alerjik yatkınlığı olanlarda kısa sürede semptomlar başlar. Bağışıklık sistemi poleni bir tehlike olarak algılar ve alerjenlere saldıran antikorları serbest bırakır. Bu durum histamin adı verilen kimyasalların kan içine salınmasına yol açar. Histaminler bahar alerjisi semptomlarını tetikler. 

Mevsimsel alerji (bahar alerjisi-saman nezlesi) Belirtileri

  • Burun akıntısı 
  • Hapşırma 
  • Öksürme 
  • Gözlerde sulanma ve yanma 
  • Burun ve gözde aşırı kaşıntı 
  • Göz altlarında koyu halkaların belirmesi

Burun, göz ve bronşlarda biriken polenler, bahar saman nezlesi-bahar alerjisine, alerjik astıma ve gözlerde iltihaplanmaya ( konjuktivit) neden olabilir.

Neden Alerji Oluruz?

Bu sorunun net bir cevabı yok, bazı insanların alerjik yatkınlığının pek çok sebebi olabilir. Uzmanlar bu konuda genetik faktörlerin başı çektiğini düşünüyor.

Öte yandan, çocukluk döneminde çok fazla toz veya evcil hayvan gibi alerjenlere erken maruz kalmanın da bazı enfeksiyonlarla birleştiğinde, zamanla alerjilere dönüşebileceği düşünülüyor.

Diğer bir sebep ise, küresel ısınmadan dolayı bazı bitkilerin daha fazla polen salmasıdır. Mevsimlerin dengesizleşmesi, iklimlerin hızla değişmeye başlaması, havaların vaktinden önce ısınması vs. bitkilerin erkenden polenleri salmasına ve polen salımının daha uzun süre devam etmesine sebep oluyor. Bu da mevsimsel alerjilerin artmasına yol açıyor. 

Mevsimsel alerji ve soğuk algınlığı arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Mevsim alerjileri genelde hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve kaşınmalara sebep olur. Ancak bunlar çoğunlukla iş ve sosyal hayatınızı etkileyecek boyutta olmaz (istisnai durumlar olabilir.) Soğuk algınlığı ise, alerjiler için saydıklarımıza ek olarak kas ağrıları, halsizlik, mide bulantısı gibi belirtiler gösterir. 

Polen alerjimiz olduğunu nasıl anlarız?

Alerjinizin olup olmadığını ve tam olarak ne tür bir alerjiniz olduğunu bilmenin tek yolu bir deri testi yaptırmaktır. Bahar alerjisi şüpheniz varsa testleri özellikle Şubat ve Eylül ayları arasında yaptırmanız en doğru sonucu almanızı sağlar.  

Alerjiye sebep olan polenler ne zamana kadar havada olur?

Polonya
polenler

Mevsimsel alerji şiddeti ve süresi yaşadığınız bölgeye göre değişir. Ülkemizde, özellikle İstanbul, Ankara, Kütahya, Burdur, Bursa ve Samsun’da çayır ve ağaç polenleri çok fazla bulunmaktadır. Bu sebeple bu şehirlerde alerji oranı çok daha yüksek olabilmektedir. Polen mevsimi ilkbaharda başlar ve yaz boyunca devam eder.  

Mevsimsel alerjiler nasıl tedavi edilir?

Alerjenlere maruz kalmanıza sebep olan faktörlere karşı önlem almanın yanı sıra, belirtilerin hafiflemesine yardımcı olabilecek en etkili ilaçlar burun spreyleridir.

Çünkü, burundan püskürtülen sprey direkt alerjen bölgeyi hedef alarak belirtileri hızla hafifletir. Bunun dışında alerjenlerden korunmak ve alerji şiddetini azaltmak için aşağıdaki önerileri uygulamanız da iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kolayca uygulayabileceğiniz alerji önleme yöntemleri 

Mevsimsel alerjilerden yakınanlar için mevsim değişiklikleri ve özellikle bahar ayları yılın en kötü zamanı olabilir. Havada uçuşan polenleri her soluduğunuzda alerjiniz daha çok belirtiler gösterir ve daha kötüye gider. Bu sıkıntının üstesinden gelmek ve baharın tadını çıkarabilmek için önerilerimizi okuyup uygulayarak bu zor zamanları daha kolay atlatabilirsiniz.

1. Ananas Suyu İçin: Bu lezzetli meyve, solunum yollarını açan bromelain adı verilen bir enzim içerir. Bahsedilmesi gereken diğer bir faydası ise, ananasın yüksek konsantrasyonlu  C vitamini içermesidir. C vitamini, diğer bir çok faydasının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır.

2. Bol bol duş alın: Polenlerin yoğun olduğu bahar aylarında mutlaka sık sık duş alın. Özellikle dışarıda vakit geçirdikten sonra eve döndüğünüzde giysilerinize, saçlarınıza ve cildinize yapışan polen, toz ve hatta küçük böceklerden arınmak için vakit kaybetmeden yıkanmanızda fayda var.

3. Diyetinizi Değiştirin: Alerjilere karşı savaşmanıza ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek pek çok yiyecek vardır. Yağlı ve şekerli gıdaların tüketimini mutlaka azaltın. Bu tip gıdalar alerjik reaksiyonları şiddetlendirebilir. Daha fazla narenciye ve yeşillik tüketmelisiniz..

4. Güneş Gözlüğü kullanın: Güneş gözlüğü, gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korurken aynı zamanda polenlerden, tozlardan ve diğer alerjenler gibi havada bulunan zararlı parçacıklardan da korur. 2013’te yapılan bir araştırma, güneş gözlüklerinin mevsim geçişleri sırasında gözlerinizi tahriş eden alerjen ve enfeksiyonlardan korumanın en kolay ve ucuz yollarından biri olduğunu göstermiştir.

5. Polen alerjisi için Nane çayı: Nane çayı Epigallocatechin Gallate denilen güçlü bir antioksidan içerir. EGCG, alerjik semptomlar belirmeden önce bağışıklığınızı arttıracak özelliğe sahiptir. Hatta C ve E vitaminlerinden bile daha etkilidir.

6. Pencerelerinizi kapalı tutarak polenleri engelleyinMevsimsel alerjiniz varsa evde, ofiste veya arabanızda, mümkünse pencereleri kapalı tutun. Polen filtreli klimalar kullanın ve klimalarınızın filtrelerinin düzenli olarak bakımını yapın. Alerjenlerden korunmak için bu duruma dikkat etmenizde fayda var.

7. Halıları kaldırın: Halılar, eve renk ve sıcaklık katıyor, ama aynı zamanda kirletici maddeleri de biriktiriyor ve bunlar inanın sizin en büyük düşmanlarınız. Halılarınızı ne kadar temizlediğiniz önemli değil; içleri her zaman toz, ölü deriler, evcil hayvan tüyleri, vs. ile doludur. Bunu her zaman yapmasanız bile en azından alerji mevsimi olan baharda halı kullanmayın.

Sabah saat 05:00 ve 10:00 arası polenlerin en fazla olduğu saatlerdir. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın. Çıkmanız gerekiyorsa cildinizi koruyan giysiler, ağız ve burnu kapatan maske ve güneş gözlüğü kullanmayı unutmayın.

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

5 Yorum

  1. Polenlerin Yol Açtığı Mevsimsel Alerjiler yazınız çok bılgılendırıcı olmuş teşekkurler…Kolayca uygulayabileceğiniz alerji önleme yöntemleri listenız de gayet önemlı bır hatırlatma olmuş

  2. Genelde mevsimsel alerjilerde çok hasta olurdum ama sizin önleme yöntemleri sayesinde inşallah bu sene olmam

  3. Eşim çok kötü oluyor benimde.Polen alerjisi var.Ananas Suyu içmeyi mutlaka denettireceğim kendisini.Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı