Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin faydaları nelerdir ,hangi hastalıklardan korur, nelere iyi gelir? Baklagiller familyasından olan mercimek, özellikle kırmızı, sarı, siyah, yeşil, kahverengi gibi türleriyle damakları şenlendiren besinlerden biridir.

Lezzetinin yanı sıra zengin bir protein, karbonhidrat, lif ve amino asit kaynağıdır. Ayrıca demir, bakır, potasyum, manganez, fosfor, molibden, B1 vitamini ve folat gibi çeşitli mineralleri içerir. Vitamin ve mineral kaynağı olan mercimek insan sağlığı için büyük bir öneme sahiptir.

Mercimeğin Faydaları

1. Kan şekerini düzenler: Mercimek, kandaki şeker seviyelerini düzenleyerek diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Uzmanlar, özellikle tip 2 diyabeti olanların mercimek yönünden zengin bir beslenme modeline uymaları gerektiğini düşünüyor.

Mercimekteki çözünür lifin yüksek olması, insülin ve plazma glukozunu düşürerek kan şekerini stabilize edebilir.

2. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Araştırmalar, düzenli olarak mercimek tüketenlerin % 5 oranında daha az kötü kolesterol (LDL) riski taşıdığını göstermektedir.

Yeşil mercimeğin faydaları-Kırmızı mercimeğin faydaları

3. Kanseri önleyebilir: Mercimek gibi protein açısından zengin gıdalar kanserli hücrelerle etkin bir şekilde mücadele eder ve yeni kanser hücrelerinin oluşmasını engellerler.

4. Sindirimi sistemini düzenler: Diğer baklagillerde olduğu gibi mercimek de sindirim sürecini hızlandırır. Mercimekte yoğun olarak bulunan lif, kabızlık gibi sindirim problemlerini önler. Ayrıca vücutta biriken toksinler de bu şekilde vücuttan atılır.

5. Mercimekle fazla kilolarınızdan kurtulun: Bir fincan mercimek 230 kalori içerir ve günlük lif ve protein ihtiyacınızın % 63’ünü karşılar. Bununla birlikte uzun süre tokluk hissi sağlayarak aşırı yeme isteğinizi azaltır. Bu da fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacağı anlamına gelir.

6. Beyin sağlığını destekler: Folik asit yönünden oldukça zengin olan mercimek, sinir sisteminin gelişimi ve sağlığında büyük bir rol oynar ve nörolojik problemlerle mücadele eder.

Mercimek Faydaları

Ayrıca kan hastalıkları riskini de minimize hale getirir. Sadece bir fincan mercimek günlük folik asit ihtiyacınızın % 90’ını karşılayacak özelliğe sahiptir.

7. Enerjiyi arttırır: Enerjinizin düşük olduğunu hissettiğinizde bu durumu iyileştirmek için mercimek en iyi alternatiflerdendir. İçerisinde bulunan demir ve bakır gibi mineraller, enerji üretimini arttırmada son derece etkilidir.

Demir kırmızı kan hücrelerini arttırır ve anemiye karşı korur, bakır ise vücutta bulunan karbonhidratları enerjiye dönüştürmede rol oynar.

8. Kalp sağlığını iyileştirir: Araştırmalara göre, mercimek koroner kalp hastalığı riskini azaltan zengin bir lif kaynağıdır. Günde ortalama 20 gr. lif tüketenler, daha az tüketenlere oranla çok daha nadir kalp rahatsızlıkları yaşarlar. Ayrıca mercimekte bulunan magnezyum kalp krizini engelleyebilir.

9. Kemikleri güçlendirir: Hem kırmızı hem de yeşil mercimeğin faydaları arasında bulunan kemik sağlığını geliştirme özelliği, içeriğindeki bol miktarda proteinle ilişkilidir. Bununla birlikte kas sistemini de güçlendirir.

Yorumlar

  1. Mercimeğin sindirim sistemini düzenliğini biliyordum diğer faydalarını da öğrenmiş oldum. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu