Menopozda Kilo Kontrolü: Menopoz Döneminde Kilo Almaktan Korunma Yolları

Bir kadının ilerleyen yaşlarında kilo almaya başlaması her zaman ciddi bir hastalık ya da probleminin işareti sayılmaz. Ancak, kilo artışı kontrolden çıkmadan ve tehlike sınırına ulaşmadan önce önlem alınması olası riskleri en aza indirir. Örneğin menopoz başlangıcından hemen önce ortaya çıkan kilo artışı hormon dengesinin yeniden düzenlenmesiyle kontrol altına alınabilir. Peki menopozda kilo alımı nasıl önlenir, alınan kilolar nasıl verilir?

Aslında menopoz döneminde kilo sorunu her kadının mutlaka yaşayacağı bir sorun değil ve “menopozda kilo verdim” diyenler de mevcut. Bununla birlikte “menopozdayım, kilo veremiyorum” diyenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu da belirtmiş olalım.

Uzmanlar, “bir kadın 12 ay boyunca adet görmediyse menopoz dönemine girmiş olur” diyor. Bu döneme girmeden önce yani primenopoz denen erken işaretlerin yaşandığı süreçte, adet döngüsünde değişiklikler, östrojen ve progesteron seviyelerinde düşme yaşanır.

Bir çok kadın bu geçiş dönemiyle birlikte genellikle sıcak basması, uykusuzluk, konsantrasyonda zorlanma, huzursuzluk, kemik ve eklem ağrıları yaşar. Yanı sıra hızlı bir şekilde kilo alımı da görülebilir ve bu süreçte kilo vermek, öncesine göre çok daha zordur.

Menopozda Kilo Alma Nedenleri

Yapılan araştırmalar, menopoza giren kadınların, henüz menopoza girmemiş kadınlardan daha fazla kilo aldığını doğrulamış, ancak bu kilo artışının nedeni tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Devam eden çalışmalar ise, aktif bir yaşam tarzı olan kadınların, menopoz döneminde de aktif kalarak kilo sorunu yaşamadıklarını ya da kilo vermede fazla zorlanmadıklarını göstermiştir.

Peki, genel olarak menopozda kilo alımının nedeni ne olabilir? Hormonal değişikliklere ek olarak, aşağıdaki faktörler de bu konuda önemli rol oynuyor olabilir.

  • Azalan fiziksel aktivite (Bu süreçte yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi semptomlar fiziksel aktiviteye ilginin azalmasına ve daha yavaş bir yaşam tarzına neden olabilir.)
  • Yüksek kalorili gıdalar karşı artan istek (Araştırmalar, kadınların östrojen seviyeleri azaldıkça kalorisi yüksek gıdalara yöneldiğini gösteriyor. Bu durum özellikle bel çevresinde yağ birikimine neden olur.)
  • Genetik faktörler (Ebeveynleriniz veya yakın akrabalarınız yapısal olarak fazla kiloya müsaitse, menopoz döneminde dikkat etmediğiniz takdirde aşırı kilo almanız olasıdır.)
  • Uyku eksikliği (uykusuzluk menopozun semptomlarından biridir ve yeterince uyuyamamak menopozda kilo alımı sorununa neden olabilir. Çünkü uykusuzluk daha fazla atıştırma ve daha kalorili gıdalar tüketme eğilimi yaratır.)
  • Yavaş metabolizma (Yaşlandıkça kas kütlesi azalır ve metabolizma yavaşlar. Bu da kilo almaya neden olur.)

Her kadın bu değişimleri yaşamasa da bir çoğunun fiziksel aktivitelerinde bir düşüş olduğu görülür. Fiziksel aktivite azalınca metabolizma hızı da düşer, bu da kilo alma riskini arttırır.

Ayrıca okuyun: Hormonal Dengesizlik Kilo Alma Nedeniniz Olabilir!

Menopoz Döneminde Kilo Alımını Önlemek İçin Tavsiyeler

Ölçülerinizi Sık Sık Kontrol Edin. Karın bölgesindeki yağ hücrelerinin metabolik faaliyetleri kalçada bulunan yağ hücrelerine göre daha aktif ve tehlikelidir. Bu bölgelerdeki yağ hücreleri insüline karşı direnç oluşturmakta ve bu durum kan şekerinin fazlasının temizlenebilmesi için vücutta daha çok insülin üretilmesine sebebiyet vermektedir. O yüzden tehlikeyi erken fark edebilmek için bu bölgelerinizi sık sık ölçün.

Stresten Kaçının. Stresin metabolizma üzerindeki etkisi asla hafife alınmamalıdır. Stres özellikle menopozdaki kadınlarda kilo artışı nedenlerinden biridir. Bu yüzden stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Tiroid Kontrolünü Aksatmayın. Menopoza yaklaşan kadınların yaklaşık %25’i, tiroid bezi ile ilgili problemler yaşar. Tiroid bezinin normalden az çalışması metabolizma hızını düşürür. Yorgunluk, kilo artışı, soğuk eller ve ayaklar tiroid problemlerinin habercisi olabilir. Hormon ölçümlerinizi düzenli bir şekilde yaptırmak, hangi durumda olduğunuzu anlamanız için faydalı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Hipotiroide Rağmen Kilo Verebilmek!

Egzersiz Yapın. 50 yaşına geldiniz ve hayatınız boyunca hiç spor yapmadınız. Bu dakikadan sonra spor yapmak faydasız, artık çok geç gibi düşüncelere kapılmayın. Spor salonuna, yürüyüş gruplarına katılın, yeni bir spor öğrenin… Tatildeyseniz, sürekli kumsalda uzanmak yerine bisiklet sürün, kürek çekin, yürüyün… Egzersiz yaparak aynı zamanda kalbinizi ve kemiklerinizi de korumuş olacaksınız.

–Kuvvet antrenmanı da oldukça önemlidir. Kas kütleniz arttıkça vücudunuz kalorileri daha verimli bir şekilde yakar, bu da kilonuzu kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Alkolü sınırlayın. Alkollü içecekler fazla kalori içerir ve kilo alma riskinizi artırır.

Sağlıklı beslenin. Menopozda kilo kontrolü sağlamak için daha fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar ve lif içeren gıdalar tüketmeye dikkat edin.  Baklagiller, kuruyemiş, balık veya tavuk sağlıklı protein seçenekleridir. Ayrıca yağ ihtiyacınızı da zeytinyağı gibi sağıklı yağlarla karşılayın. Bu süreçte aşırı yeme isteğini dizginlemeye çalışın ve porsiyonlarınızı küçültün. Yani daha az ama daha sağlıklı bir diyet tercih edin.

Menopoz döneminde şişkinlik ve kilo alımından korunmak için mutlaka aktif kalın ve sağlıklı beslenin. Yaşınız ilerledikçe yaşam tarzınız değişmeye başlayabilir. Bu yüzden, fiziksel aktivite ve porsiyon kontrolünü öncelik listenizin tepesine yerleştirin. Menopozda kilo verenler genellikle bu kurala uyarak hedeflerine ulaşır ve çok daha sağlıklı bir süreç geçirirler.

Ayrıca okuyun: Erken Menopoz Nedenleri ve Belirtileri

6 Yorum

  1. Gerçekten de biz kadınların ilerleyen yaşlarda yaşadığı sıkıntılar arasında yer alıyor. Faydalı bilgiler için Teşekkürlerrr 🙂

  2. İlk iki yil sorun yasadim bu yil nihayet menopozda aldigim kilolari verebildim. Hormon dengesinin bozulmasi aldirabiliyor maalesef.

    1. Maalesef bazı kadınlar için zor bir süreç olabiliyor menopoz.. Çabalarınızın olumlu sonuç vermesine ve kilo vermeyi başarmanıza sevindim 🙂 Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu