Maden Suyunun Faydaları Nelerdir- Maden suyu zayıflatır mı? | XHayat
Faydaları Nelerdir

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir- Maden suyu zayıflatır mı?Maden suyuyerin derinliklerinde oluşan, toprağın özelliklerine göre kalsiyum, sülfat, florit, bikarbonat, klorit, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, çinko gibi çeşitli minerallere sahip doğal yeraltı suyudur. Maden suyunun faydaları, içeriğinin bu denli zengin olmasından dolayı oldukça fazladır.

Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, hamilelikte ve yaşlılık dönemlerinde vücudun ihtiyacı olan mineraller, doğal maden suları ile karşılanabilir. Uzmanlar tarafından önerilen günlük maden suyu tüketimi çocuklarda günde 200 ml, yetişkinlerde ise günde 600 ml‘dir. 

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Faydaları
Maden Suyunun Faydaları1. Maden suyu florür içeriği sayesinde, dişleri güçlendirir ve çürümeleri engeller. 

2. Terleme, idrar vs. gibi sebeplerle, su ve mineral kaybını telafi eder. 

3. Vücutta biriken toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Ayrıca sigara kullananların her gün maden suyu tüketmeleri, vücutlarındaki nikotinin zararlı etkisini azaltır. 

4. İçeriğindeki minerallerle vücudun sodyum, kalsiyum, fosfat, magnezyum ve potasyum yoğunluğunun dengelenmesini sağlar. 

5. Cildin gerek duyduğu su ve mineral ihtiyacını karşılar, cildi nemlendirerek sağlıklı bir görüntü kazandırır. Ayrıca maden suyu akne sorununa karşı doğal bir ilaçtır. 

6. Yaşlılığa bağlı oluşan kırışıklıkları azaltır. 

7. Selülit oluşumunu engeller. 

8. Sindirim ve boşaltım sistemlerinin fonksiyonlarını düzenler. 

9. Diyet yapanlar için ideal bir içecektir (kalorisizdir). 

10. Kemiklerin gelişiminde oldukça büyük bir fayda sağlar. 

11. Maden suyunun faydalarından bir diğeri, yemek sonrası hazmı kolaylaştırması ve şişkinliği almasıdır. 

12. Maden suyu kalp hastalıkları, prostat ve tüm kanser risklerini en aza indirir. 

13. Obezite tedavisinde son derece etkilidir. 

14. Maden suyu tüketmek böbrek taşı oluşumunu engeller. 

15. Tiroid fonksiyonlarını düzenler. 

16. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan maden suyu, menopoz dönemindeki kadınların ve ileri yaşlarda erkeklerin osteoporoz riskini azaltmada önemli bir rol oynar. 

17. Maden suyu zayıflatır mı? Evet, düzenli olarak tüketeceğiniz maden suyu zayıflamaya ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Her gün tüketeceğiniz maden suyu ile vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri sağlarken, aynı zamanda sıfır kalorili olması ve sindirim sistemini güçlendirmesiyle birlikte daha rahat kilo vermeniz mümkün olur.Görüldüğü gibi maden suyunun faydaları oldukça fazladır. Ancak, mutlaka dozunda tüketilmesi gereklidir. Gün içerisinde tüketilmesi gerekenin üzerinde maden suyu tüketmek, özellikle böbreklerde ve midede ciddi sorunlara sebep olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon sorunu olanların maden suyu tüketirken daha ölçülü ve düşük sodyum içeriğine sahip maden sularını tüketmeleri gerekir. 

Maden Suyu ve Soda Arasındaki Fark

Maden suyu ve soda, bilinenin aksine birbirinden tamamen farklı içeceklerdir. Maden suları, yer altından yeryüzüne çıkarken oldukça zengin doğal minerallere sahip olarak çıkar; sodada ise mineral yoktur.

Karbondioksit, maden suyunda doğal olarak bulunurken sodaya, gazlandırma özelliği katması için, sonradan ilave edilir. Maden suyunun doğal mineral deposu olması sağlığa her yönden büyük fayda sağlarken; soda ise tamamen yapaydır ve faydası sadece hazımsızlık gibi sorunları gidermekle sınırlıdır.

Gün içerisinde idrar, ter ve solunum yoluyla vücudumuzun kaybettiği mineralleri, su tüketmenin yanı sıra maden suyu da tüketerek, geri kazanabiliriz. Maden suyu seçimi yaparken mutlaka düşük sodyum, yüksek kalsiyum ve yüksek magnezyum içeriğine sahip olanları tercih etmeliyiz.


PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı