Her sabah limonlu sıcak su içmenin 10 şaşırtıcı faydası

Özellikle antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir ilaç olarak kabul edilen limon suyu aynı zamanda karaciğeri de temizler ve kilo vermeye yardımcı olur. Limonda bağışıklık kazandıran ve enfeksiyonlarla mücadele eden birçok madde vardır; sitrik asit, magnezyum, pektin, kalsiyum, C vitamini ve limonen bunlardan bazılarıdır.

İşte, her sabah limonlu sıcak su içmeniz için 10 sebep.

Limonlu Sıcak Su Tüketmenin Faydaları

1. Sindirime yardımcı olur: Limon suyu, vücuttaki istenmeyen maddeleri ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Ayrıca karaciğere sindirim için gerekli olan safra üretimine katkı sağlar.

Limon mineral ve vitamin yönünden zengindir ve sindirim sistemindeki toksinleri ortadan kaldırmaya, reflü, şişkinlik ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Uzmanlar, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için kanser hastalarına limonlu sıcak su önerir.

2. Diüretik etkiye sahiptir: Limon suyunun diüretik yani idrar sökücü özelliğe sahip olması, idrar yapma oranını arttırdığından vücuttaki toksinler daha hızlı çözülerek atılır ve bu, idrar yolunuzu da sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Detoksifikasyon sağlayan limon suyu, karaciğeri uyaran enzimlerin işlevini en en etkili düzeye çıkarır.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Limon suyu , soğuk algınlığı ile savaşmak için ideal olan C vitamini, ayrıca beyin ve sinir sistemini uyaran potasyum açısından oldukça zengindir.

Potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ek yardım olarak kullanılır. Yanı sıra demir emilimini de arttırıcı etkiye sahiptir.

4. Cildi temizler ve canlandırır

Limonlu Sıcak Su – Cildi Temizler ve Canlılık Verir Limonlu Sıcak Su – Cildi Temizler ve Canlılık Verir

Limon suyunun C vitamini bileşeni ve diğer antioksidanlar, kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. C vitamini deposu olan limonun alkali niteliği, akneye sebep olan bakterileri yok ederek sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Limon suyu ile cildinizi temizleyerek toksinlerden arındırabilirsiniz. Düzenli olarak cilt temizliği için limon suyu kullanmak cildinizi gençleştirir. Özellikle yağlı ciltler için oldukça etkilidir.

5. Limonlu sıcak su Enerjinizi Arttırır: Besinlerden alınan enerji bu gıdaların atom ve moleküllerinden oluşur. Pozitif yüklü iyonlar sindirim sistemine girip negatif iyonlarla etkileşime geçtiğinde bir reaksiyon yaratır. Limon, daha fazla enerji sağlayan negatif yüklü iyon içeren nadir gıdalardan biridir.

Limon suyu pozitif iyonları negatif iyonlara çevirerek enerjinizin artmasını sağlar. Öte yandan limon kokusu enerji sağlar ve ruh halinizi iyileştirir, zihninizi açar, kaygı ve depresyon belirtilerini hafifletir.

6. pH Düzeyinizi Dengeler: Limon en alkali gıdalar arasındadır. Aslında limon vücuda girmeden önce asidiktir, ancak sitrik asit metabolize olduktan sonra vücutta asidite etkisi kalmaz. Vücudun pH değeri asidik olursa hastalanırsınız.

Limonlu sıcak su düzenli tüketildiğinde, ağrı ve şişmenin nedeni olan eklemlerdeki ürik asit de dahil olmak üzere vücuttaki asitlik ortadan kalkar.

8. Kemik ve Kıkırdak Sağlığı: Limonda bulunan askorbik asit (C vitamini), kemik bağ dokusunu ve kıkırdak sağlığını koruyan besleyici bir maddedir. C vitamini aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandırır.

9. Nefesinizi Tazeler

Limon Suyu Nefesini Tazeler, Diş Eti Sağlığını Korur

Limon kötü nefesten kurtulmak için mükemmel bir yardımcıdır. Taze nefesin yanı sıra, diş eti iltihabını hafifletmeye de yardımcı olur.

Sitrik asit diş minesini aşındırabileceğinden, dişlerinizi fırçalamanız gerektiğinde limon suyunu içmeden önce fırçalayın. İçtikten sonra fırçalamak için bir süre beklemelisiniz.

10. Kilo vermenize yardımcı olur: Herkesin merak ettiği “limon suyu diyeti faydalı mı” ya da “sıcak limonlu su zayıflatır mı” sorularının cevabı: “Evet, zayıflatır.” Sıcak limonlu su kan dolaşımını arttırarak kalori yakımını ve vücudun yağı metabolize etmesini hızlandırır.

Ayrıca beslenme uzmanları, alkali diyet uygulayanların kilo vermede çok daha başarılı olduklarını düşünüyorlar. Limon en alkali gıdalardan olduğu için de fazla kilolardan kurtulmanıza büyük katkı sağlamış olur.

Limonlu su nasıl hazırlanır?

Limonlu su için bir bardak kaynar durumda olmayan sıcak su ve yarım limon gerekli. Limonu sıcak suya sıkın ve sabah aç karına ağır ağır yudumlayarak tüketin.

***Soğuk su kullanmayın, çünkü vücudunuzun soğuk suyu işlemesi zordur ve bunun için daha fazla enerji tüketir. Ayrıca kullanacağınız limonun da taze ve organik olmasına özen gösterin. Kesinlikle hazır limon sularını kullanmayın.

8 Yorum

    1. ben de bılmıyordum ve bır aydır ıcıyorum cok faydasını gordum ve devam edıyorum.

      1. Yorum bıraktığınız için teşekkürler 🙂 Evet, limonlu su kesinlikle çok faydalı, günlük olarak tüketmek lazım.

  1. Her sabah limonlu su içmenin faydalarının bu kadar olduğunu bilmiyordum.sayenizde bilgi edinmiş oldum.fakat midemi rahatsız ettiği için ne yazık ki içemiyorum maalesef.guzel faydalı yazı için teşekkürler

  2. Gerçekten de limon çok mucizevi bir meyve. Her sabah limonlu su içmenin bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Çok teşekkür ederim böyle kapsamlı ve güzel yazılar hazırladığınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu