Her sabah limonlu sıcak su içmenin 15 şaşırtıcı faydası

“Ilık veya sıcak limonlu suyun faydaları nelerdir, sabah aç karnına limon içmek sağlıklı mı, limonlu su zayıflatır mı ve limonlu suyun faydaları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazının devamında…

Hemen şunu belirtelim; bazı araştırmalar, limonlu su içmenin (özellikle de sıcak/ılık) çeşitli faydaları olabileceğini göstermiştir. Limonlu su, kişinin C vitamini alımını artırabilen sağlıklı, düşük kalorili ve düşük şekerli bir içecektir.

Peki hangisi daha iyi, sıcak limonlu su mu yoksa soğuk limonlu su mu? Aslında her ikisinin de faydaları var, ancak en iyi sıcaklık oranı hakkında kesin bir uzman görüşü yoktur. Yani bu konu oldukça tartışmalı. Bazı kaynaklar soğuk limonlu su içmenin ekstra kalori yakmaya yardımcı olduğuna; diğerleri ılık/sıcak limonlu suyun sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Her iki tarafı da destekleyen çok az araştırma mevcut.

Limon suyu basit, ferahlatıcı, alkalileştirici ve onarıcı bir içecektir; sabah ilk iş olarak, gün boyunca veya hastalık zamanlarında alınması idealdir. Kafeinli ve asitli içeceklere sağlıklı bir alternatif sunar. Limon suyundaki vitaminler ve antioksidanlar hafif ama canlandırıcı bir enerji artışı sağlarken, alkalileştirici ve detoksifiye edici unsurlar vücudunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Limon, doğal olarak, demir gibi diğer besin maddelerinin emilimi için bir antioksidan ve yardımcı faktör olan C Vitamini bakımından yüksektir. Limon suyu, folat, potasyum, magnezyum, B6 Vitamini ve tiamin de dahil olmak üzere diğer hayati besinlerin kaynağıdır. Limon ayrıca hem glikoz hem de fruktoz gibi şeker bakımından doğal olarak düşüktür ve düşük glisemik indekse sahiptir.

Özellikle antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir ilaç olarak kabul edilen limon suyu aynı zamanda karaciğeri de temizler ve kilo vermeye yardımcı olur. Limonda bağışıklık kazandıran ve enfeksiyonlarla mücadele eden birçok madde vardır; sitrik asit, magnezyum, pektin, kalsiyum, C vitamini ve limonen bunlardan bazılarıdır.

İşte, her sabah limonlu sıcak su içmeniz için 15 sebep.

Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları

Limonlu suyun göz ardı edilemeyecek pek çok faydası mevcuttur. Bunlardan bazılarını aşağıda listeledik:

1. Sindirime yardımcı olur: Limon suyu, vücuttaki istenmeyen maddeleri ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Ayrıca karaciğere sindirim için gerekli olan safra üretimine katkı sağlar. Limon mineral ve vitamin yönünden zengindir ve sindirim sistemindeki toksinleri ortadan kaldırmaya, reflü, şişkinlik ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Uzmanlar, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için kanser hastalarına limonlu sıcak su önerir.

2. Diüretik etkiye sahiptir: Limon suyunun diüretik yani idrar sökücü özelliğe sahip olması, idrar yapma oranını arttırdığından vücuttaki toksinler daha hızlı çözülerek atılır ve bu, idrar yolunuzu da sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Detoksifikasyon sağlayan limon suyu, karaciğeri uyaran enzimlerin işlevini en en etkili düzeye çıkarır.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Limon suyu , soğuk algınlığı ile savaşmak için ideal olan C vitamini, ayrıca beyin ve sinir sistemini uyaran potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ek yardım olarak kullanılır. Yanı sıra demir emilimini de arttırıcı etkiye sahiptir.

4. Cildi temizler ve canlandırır

Limonlu Sıcak Su – Cildi Temizler ve Canlılık VerirLimon suyunun C vitamini bileşeni ve diğer antioksidanlar, kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. C vitamini deposu olan limonun alkali niteliği, akneye sebep olan bakterileri yok ederek sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Limon suyu ile cildinizi temizleyerek toksinlerden arındırabilirsiniz. Düzenli olarak cilt temizliği için limon suyu kullanmak cildinizi gençleştirir. Özellikle yağlı ciltler için oldukça etkilidir.

5. Limonlu sıcak su içmek Enerjinizi Arttırır: Besinlerden alınan enerji bu gıdaların atom ve moleküllerinden oluşur. Pozitif yüklü iyonlar sindirim sistemine girip negatif iyonlarla etkileşime geçtiğinde bir reaksiyon yaratır. Limon, daha fazla enerji sağlayan negatif yüklü iyon içeren nadir gıdalardan biridir. Limon suyu pozitif iyonları negatif iyonlara çevirerek enerjinizin artmasını sağlar. Öte yandan limon kokusu enerji sağlar ve ruh halinizi iyileştirir, zihninizi açar, kaygı ve depresyon belirtilerini hafifletir.

6. pH Düzeyinizi Dengeler: Limon en alkali gıdalar arasındadır. Aslında limon vücuda girmeden önce asidiktir, ancak sitrik asit metabolize olduktan sonra vücutta asidite etkisi kalmaz. Vücudun pH değeri asidik olursa hastalanırsınız. Limonlu sıcak su düzenli tüketildiğinde, ağrı ve şişmenin nedeni olan eklemlerdeki ürik asit de dahil olmak üzere vücuttaki asitlik ortadan kalkar.

8. Kemik ve Kıkırdak Sağlığı: Limonda bulunan askorbik asit (C vitamini), kemik bağ dokusunu ve kıkırdak sağlığını koruyan besleyici bir maddedir. C vitamini aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandırır.

9. Nefesinizi Tazeler

Limon Suyu Nefesini Tazeler, Diş Eti Sağlığını Korur

Limon kötü nefesten kurtulmak için mükemmel bir yardımcıdır. Taze nefesin yanı sıra, diş eti iltihabını hafifletmeye de yardımcı olur. ***Sitrik asit diş minesini aşındırabileceğinden, dişlerinizi fırçalamanız gerektiğinde limon suyunu içmeden önce fırçalayın. İçtikten sonra fırçalamak için bir süre beklemelisiniz.

Ayrıca okuyun- Kötü Kokan Nefes İçin Ev Yapımı 4 Doğal Gargara Tarifi

10. Kilo vermenize yardımcı olur: Herkesin merak ettiği “limon suyu diyeti faydalı mı” ya da “sıcak limonlu su zayıflatır mı” sorularının cevabı: “Evet, zayıflatır.” Sıcak limonlu su kan dolaşımını arttırarak kalori yakımını ve vücudun yağı metabolize etmesini hızlandırır. Ayrıca beslenme uzmanları, alkali diyet uygulayanların kilo vermede çok daha başarılı olduklarını düşünüyorlar. Limon en alkali gıdalardan olduğu için de fazla kilolardan kurtulmanıza büyük katkı sağlamış olur.

Kilo alımını ve yağ oluşumunu önlemek sizin için bir öncelikse, limon kabuğunu limon suyuyla birlikte ılık limon suyuna atın. Bir araştırma, limon kabuğundaki limon polifenollerinin 12 haftalık bir süre boyunca test edildiğinde farelerde yağ alımını ve kilo artışını önlediğini buldu. Limon polifenolleri özellikle vücudumuzdaki daha az faydalı yağ türü olan beyaz yağ dokusunu hedef alır. (kynk)

11. Sağlıklı bir elektrolit içeceğidir: Ferahlatıcı ve tazeleyici bir egzersiz sonrası içeceği istiyorsanız, o zaman limonlu su tam size göre. Sağlıklı ve doğal olan egzersiz sonrası mükemmel hidrasyon için limon, su, şeker ve tuz içeren kendi temel elektrolit içeceğinizi karıştırın.

12. Şeker Hastalarında Göz Sağlığını İyileştirir: Bir çalışma, limon ve diğer meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidlerin şeker hastalarında katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu büyük fayda sağlar çünkü katarakt zamanla bulanık görme ve körlüğe neden olan dejeneratif bir göz rahatsızlığıdır (kynk ).

13. Böbrek Taşlarının Önlenmesine Yardımcı Olur: Limonda bulunan bir flavanon antioksidan olan Diosmin’in böbrek taşı görülme sıklığını azaltmada çok olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Diosmin, böbreklerdeki idrardaki kalsiyum ve fosforu azaltmanın yanı sıra idrar hacmini ve serum kalsiyum seviyelerini artırmaya yardımcı olur, bunların tümü böbrekler üzerindeki baskıyı hafifletmeye ve taşların gelişimini durdurmaya yardımcı olur (kynk ).

14. Meme Kanseri Tedavisini Destekler: Aromataz adı verilen bir enzimi inhibe etmek, meme kanseri hastalarının tedavisinde önemli bir stratejidir. Limon suyunda bulunan diyet flavonları ve flavanonların da aromatazı inhibe ettiği ve bu da meme kanserinin tıbbi tedavisini desteklemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir (kynk).

15. Depresyona Yardımcı Olabilir: Araştırmalar, narenciye kokusunun depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Stresli veya depresif hissettiğimizde, bağışıklık fonksiyonumuz etkilenir ve hastalığı savuşturma yeteneğimizi kaybeder. Narenciye kokusunun, stresi azaltmada ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmede antidepresanlardan daha etkili olduğu bulundu (kynk).

Gördüğünüz gibi limonlu su içmenin faydaları hafife alınamayacak kadar önemli. Her sabah ve hatta gün boyu soğuk, ılık veya sıcak limonlu su içerek siz de sağlığınıza iyi bir yatırım yapabilirsiniz!

Ayrıca okuyun↓ Limonun Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları

Limonlu su nasıl hazırlanır?

Limonlu su için bir bardak sıcak/ılık su ve yarım limon gerekli. Limonu sıcak suya sıkın ve sabah aç karına ağır ağır yudumlayarak tüketin.

Kullanacağınız limonun taze ve organik olmasına özen gösterin. Kesinlikle hazır limon sularını kullanmayın. Ayrıca limon suyu hazırlarken limonu kabuğuyla birlikte suya katabilirsiniz. Bu daha sağlıklı bir yol olur. Hatta nane de eklemenizi öneririz. Limon suyu doğal olarak çok fazla asit içerir, bu nedenle dişlerin zarar görmesini önlemek için limon suyunuzu pipetle yudumlamayı deneyin.

Bu da var- Canlandırıcı Tadıyla Ballı Lavantalı Limonata Tarifi

Limonlu suyun zararları var mı?

Limon suyunun sağlık açısından pek çok faydası olsa da, aşırı tüketildiğinde bazı zararları da olabilir. Diş minesini aşındırmak ve ülsere neden olmak gibi. Bu yüzden sınırlı tükettiğinizden ve sınırı aşmadığınızdan emin olun.

Kilo vermek için günde ne kadar limon suyu içmeliyim?

Kilo vermek için sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak ılık limon suyu tüketebilirsiniz. 
Ayrıca, hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, egzersiz yaparak yağ yakmanız gerektiğini unutmayın. Koşu ve yürüyüş gibi egzersizler hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Her gün limonlu su içmenin harika ve çok çeşitli faydaları vardır. Suyundan kabuğuna kadar bu ekşi meyve, harika görünmenize ve hissetmenize yardımcı olan vitaminler, antioksidanlar ve hastalıklarla mücadele eden bileşenlerle doludur. Gözlerden cilde, böbreklere, karaciğere ve kalbe kadar, bu besinler vücudun hemen hemen her bölümünü korumaya ve beslemeye yardımcı olur, bu da limon suyunu daha iyi bir genel sağlık için ideal günlük içecek yapar.

Faydalarını kendiniz öğrenmenin en iyi yolu, sabah ilk iş olarak bir bardak ılık limon suyunun ferahlatıcı ve temizleyici etkilerini deneyimlemektir. Limonlu su, daha iyi görünmek ve hissetmek, daha mutlu ve sağlıklı bir günlük yaşam sürmek için basit ve lezzetli bir çözümdür.

10 Yorum

    1. ben de bılmıyordum ve bır aydır ıcıyorum cok faydasını gordum ve devam edıyorum.

      1. Yorum bıraktığınız için teşekkürler 🙂 Evet, limonlu su kesinlikle çok faydalı, günlük olarak tüketmek lazım.

  1. Kısa bir süre tüketmiştim. oldukça faydasını görmüştüm. emeğinize sağlık.

  2. Her sabah limonlu su içmenin faydalarının bu kadar olduğunu bilmiyordum.sayenizde bilgi edinmiş oldum.fakat midemi rahatsız ettiği için ne yazık ki içemiyorum maalesef.guzel faydalı yazı için teşekkürler

  3. Gerçekten de limon çok mucizevi bir meyve. Her sabah limonlu su içmenin bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Çok teşekkür ederim böyle kapsamlı ve güzel yazılar hazırladığınız için.

  4. Peki bir bardak değil de günlük olarak içtiğimiz 1 litre suyun içene yarım limon sıkıp ara ara onu içsek? Zararı olur mu o şekilde su daha fazla olduğu için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu