Lenfatik Sistemi Detoksifiye Edici 11 Adım

Vücuttaki toksik maddelerden kurtulmak, sağlıklı kalmanın en önemli yollarından biridir. İnsan vücudu, vücuttan toksinleri attığı varsayılan birçok organ ve salgı bezinden oluşur. Bu sistem ağına lenfatik sistem denir. Ne yazık ki, lenfatik sistemin zaman zaman tıkanması muhtemeldir ve çoğu insanda düzgün çalışmaz. Lenfatik sisteme iyi bakmak çok önemlidir, ancak önce onu detoksifiye etmelisiniz. Bu yazıda, lenfatik sistemi detoksifiye etme yollarından bahsedeceğiz…

Lenfatik sistem, dolaşım sisteminin ve bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Lenfatik sistem ve bağışıklık sistemi, atıkları, kalıntıları, ölü kan hücrelerini, patojenleri, toksinleri ve kanser hücrelerini gidermek ve yok etmek için birlikte çalışır.

Lenfatik sistemin birden fazla işlevi vardır, örneğin:

 • İnterstisyel sıvının dokudan çıkarılması
 • Sindirim sisteminden yağ asitlerini ve yağları emmek/taşımak
 • Beyaz kan hücrelerinin lenf düğümlerinden kemiklere taşınması
 • Dendritik hücreler gibi antijen sunan hücrelerin bir bağışıklık tepkisinin uyarıldığı lenf düğümlerine taşınması.

Ne yazık ki, lenfatik sistem birçok insanda sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği gibi nedenlerle dengesizdir. Lenfatik sisteminizin ciddi bir temizlik gerektirdiğini gösterebilecek işaretler şunlardır:

 • Sindirim bozuklukları
 • Cilt sorunları
 • Kronik yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Sürekli baş ağrısı
 • Açıklanamayan yaralar
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Fazla kilo ve kilo verememe
 • Tekrarlayan boğaz ağrıları
 • Şişmiş lenf düğümleri veya bademcikler
 • Kulak çınlaması
 • Adet döngünüzle birlikte göğüs ağrısı veya göğüs şişmesi
 • Kaşıntılı cilt
 • Bağırsak fonksiyonunun yavaşlaması
 • Omurga ve omuzlarınızda ağrı, basınç veya sertlik

İyi sağlık ve esenlik, iyi işleyen bir lenfatik sisteme bağlıdır. Bu nedenle, lenfatik sistemin yanı sıra diğer vücut sistemlerini detoksifiye etmeye özel dikkat gösterilmeli ve bu, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olmalıdır. Lenfatik sistemin etkinleştirilmesi ve verimli bir şekilde çalışması için kolay yaşam tarzı değişiklikleri yapıldıktan sonra hücrelerin ve kanın kalitesinde hızlı iyileşmeler meydana gelir. Aşağıdaki stratejiler, lenfatik sistem sağlığını ve işlevini geliştirebilir.

Lenfatik Sistemi Detoksifiye Edici Yöntemler

Aktif bir lenfatik sistem, toksik vücut yükünüzü azaltmanıza, dolaşımı artırmanıza ve sağlığınızı yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır. İşte lenfatik sisteminizin hareket etmesini ve toksinleri dışarı atmasını sağlayacakadımlar:

1. Egzersiz– Düzenli  egzersiz, lenfatik sisteminizi güçlendirmenin en kolay ve en etkili yollarından biridir. Kan dolaşımını uyarır ve oksijenin vücuttaki doku ve hücrelere taşınmasına yardımcı olur. Daha az yoğun egzersiz seanslarıyla başlayın ve rutininize yavaşça daha yoğun egzersizler eklemeye çalışın. (Diyet ve Egzersiz kategorimize göz atabilirsiniz).

***İpucu: Trambolinde zıplama, lenfatik tıkanıklığı azaltmanın, lenf akışını uyarmanın ve vücuttaki her hücreyi çalıştırmanın en etkili yollarından biridir. 

2. Stres yönetimi– İyi işleyen bir lenfatik sistemi sürdürmek için yoga, meditasyon, esneme, doğru nefes alma veya diğer rahatlama biçimleriyle stresi yönetmek çok önemlidir. Ginseng, reishi mantarı veya fesleğen gibi otlar stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Otlar ve baharatlar– Lenfatik sistem için çok yararlı olabilecek birçok bitki var. En güçlüleri arasında zencefil, tarçın, kekik, zerdeçal, kimyon, kişniş, çemen otu, rezene, kırmızı biber, karabiber, karanfil, ekinezya, astragalus, maydanoz ve biberiye bulunur. Bu ot ve baharatları mutlaka sağlıklı beslenme modelinize dahil edin.

4. Hidroterapi– Hidroterapi, su kullanımıdır (sıcak banyolar, soğuk duşlar, buz paketleri, kaplıcalar, su masajı vb.). Spada kullanılan hidroterapi suları mineraller açısından zengindir ve uçucu yağlarla güçlendirilebilir. Detoksifikasyonu ve daha iyi dolaşımı destekler.

 Sıcak ve soğuk duş, durgun lenfatik sıvıyı hareket ettirmek, dolaşımı artırmak, bağışıklık fonksiyonunu ve metabolizmayı artırmak için su sıcaklığı ve basıncı özelliklerini kullanan bir hidroterapi türüdür. Sıcak su kan damarlarını genişletmeye yardımcı olurken soğuk su onları büzüştürür. Bu, vücutta kalan toksik sıvıları dışarı atmaya zorlayan bir “pompalama” eylemi yaratır. Bu terapi hamile kadınlar veya kardiyovasküler hastalığı olanlar için önerilmez.

Ayrıca okuyun-Sıcak ve Soğuk Duşun Faydaları

5. Uçucu yağlar– Detoksifikasyon için en iyi uçucu yağlar arasında karanfil, limon, biberiye ve mür bulunur. Uçucu yağların kullanımı, etkinlikleri nedeniyle dikkatli olmayı gerektirir. Kullanımlar tipik olarak antioksidan bileşiklerin solunmasını veya bunların topikal bir taşıyıcı yağ ile karıştırılıp kullanılmasını içerir.

6. Kuru fırçalama– Cildin toksinler için en büyük eliminasyon organı olduğu göz önüne alındığında, kuru fırçalama, dolaşımı iyileştirmek ve tüm vücut ve lenfatik sistemi detoksifiye etmek için kolay ve eğlenceli bir yol sağlar. Ölü hücreleri temizleyerek ve cildin yenilenmesine yardımcı olarak görünümünüzü iyileştirir.

Doğal kıllı bir fırça kullanarak kuru cildinizi dairesel hareketlerle 10 dakika fırçalayın ve ardından duş alın. Daha iyi etki için kuru fırçalamayı sıcak ve soğuk duşlarla birleştirebilirsiniz.

7. Masaj– Masaj ile kaslara, dokulara ve organlara baskı uygulamak, dolaşım sistemini harekete geçirmeye ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu toksinlerin vücuttan atılması için masajdan sonra yeterince su içmek önemlidir. Lenfatik masaj şişliği azaltır, vücudu detoksifiye etmeye ve doku ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur. 

8. Lenf akışını teşvik eden gıdalar tüketin – İşlenmiş gıdalar, yapay tatlandırıcılar, sofra tuzu, şeker gibi gıdalar lenfatik sistem sağlığını olumsuz etkiler. Bunlardan kaçınmak ve sağlıklı alternatiflere yönelmek önemlidir. Lenfatik sistem için en iyi temizleyici gıdalardan bazıları şunlardır:

 • Lifli yeşil sebzeler
 • Düşük şekerli meyveler
 • Öğütülmüş keten tohumu
 • Chia tohumu
 • Avokado, Kızılcık
 • Sarımsak
 • Badem, Ceviz, Fındık

9. Derin nefes alma- Vücudumuzda kandan 3 kat daha fazla lenf sıvısı vardır, ancak onu pompalayacak organ yoktur. Derin nefes almanın pompalama etkisi, lenfatik sistemin toksinleri karaciğer tarafından detoksifiye edilmeden önce kana taşımasına yardımcı olacaktır.

10. Doğal lifli, bol, rahat giysiler giyin- Sentetik giysilerdeki kimyasallar deri yoluyla emilir, lenfatik sistem tarafından alınır ve vücudun toksin yüküne eklenir. Sıkı giysiler, sınırlı lenf akışı da dahil olmak üzere sayısız soruna neden olabilir.

11. Kozmetik ürünlere dikkat- Cilt en büyük eliminasyon ve emilim organıdır – ciltte olan şey vücuda, lenflere gider ve çöp yüküne eklenir. Sentetik koruyucular, kokular, köpürtücüler ve diğer zararlı sentetik kimyasallar içeren ürünlerden kaçının. Bunun yerine, güvenli, bitki bazlı veya gıda sınıfı bileşenler kullanan kozmetik ve cilt bakım ürünlerini tercih edin, çünkü bunlar cildiniz tarafından emilecek ve lenfleriniz tarafından işlenecektir.

Sonuç Olarak;

Lenfatik sistem, dolaşım sisteminin bir parçası olan ve vücudun toksinleri, atıkları ve diğer istenmeyen maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olan bir doku ve organ ağıdır. Sistemin birincil rolü, vücutta enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreli bir sıvı olan lenfin taşınmasıdır. Lenfatik sistem ve bağışıklık sistemi, atıkları, kalıntıları, ölü kan hücrelerini, patojenleri, toksinleri ve kanser hücrelerini gidermek ve yok etmek için birlikte çalışır.

İyi çalışmayan bir lenfatik sistem, kronik hastalıkla ilişkilidir ve meme ağrısı, yorgunluk, egzama ve diğer cilt sorunları, soğuk uzuvlar, şişkinlik, baş ağrıları ve fiziksel sertlik gibi sağlık reaksiyonlarında ortaya çıkabilir. İyi sağlık ve esenlik, iyi işleyen bir lenfatik sisteme bağlıdır. Bu nedenle vücuttaki diğer sistemlerin yanı sıra lenfatik sistemin detoksifiye edilmesine son derece önem verilmeli ve sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olmalıdır.

Yorumlar

 1. Lenfatik sistemi detoksifiye etme ile ilgili geniş çaplı oldukça faydalı bir yazı olmuş, çok teşekkür ederim. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum 👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu