Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar

Lazer epilasyon, istenmeyen kıllardan kurtulmak için uygulanan en etkili, kalıcı ve en sağlıklı yöntemdir. İşlem esnasında kullanılan cihaz ve işlemi uygulayan operatöre bağlı olarak kısa sürede istenmeyen kıl ve tüylerinizden kurtulabilirsiniz. %90 başarı sağlayan bu işlem mutlaka bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Lazer epilasyonda seans sayısı ve beklenen verim tamamen cilt ve kıl yapısına bağlıdır.

Genellikle beyaz ten ve koyu renk tüyleri olanlarda büyük başarı sağlansa da; gelişen teknolojik yöntemler sayesinde neredeyse her ten ve tüy tipinde oldukça başarılı sonuçlar veren lazer epilasyon yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Lazer Epilasyon Faydaları-Avantajları

 • Hızlı, etkili ve kalıcı bir yöntemdir.
 • İşlem sonrasında tüy problemi azalır ve cilt pürüzsüzleşir.
 • Uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça güvenilir bir işlemdir.
 • Her ne kadar seans sayısı kişiden kişiye değişse ve bu seanslar için belli bir ücret ödemeniz gerekse de, uzun vadede tüylerden kurtulmak için yaptığınız masraflardan kurtulmanızı sağlar.
 • Tüm vücuda uygulanabilir.
 • Aşırı ağrısı yoktur ve ağda gibi yöntemlerden daha rahat bir uygulamadır.
 • Deneyimli bir uzman ile, 6-7 seans sonunda vücuttaki tüm istenmeyen kılları temizler.
 • Bulaşıcı hastalık riski kesinlikle yoktur.
 • Batıklar ve kıl dönmeleri için kesin çözümdür.
 • Kişisel bakımınız için ayırdığınız zamanı azaltır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Zararları/Yan Etkileri

Cilt ve kıl tipinin göz önünde bulundurularak ve uzmanlar tarafından uygulanan epilasyon işlemi son derece etkili ve güvenlidir. Ancak, bazı durumlarda bir takım yan etkiler göstermesi de muhtemeldir.

Bu yan etkiler nadiren görülse de, kalıcı problemler olmayacağını bilmenizde fayda var. Tabi ısrarla bahsettiğimiz gibi bu işlemin mutlaka uzmanlar tarafından ve en uygun cihazlarla (FDA tarafından onaylı cihazlar) yapılması yan etkilerin görülme riskini azaltacaktır. Şimdi bu risklerin neler olabileceğine göz atalım;

 • Özellikle koyu tenlerde bazen lazer ışınlarının gereğinden fazla emilmesi sonucunda hafif cilt yanıklarına sebep olabilir. Ancak bu yanıklar ciddi yanıklar olmamakla beraber kısa sürede geçer.
 • Bazı durumlarda işlem sırasında melanin üretimi artabilir ve bu da ciltte renk değişimleri-kararma ya da solma gibi- görülmesine sebep olabilir.
 • Epilasyon sonrasında ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülebilir ancak kısa sürede geçer.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Alexandrite:  Özellikle açık tenli ve koyu tüylüler için en iyi tercihtir. Uygulama yapılacak bölgeye göre ayrı ayrı başlıklar kullanılır. Doğrudan kıl köklerini hedef alarak en hızlı sonucu veren yöntemdir.

Diode Lazer Epilasyon: Bu yöntem koyu tene ve kalın tüylere sahip olanlar için en iyi sonucu veren lazer yöntemidir. Tek seferde oldukça fazla sayıda kıl folikülüne etki eden bu yöntem sonrasında yaklaşık 1-2 hafta içinde kıllar dökülmeye başlar.

Nd: Yağ Lazer Epilasyon: Bu yöntem hem kalın hem de ince tüylerde oldukça etkili sonuçlar verir. Diode ve Alexandrite yöntemleri melanin ve kıl foliküllerini hedef alır Nd yağ lazer ise kıl köklerini besleyen kılcal damarları hedef alır. Bu sebeple Nd: Yağ Epilasyon yöntemi kılların tekrar çıkma ihtimalini azaltır.

Buz Lazer: Soprano Ice Platinum: Buz Lazer ağrısız, etkili ve kalıcı sonuçları ile en çok tercih edilen yöntemdir..

Lazer Epilasyondan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epilasyon öncesi aşağıdakilere uymaya mutlaka dikkat edin!

 • Epilasyon için en uygun zaman sonbahar, kış ve ilkbahar aylarıdır. Buna dikkat edin.
 • Epilasyon merkezleri konusunda araştırma yapın.
 • İşlemi yaptıracağınız bölge ya da bölgelere karar verin.
 • Fiyatları araştırın ama bu konuda kesinlikle ucuza kaçmadan güvenli merkezleri tercih edin. Genellikle birçok güvenilir epilasyon merkezi belli dönemlerde kampanyalar yapar, bu kampanyaları takip edebilirsiniz.
 • İşlem öncesinde antibiyotik kullanmayın. Cildiniz reaksiyon gösterebilir.
 • İşlem öncesinde ağda, cımbız gibi yöntemler kullanmayın ve kıllarınızı temizlemeniz gerekiyorsa jilet kullanın.

Lazer Epilasyondan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm işlem süresince kılların ağda ya da cımbızla alınmaması gerekir. Bu yöntemler kıl kökünü inceltir ve lazer epilasyonun etkisi azalır.

Uygulamadan sonrası için uzmanın önerdiği nemlendirici kullanımı ihmal edilmemelidir. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürülmelidir. Güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Duş için ılık su kullanılmalıdır.

Tedaviden sonra yaklaşık 15 gün içinde tüyler dökülmeye başlar. Tabi tüylerin tamamı tek seferde dökülmez. Bazı bölgelerdeki kıllar daha geç dökülmeye başlayabilir.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları, ten rengine, işlemin uygulanacağı bölgeye, cinsiyete, uygulanacak lazer epilasyon yöntemine, seans sayısına ve lazer epilasyon merkezlerinin fiyat politikalarına göre farklılık gösterir.

Genellikle komple vücut epilasyonu oldukça yaygındır fakat sadece bacak bölgesi, kol bölgesi, bikini ve genital bölge, koltuk altı ve özellikle kadınlarda en yaygın olan çene ve yüz bölgesi lazer epilasyonu tercih edilebilmektedir.

Paket olarak sunulan epilasyon fiyatları genellikle tek seanslık olanlardan daha uygun ve avantajlıdır. Tüm bunlardan yola çıkarak, fiyatlar konusunda detaylı bilgi almak üzere epilasyon merkezleri araştırması yaptıktan sonra randevu alıp aklınıza takılan soruların yanıtını öğrenebilirsiniz.

Not: Sadece fiyatı ucuz diye güvenilirliğinden emin olunmayan güzellik merkezleri ya da epilasyon merkezlerini tercih etmekten uzak durun ve sağlığınız için en doğru yeri seçtiğinizden emin olun.

İğneli Epilasyon

Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan en popüler yöntem lazer epilasyondur; ancak iğneli epilasyonun etkisi de göz ardı edilmemelidir.

Özellikle ince, sarı, beyaz-gri, kızıl renklerde tüylere sahipseniz, bu sorunun son derece etkili bir şekilde üstesinden gelen iğneli epilasyon yöntemini mutlaka düşünmelisiniz.

Lazer epilasyon kalın ve siyah kıllarda en başarılı sonucu verirken ince ve açık tonlarda kıllar için daha uzun seanslar gerekebilmektedir hatta çoğunlukla çok açık renkte tüylerde etkili olmaz.

Genellikle lazer epilasyon sonrası gerek görüldüğü takdirde, kalan ince tüylerden kurtulmak için tamamlayıcı tedavi olarak iğneli epilasyon yöntemi kullanılır.

Sık Sorulan Sorular


 • Lazer epilasyon için nereye gidilmeli?

  Epilasyon yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka işlemi yaptıracağınız yer hakkında iyi bir araştırma yapmalısınız. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde lazer epilasyon merkezleri konusunda pek çok seçeneğiniz olacaktır…


 • Lazer epilasyon kaç seans sürer?

  Yapılacak bölge, kıl yoğunluğu, ten rengi gibi bazı faktörlere bağlı olarak en az 3 seans sürer.

  Lazerin kıl köklerine tam olarak nüfuz edebilmesi için kılların tamamının aktif büyüme evresinde olması gerekir. Ancak kılların bazıları bu evrede olurken diğer kısmı farklı evrelerdedir. Bu sebeple lazer epilasyon 1 ya da 2 ay arayla 3-8 seans arasında sürebilmektedir…


 • Lazer Epilasyon kimlere uygulanmaz?

  15 yaşın altındakilere, cilt kanseri ya da kanser öncesi lezyonları olanlara, diğer cilt hastalıkları olanlara, akne probleminden dolayı son 6 ay içerisinde Roacutane kullananlara uygulanmaz. Epilasyon hamilelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde iseniz uygulanmaz.

  Beyaz, kızıl, sarı gibi çok açık kıl ve tüylerde lazer epilasyondan genellikle olumlu sonuç alınmaz.

  Hormonal kıllanmalar söz konusu ise, jinekolog ve endokrinolog tedaviniz sürerken aynı zamanda epilasyon yaptırabilirsiniz. Ancak, tedaviniz yarım kalır ve probleminiz tekrarlarsa, epilasyonla azalan kıllarınız hormonal dengesizlikten dolayı tekrar çıkabilir…


 • Lazer epilasyon acıtır mı?

  Aslında dayanılmayacak bir ağrısı yok, en azından ağdadan daha az acılıdır diyebiliriz. Hatta ağrı eşiğiniz yüksekse çok daha rahat olacağınız da söylenebilir…


 • Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır? 

  Kol, koltuk altı, bacak, genital bölge, dudak üstü, yüz, bikini bölgesi, sırt, göğüs gibi neredeyse vücudun her bölgesine uygulanabilir…

5 Yorum

 1. Lazer epilasyon yaptırmaktan çok korkuyordum. Geçenlerde bir güzellik merkezinde buz lazer koltuk altına kampanya yapmışlardı. 8 seans 100 TL idi. Ben de bu kampanya kapsamında katıldım. Gerçekten korkulacak hiç bir şey yokmuş. 🙂 3 dakika gibi kısa bir sürede bitiyor. Ayrıca 3 seansta ben de yok oldu kıllar. Özellikle bayanlar için çok iyi lazer epilasyon. Epilasyon merkezinin hijyen olmasına dikkat edilmeli. Lazer epilasyon yaptırmak isteyenler için faydalı bilgiler. Emeklerinize sağlık.

  1. lazer epilasyon gerçekten hem kadınlar hem de erkekler için istenmeyen tüylerden kurtulmanın kesin çözümü. Birkaç seans sonra ömür boyu rahatlık sağlayan en pratik yöntem. Yorumunuzla katkı sağladığınız için teşekkürler 🙂

 2. lazer epislasyon aletleri hakkında arkadaşlarla aramızda konuşurken kafalarımız bi hayli karışmıştı. Tüm sorularımızın cevabını makalenizde buldum. Yine çok faydalı bir makale olmuş. Kaleminize sağlık teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu