Lahananın Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Lahana, sağlık açısından pek çok faydalı özelliklere sahip olan turpgillerden bir sebzedir. Bu çok katmanlı sebze, A, B1, B2, B6, E, C, K vitaminleri ile kalsiyum, demir, iyot, potasyum, kükürt, fosfor ve folat gibi mineralleri içerir. Bu zengin içeriğinden dolayı lahana, yapraklı sebzeler kategorisindeki en önemli besinlerden biridir.

Lahana tüketmenin çeşitli yolları vardır; haşlayabilir, buğulayabilir, soteleyebilir, sarma veya kapuska yemekleri yapabilir, salata ve turşu olarak tüketebilirsiniz. Doğanın insanlara sunduğu sınırsız nimetlerden biri olan lahana, sağlığa pek çok açıdan fayda sağlar.

Peki, lahananın faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve lahana ile kilo vermek mümkün mü?

İşte lahananın mucizevi faydaları

Lahana Detoks Özelliğine Sahiptir: Lahana, vücudu serbest radikaller ve ürik asit gibi toksinlerden arındıran C vitamini ve kükürt açısından zengindir. Ayrıca, lahana suyu karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Bağırsak hareketlerini de geliştiren lahana, bu şekilde karaciğerin daha sağlıklı kalmasını sağlar.

Kan Şekerini Düzenler: Kırmızı lahanaya rengini veren betainler kan şekerini düşürür ve insülin üretimine yardımcı olur. Lahana ayrıca antioksidan ve anti-hiperglisemik özelliklere sahiptir ve bu da diyabet için oldukça etkili bir doğal ilaç olduğunu gösterir.

Yapılan bir çalışmaya göre, lahana, brokoli ve ıspanak gibi turpgillerden oluşan sebzeler, tip 2 diyabet riskini azaltabiliyor. 

Cilt Sağlığınızı Korur: Lahana, antosiyaninler, C vitamini ve kükürt içeren antioksidanlar yönünden zengindir. Bu antioksidanlar yaşlanma sürecini geciktirme ve genel cilt sağlığını geliştirmede önemli rol oynar. Aynı zamanda sivilce ve akne sorunlarıyla da etkili bir şekilde başa çıkar.

Lahana ile Zayıflamak Mümkün: Lahananın faydaları sıralanırken, en çok merak edilen kısmı atlamak olmaz. Evet, lif deposu olan lahana ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Çeşitli vitamin ve minerallerle dolu olan lahananın besin değeri yüksek, ancak kalorisi düşüktür. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğundan, diyetinize rahatlıkla ekleyebileceğiniz sağlıklı bir besindir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur: Lahana, kansere neden olan hücrelerle savaşmaya yardımcı olan bileşenlerle doludur. 

Alzheimer Riskini Azaltır: Özellikle kırmızı lahanada bulunan K vitamini beyin fonksiyonlarını geliştirerek alzheimer riskini azaltır. Ayrıca gerginlik, stres ve kaygıyı hafifleterek zihinsel sağlığa katkıda bulunur.

Kabızlığı Giderir: Lahananın faydalarından bir diğeri, sindirimi kolaylaştıran lif içeriğinden dolayı kabızlık sorunundan kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olmasıdır.

Besinlerin sindirilmesinde lif oldukça önemli bir maddedir ve sadece kabızlığı gidermez aynı zamanda çeşitli bağırsak problemlerini de önler.

Hamilelik Sürecinde Tüketilebilir: Lahananın faydaları gerçekten de çok yönlüdür. Özellikle içeriğindeki yüksek folik asit değeri anne ve fetüsün besin gereksinimlerini kolaylıkla karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Yanı sıra emzirme döneminde anne sütünü arttırmak için de lahana tüketilebilir.

4 Yorum

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık
    Sevgiler 💕

  2. Lahana çok faydalı. Çok güzel anlatmışsınız. Sıraladığınız faydaları yanında haşlanmış lahana suyunum varis için faydalı olduğunu biliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu