Lahana Kokusuz Nasıl Pişirilir? Püf Noktalarına Dikkat!

Vitaminler, mineraller, lif ve omega 3, omega 6 gibi yağ asitleri bakımından zengin olan lahana, ayrıca güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ancak, bu sebzeyle ilgili birçok kişinin şikayeti pişirirken yaydığı kokudur. Peki lahana kokusuz nasıl pişirilir?

Bu yazıda, lahana pişirirken kokunun nasıl giderileceğine dair yararlı ipuçları ve püf noktaları paylaşacağız…

Ayrıca okuyun: Lahananın Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Lahana piştiğinde içerdiği kükürt açığa çıkar. Ne kadar uzun süre pişirilirse o kadar çoğalır. Pişmiş lahananın güçlü kokusunun nedeni de aslında açığa çıkan kükürtün kokusudur.

Lahanayı kokusuz pişirmek, pişmiş lahana kokusunu ortadan kaldırmak ya da lahana kokusunu hafifletmek için uygulayabileceğiniz en etkili püf noktası, lahanayı mümkün olduğunca az pişirmektir.  Lahana ne kadar uzun süre pişerse, yaydığı koku o kadar güçlü olur.

Lahana Pişirirken Kokusunu En aza İndirmek İçin İpuçları

Kokusuz Lahana Pişirme
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, lahanayı mümkün olduğunca kısa süreli pişirmek çok fazla koku yayılmasını önler.
  • Uzun pişirmelerde kokuyu hafifletmenin en etkili yolu lahana suyuna birkaç defne yaprağı eklemektir. Defne yaprağı aynı zamanda hoş bir tat da verecektir.
  • Lahana kokusunu hafifletmenin bir diğer yolu da tencereye 1 yemek kaşığı kadar beyaz sirke eklemektir. Sirke, lahana kokusunun % 60-70’ini etkisiz hale getirmeye yardımcı olacaktır. Çok fazla sirke kullanmamaya dikkat edin.
  • Lahana suyuna sirke eklemek istemezseniz, bir kaseye 2-3 yemek kaşığı sirke alın ve tencereye yakın bir yere koyun. Sirke lahana kokusunun bir kısmını emecektir.
  • Aynı şekilde, 1 yemek kaşığı limon suyunu tencereye ekleyin. Limon suyu, lahana kokularını etkisiz hale getirir ve havaya karışmasını engeller.
  • Lahana pişirirken güçlü kokuların oluşmasını önlemek için lahana suyuna bir bütün kabuksuz ceviz ekleyin. Kokunun azalmasına yardımcı olan bir diğer etkili yöntemdir. Üstelik pişmiş lahana tadını iki kat daha iyi hale getirir.
  • Tencereye lahana ile birlikte birkaç parça kereviz koyarsanız, güçlü kokuyu yok eder ama lahananın tadını değiştirmez.
  • Lahana kokusuna bir diğer çözüm ise lahana suyuna elma kabuğu eklemektir.
  • Lezzetli ve kokusuz lahana için, yemeğinizi fırında pişirmeyi de deneyebilirsiniz (her lahana yemeği için uygun olmayabilir tabii).
  • Alüminyum tava/tencere kullanmayın; kükürt kokusunu daha da kuvvetlendirir. Paslanmaz çelik malzemeler kullanmanızı öneririz.

Yukarıdaki önerilerin sadece lahana kokusunu azaltacağını, tamamen ortadan kaldırmayacağını unutmayın! Hava el verdiği sürece, pencerenizi açmanız da lahana pişirirken kokusunu gidermenize ve etrafa sinmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca okuyun- Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir? (+11 Faydası)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu