İlginçYaşam

Kutup Bölgeleri Hakkında Bilinmeyenler

Dünya ‘nın iki ayrı kutbu olan Kuzey ve Güney kutupları aynı eksen üzerinde bulunan iki uç noktadır. Yeryüzünün en soğuk bölgeleri olan bu iki alandan Kuzey Kutbu Arktik ve Güney Kutbu da Antarktika olarak adlandırılır. Kutuplarda bazı canlı türleri yaşayabilse de birçok canlı bu ortamda yaşayabilecek dirence sahip değildir.


Arktik Daire’de Kara Var Mı?

Arktik Daire yani Kuzey Kutbu tamamı buzlarla kaplı olan ve üzerinde herhangi bir kara parçasının görülmediği bir bölgedir. Bu bölgede kara parçasının olmamasının nedeni ise toprağın üzerinin metrelerce kalınlığa ulaşan buzullarla kaplanmasından kaynaklıdır. Grönland, Alaska ve Kanada gibi ülkelerin bazı bölümleri Arktik Daire içerisinde yer almaktadır.

Buz Dağı Nedir?

Kuzey ve Güney kutuplarından kopan buz parçalarının ayrılarak denize sürüklenmesi sonucunda buz dağları oluşmaktadır. Bu nedenle bazı buz dağları küçük olabilirken bazıları da bir ülkeyi kaplayacak boyutlara ulaşabilmektedir. Bunun yanında buz dağının % 10‘luk kısmı yüzeyde görünürken % 90 ‘lık bölümü suyun altında gizlidir.

Antarktika’da Yaşayan Var Mı?

Antarktika dondurucu soğukların yaşandığı ve bilim adamları dışında kimsenin yaşamadığı yerdir. Bilim adamları bu bölgeye soğuklukların biraz kırıldığı yaz aylarında gelip araştırmalarını yapmaktadır. Hiçbir ülkeye dahil olmayan bu topraklara bazı turistlerin gezi amaçlı geldikleri de bilinmektedir.

Antarktika Ne Kadar Soğuktur?

Dünya’nın en soğuk kıtası olan Antarktika ‘nın orta bölümlerindeki sıcaklık -25 le -89 derece arasında değişir. Bölgede sıcaklık o kadar düşüktür ki buz tabakalarının kalınlıkları 3 kilometreye kadar ulaşabilmektedir. Dondurucu rüzgar saatte 145 km hızla eser ve bu kıtada herhangi bir yağış görülmez.


Tundra Nedir?

Arktik Daire içerisinde yer alan Kuzey kozalak ormanları ve Kuzey Kutbu‘nda buz parçaları arasında kalan toprak parçası tundra olarak adlandırılmaktadır. Tundra toprağı sadece buzulların azalmaya başladığı yaz aylarında birkaç hafta süreyle kendisini gösterir. Yüzeyin derinlikleri ise tamamen donmuş topraklardan oluşur. Bu sebeple bitkiler köklerini yayamazlar ve bölgede sadece küçük çalılar, yosunlar ve diğer otsu bitkiler yaşayabilir.

Kutup İklimlerinde Hayvanlar Nasıl Hayatta Kalır?

Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanların onları soğuktan koruyabilecek kalınlıkta kürkleri ve derilerinin altında kalın yağ tabakaları bulunur. Bunun yanında kutuplarda yaşayan memeli canlıların sıcaklıklarını koruyabilmek için çoğunlukla küçük kulak ve burunları vardır. Penguen, fok, balina ve deniz kuşları balık avlayarak misk öküzleri ise tundra topraklarında yetişen bitki türleriyle beslenerek enerji ihtiyaçlarını karşılarlar.Buzul Nedir?

Dağlar ve vadiler arasında günlük olarak 2 metre gibi çok yavaş bir hızla ilerleyen buz kütlelerine buzul denilmektedir. Ancak buzullar yavaş hareket etmelerinin yanında devasa büyüklüklere sahip oldukları için geçtikleri kara parçasını ezerek şekillendirirler. Buzullar karadan ayrılarak denize ulaşırlarsa bazı parçaları koparak buz dağlarını oluşturabilir.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close