Kuru Ciltler İçin Bal Maskeleri: Kolay ve Etkili 3 Ballı Maske Tarifi

Cildin yağlanması kadar kuruması da büyük bir problemdir. Kuru ciltlerde yaşlılık belirtileri ve diğer cilt problemlerinin görülme riski daha yüksektir. Bu nedenle daha fazla bakıma ihtiyaç duyan bir cilt tipi olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve cildi nemli tutmak için bakım yapmak çok önemli. Bu yazımızda kuru ciltler için ballı maske tarifleri vereceğiz. Bal cildi nemlendirme ve hücreleri yenileme özelliklerinden dolayı oldukça faydalıdır. Ayrıca kan dolaşımını da arttırdığından dolayı iltihaplanmaları önler.

Balı direkt cildinize uygulayabileceğiniz gibi farklı malzemelerle karıştırarak da etkili cilt bakım maskeleri elde etmeniz mümkün. İşte, kuru ciltler için birkaç bal maskesi tarifi:

1. Bal ve muz maskesi

Muz içeriğindeki B, C ve E vitaminleri, antioksidan ve fitokimyasallar sayesinde kırışıklıklar, sarkmalar ve ince çizgilere karşı harika bir kalkan oluşturur. Ayrıca cilde mükemmel bir parlaklık kazandır. Her cilt için uygun olan ballı muz maskesini hassas ciltlere sahip olanlar da gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Muz-Bal Maskesi

Malzemeler:

  • Yarım muz,
  • 2 çay kaşığı bal,
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Öncelikle muzu çatalla iyice ezin ve diğer malzemelerle karıştırıp cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ardından cildinizi bir buz küpüyle ovun. Bu, gözeneklerin sıkılaşmasına katkı sağlar.

2. Gliserinli ballı maske

Gliserin kuru ve yıpranmış cildi yenileyen en etkili maddelerden biridir. Glikol olarak da bilinen gliserin, hem hayvansal yağlardan hem de bitkisel yağlardan elde edilebilir. Çeşitli bakım ürünlerinde kullanılan gliserin, hem kozmetik amaçlı olarak hem de tıbbi durumlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

  • 1 yumurta beyazı
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı gliserin
  • 1 tatlı kaşığı un

Tüm malzemeyi karıştırın ve cildinize uygulanır. 15 dakika sonra ılık suya durulayın. Kuru ciltler için ballı maskeler arasında en etkili olan maskelerden biridir bu. Gliserinin faydalarına dair bilgiler için “Gliserinin Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? ve Dudak Bakımı İçin Gliserin Kullanmanın 5 Faydası” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

3. Kuru ciltler için ballı süt maskesi

Süt-Bal maskesi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı süt

Kuru ciltler için bal maskesi olarak uygulanabilecek bu basit maskenin harika etkileri vardır. Malzemeleri karıştırın ve tüm cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Ayrıca okuyun⇓

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu