Kürtaj Nedir – Yöntemleri – Riskleri – Öncesi ve Sonrası İçin Tüm Detaylar

Kürtaj nedir?

Kürtaj ya da küretaj, rahim içerisinden parça alma işlemi olmakla beraber genellikle istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir uygulamadır.

Basitçe söylemek gerekirse, kürtaj, istenmeyen ya da  problemli hamileliğin çeşitli tıbbi veya cerrahi yollarla sonlandırıldığı bir prosedürdür.

Kürtaj kadınlar için hem fiziksel hem de ruhen oldukça travmatik bir süreçtir ve bu nedenle hisleri dikkate alınarak, gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Kürtaj yöntemleri

Yapılacak kürtaj, sağlık durumunuza ve gebeliğin hangi süreçte olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kürtajdan önce tıbbi geçmişiniz hakkında bilgiler toplanır.

Mevcut herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bu durum yapılacak kürtaj yöntemini etkileyecektir. Örneğin, kalp rahatsızlığınız ya da astımınız varsa kürtaj yöntemi seçiminiz kısıtlanır.

1- Tıbbi Kürtaj

Tıbbi kürtaj, hamileliğin erken aşamalarında tıbbi düşük veya kürtaj hapı olarak adlandırılan ilaçlar ile gerçekleştirilir. Hamileliğin 9. haftasına kadar bu yöntem uygulanabilir.

Tıbbi kürtaj için ilk doktor ziyaretinde bir ilaç alınır ve bir adet de evde kullanılmak üzere verilir. 48 saat arayla alınan bu ilaçlardan sonra vajinal kanama olur ve bu kanama yaklaşık 2 hafta kadar sürebilir.  2 haftanın sonunda iyileşme seyrinin takibi ve gebeliğin tamamen sonlanmış olduğundan emin olmak için bir muayene daha gerekir.

— Tıbbi kürtaj için kullanılan ilaçlar;

Misoprostol: Bu hormon ilacı rahim boynunu yumuşatarak genişletir ve rahimde kasılmaları tetikleyerek düşük yapma sürecini başlatır.

Mifepriston: Mifeprex ya da RU-486 olarak da bilinen Mifepriston, plasentanın büyümesini engeller, rahim boynunu yumuşatır ve rahimi işleme hazırlar. Mifepriston işlevini tamamladıktan sonra rahmin tüm dokulardan temizlenmesi için kasılmaları tetikleyen Misoprostol alınır.

Metotreksat: Mifepriston kadar etkili olmamakla beraber plasenta büyümesini önleme işlevi vardır. Ancak gebeliğin sonlanması daha uzun sürebilmektedir. Yine aynı şekilde, ilaç rahmi işleme hazırladıktan sonra kasılmaların başlaması için Misoprostol kullanılır.

— Tıbbi Kürtaj (ilaçla düşük) yöntemi hangi durumlarda uygulanmaz?

Kürtaj hapı erken dönemde hamileliği sonlandırmak için en etkili ve en basit yol olsa da her kadın için uygun değildir. Aşağıdaki faktörler kürtaj hapı yani tıbbi kürtaj için risk teşkil eden durumlardır.

 • Ektopik gebeliğiniz varsa
 • 35 yaşın üzerinde ve sigara kullanıyorsanız
 • Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı öykünüz varsa
 • Kortiroidler kullanıyorsanız
 • Anti-pıhtılaştırıcı ilaç alıyorsanız
 • Porfiri veya herhangi bir hemorajik hastalığınız var.
 • Takılmış bir IUD (Intra-Uterine Device) varsa tıbbi kürtaj yapılmamaktadır.

2- Cerrahi Kürtaj

Cerrahi kürtaj için, mentsrual aspirasyon veya vakum aspirasyonu yöntemleri kullanılarak gebelik sonlandırılır.

Menstrual aspirasyon, adet gecikmesini takip eden ilk 1-3 hafta içerisinde yapılır. Rahimin iç kısmına yerleşmiş olan gebelik, bir enjektör yardımıyla çekilerek rahim içi temizlenir.

Vakum aspirasyonu (vakumla gebelik sonlandırma), elektrikli bir pompa ile rahim içinin temizlendiği yöntemdir. İşlemden önce enfeksiyonlardan koruyucu antibiyotik verilir ve rahim ağzına lokal anestezi uygulanır. Doktor uygun gördüğü takdirde genel anestezi de uygulayabilir. İşlem ortalama 10 dakika kadar sürer. Ancak gebelik süresi uzadıkça kürtaj işlemi süresi de uzayabilir. Kürtaj sonrasında 45 dakikalık bir dinlenmenin ardında taburcu edilirsiniz.

Kürtaj öncesinde ve sonrasında bakım, testler, muayene, yapmanız ve yapmamanız gerekenler, evde bakım talimatları, doğum kontrol planı ve doktorunuzu aramanız gereken durumlarla ilgili detaylı olarak doktorunuz tarafından bilgilendirilirsiniz.

Kürtajın riskleri

Kürtaj, güvenli ve yaygın olarak uygulanan bir prosedürdür. Ancak herhangi bir prosedür gibi, bazı hastalarda komplikasyonlara neden olabilir. Komplikasyonlar kürtaj sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir ancak bu komplikasyonlar oldukça nadirdir:

 • Derin ven trombozu (DVT vücuttaki derin bir vende oluşan kan pıhtısıdır)
 • Genel anesteziye karşı reaksiyon
 • Aşırı kanama enfeksiyon Pelvik inflamatuar hastalık
 • Rahim veya serviks hasarı
 • Tamamlanmamış gebelik tahliyesi (nadiren de olsa rahim içinin tamamen arınmadığı durumlar olabiliyor. Bu durumda kürtajın tekrarlanması gerekebilir.)

Kürtajı kim yapar ve nerede yapılır?

Kürtaj, kadın hastalıkları uzmanı ve doğum hekimi tarafından yapılır. Kürtajın nerede yapılacağı ise gebeliğin süresi, sağlık durumunuz ve kullanılacak metoda göre değerlendirilir.

10 haftadan küçük gebelikler doktor muayenehanesinde yapılabilir ancak cerrahi müdahale gerektirebilecek ilerlemiş gebelikler için kürtaj mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır.

Kürtaj için yasal sınır nedir? Kürtaj yasak mı yasal mı?

İstemli küretaj ya da istemli olarak gebeliğin sonlandırılması, ülkemizde yasal olarak eşlerin ortak rızasına bağlı olarak gebeliğin 10. Haftasına kadar mümkündür. Hesaplama yapılırken son adet başlangıcı esas alınmalı ve muhakkak ultrason ile teyit edilmelidir.

10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılmasına müsaade edilen özel durumlar:

Kadının fiziksel ve zihinsel sağlığı için ciddi ve hayati bir tehlike söz konusuysa, gebelik haftasına bakılmaksızın ancak resmi bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınarak gebelik sonlandırılabilir.

Bebekte tespit edilen ve doğumdan sonra yaşamını büyük oranda etkileyecek herhangi bir problem varsa veya bebek anne karnında öldüyse yine bir sağlık kurulu raporu ile 10 haftanın üzerinde olan gebelikler için kürtaj yapılabilir.

Yukarıdaki her iki durum da ” Terapotik Küretaj ” yani tedavi edici kürtaj olarak adlandırılır.

Yasalara göre:

 • 18 yaşından büyük ve evli olanlar eşlerinin onayı alınarak kürtaj olabilirler.
 • 18 yaşından büyük ve bekar olanların ise bu karar için kimseden izin ya da onay alması gerekmez.
 • 18 yaşından küçük olanlar her koşulda anne ve baba onayıyla kürtaj olabilirler.
 • Hastanın yoğun kanaması varsa ve hayati tehlike taşıyorsa, bu durumda acil müdahale gerekebilir. Bu sebeple hasta dışında kimsenin onayı aranmaz.

Bu şartlar dahilinde kürtaj kadınlara tanınan bir haktır ve işlemler hastanın mahremiyeti göz önünde bulundurularak gizlilik temelinde gerçekleşir.

Kürtajdan sonra ağrı ya da kanama olur mu?

Kürtaj sonrası hafif ağrılar ve pıhtısız kanamalar normal kabul edilir. Kürtajdan sonra görülen kanamalar için kesinlikle tampon kullanılmamalı, ped kullanılmalıdır. Genel anestezi uygulanarak yapılan kürtajdan sonra mide bulantısı, sersemlik, halsizlik görülebilir. Ancak bu şikayetler genellikle birkaç saat içinde hafifler.

Kürtajdan hemen sonra vajinal duş önerilmez ancak kısa süren bir duş alınabilir. Kürtaj sonrası için genellikle antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilir. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. Kürtajdan 1 hafta sonrası için tekrar bir doktor muayenesi gereklidir. Bu muayene ile gebeliğin tamamen sonlanıp sonlanmadığı, rahim içerisinde parça kalıp kalmadığına bakılır. Parça kalmışsa, rahim içi ufak bir operasyonla tekrar temizlenir.

Hastada RH uyuşmazlığı (kan uyuşmazlığı) tespit edilmişse “anti-D” adı verilen ilaç 72 saat içerisinde uygulanmalıdır. Çünkü, RH uyuşmazlığı negatif kana sahip kadının pozitif kana sahip erkekten gebe kalması sonucunda görülebilir. “anti-D” adlı ilaç daha sonraki gebelikler için kan uyuşmazlığından kaynaklanabilecek problemleri önlemek için uygulanır.

Kürtajdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Kürtaj sonrası olası bir enfeksiyona karşı verilen antibiyotik 1 hafta süresince kullanılmalı ve bu süre boyunca cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Kanamanız bittikten ve doktor onayı da aldıktan sonra ilişkiye girebilirsiniz. Cinsel ilişkinin yasaklandığı süre genellikle 15 gündür.

Kürtajdan sonra hamile kalınır mı?

Kürtajdan kısa bir süre sonra gebe kalınabilir. Ancak en az 3 ay gebe kalmamanız ve mutlaka korunmanız gerekmektedir. Korunma yöntemleri durumunuza göre doktor tarafından belirlenebilir.

Kürtaj sonrası destek

Her kadının kürtaj sonrası duygusal tepkileri farklılık gösterir. Kiminde bir rahatlama oluşurken kiminde de üzüntü ve suçluluk duygusu ağır basar. Hatta bazen pişmanlık da görülebilir. Bazıları bu durumla daha kolay başa çıkabilirken bazıları “kürtaj sonrası stres” olarak adlandırılan birtakım semptomlar gösterebilir.

Bu semptomlar; Ağrı, uykusuzluk, kabuslar, depresyon gibi çeşitli problemler şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar bu belirtileri diğerlerinden daha fazla ya da daha az derecede yaşarlar. Bir kadın, kürtaj yaptırmak konusunda kararsızsa ve buna rağmen kürtaj olduysa bu belirtilerden herhangi birini yaşama riski daha yüksektir. Kürtaj sonrası bu tarz sorunlar yaşıyorsanız bir terapistle görüşebilirsiniz.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşmak elbette size yardımcı olacaktır hatta onların desteği oldukça önemlidir. Ancak profesyonel desteği göz ardı etmemelisiniz. Kürtaj klinikleri, kürtajın her aşamasında tecrübeli danışmanlara sahiptir ve kürtajın öncesinde de sonrasında da size destek ve tavsiyelerde bulunabilirler. Bu uzmanlar tarafsız ve yargılamadan size yardımcı olacaklardır.

Bu da ilginizi çekebilir: Kürtaj Fiyatları ve Kürtaj Yapan Yerler | Özel ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu