Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi
Genel Sağlık

Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedaviler

Kulak kaşıntısı oldukça yaygın bir problemdir. Hatta bazen öylesine şiddetlidir ki, çeşitli nesnelerle kaşımak için karşı konulmaz bir dürtü oluşur. Ancak bu tür nesnelerle kulağı kaşımak, çoğu zaman kulak kanalında travmaya neden olabilir. Bir diğer önemli nokta ise, kulak kaşıntısının bir enfeksiyondan kaynaklı olabileceği ve sivri uçlu nesnelerle kaşıdığınızda tahrişe dolayısıyla enfeksiyonun yayılmasına neden olabileceğidir. Elbette kaşıntılı kulakların sebebi sadece enfeksiyon olmayabilir. Bu yazıda, kulak kaşıntısı neden olur, kulak kaşıntısına ne iyi gelir, kulak kaşıntısı için bitkisel tedavi var mı gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Kulakta kaşıntı hissinin çeşitli nedenleri olabilir. Bunların bazıları evde uygulayacağınız bakım ile kolayca  tedavi edilebilirken, bazıları ise bir uzman bakımını gerektirebilir.


Kulak kaşıntısının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Kulakta kuruluk
 • Fazla kir birikmesi
 • Enfeksiyon
 • Alerji
 • Egzama veya sedef hastalığı
 • Sinirsel alışkanlık
 • Kulakların nemli kalması ile mantar oluşumu (özellikle yüzücülerde sık görülür)
 • Pamuklu kulak çöpleri kullanmak
 • İşitme cihazı kullanıyor olmak
 • Aşırı temizleme

Kulak kaşıntısının bazı semptomları şunlardır:

 • Kulakta kızarıklık
 • Pul pul olmuş deri
 • Başı hareket ettirince veya kulağa dokununca ağrı
 • Ateş
 • Kulak akıntısı
 • İşitme sorunları
 • Çınlama
 • Kulakta tıkanıklık hissi
 • Baş dönmesi, bulantı

Kulak Kaşıntısı ve Kulak Enfeksiyonları İçin Doğal Tedaviler

Hafif kulak kaşıntısı genellikle geçicidir ve kendi kendine geçebilir. Eğer kaşıntı birkaç günden fazla sürerse veya kaşıntıyla birlikte başka semptomlarınız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Genellikle kulakları doğru şekilde temizlemek problemleri önlemeye yardımcı olur.

İşte kulak kaşıntısını doğal yollarla iyileştirmenin bazı etkili yolları.

1. Kulakların nemli kalmasını önleyin

Özellikle yüzücülerde yaygın olarak görülen dış kulak yolu enfeksiyonu (yüzücü kulağı da denir), kulaklarda biriken nemden dolayı mantar gelişmesiyle sonuçlanan bir problemdir. Bu durum kulak kaşıntısına ve sonrasında ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Yüzücü kulağı için birincil tedavi, kulak kaşıntısı ve varsa kulak ağrısı geçene kadar kulak kanalına su kaçmasını engellemektir. Bu durumun iyileşmesi genellikle 1 hafta kadar sürer. Yüzmeniz gerektiğinde ve banyo yaparken bone ve kulak tıkacı kullanmanız bu problemin tekrarlama riskini en aza indirecektir.

2. Esansiyel yağlar kullanın

Kulak kaşıntısı ve kulak ağrısına neden olan ve enfeksiyondan kurtulmanın en etkili yollarından biri esansiyel yağlar kullanmaktır. Bunlardan biri olan limon yağı analjezik özelliklere ve ağrıyı hafifletme özelliğine sahiptir. Lavanta yağı ve hindistan cevizi yağı ise, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Böylece kulak kaşıntısına neden olan enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.


Uygulama için: 2-3 damla lavanta esansiyel yağı, 1-2 damla limon esansiyel yağı, yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir parça pamuğa ihtiyacınız olacak. Öncelikle pamuk topunun bir tarafına lavanta yağını dökün ve bunu kulağınıza yerleştirin. Fazla derine itmeyin.

Daha sonra avucunuza limon ve hindistan cevizi yağını alın, bu yağ karışımı ile kulağınızın arkasından başlayarak çenenize doğru aşağı itme hareketi uygulayın. Bu hareket ileri geri veya yukarı aşağı değil sadece aşağıya itme şeklinde olacak. Tüm yağı kullandığınızdan emin olana kadar bu masajı uygulayın ve kaşıntı ya da ağrı geçene kadar pamuk topunu kulağınızda bırakın. Bu işlemi kulak kaşıntısı her olduğunda uygulayabilirsiniz.

[Ayrıca okuyun: Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları]

3. Kulak kaşıntısı için zeytinyağı

Çoğu durumda kulak kaşıntısı kulak iltihabından kaynaklanabilir ve bu da kulak ağrısına neden olur. Enfekte kulaklar östaki borusunda tıkanmaya yol açabilir. Bu tıkanıklık zeytinyağı yardımıyla kolayca temizlenebilir.

Uygulama için: Birkaç damla zeytinyağı, 1 damlalık, bir parça pamuk topuna ihtiyacınız olacak. Zeytinyağını hafifçe ısıtın ve yan yatıp kaşınan kulağınıza 2-3 damla yağ damlatın. Bu pozisyonda yaklaşık 30 dakika uzanın. Daha sonra ters tarafa dönüp fazla yağın akmasını sağlayın. Temizlemek için pamuk kullanın. Bu uygulamayı birkaç saatte bir yapabilirsiniz.

[Zeytin yağının faydaları ve 22 kullanım alanı]

4. Sarımsak yağı

Sarımsak yağı iyi bir antimikrobiyal ajandır. Kulakların içindeki tüm bakterileri ve mantarları yok ederek kulak enfeksiyonunu ve kulak kaşıntısını iyileştirebilir.

Uygulama: 2-3 damla sarımsak yağını biraz ısıtın ve bir damlalık yardımıyla kulağınıza damlatın. Yağ damlattığınız kulak yukarı bakacak şekilde yan yatın. 15 dakika bu pozisyonda kalın daha sonra fazla yağı akıtıp kulağınızı pamukla temizleyin. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

5. Beyaz sirkeyle kulak kaşıntısı tedavisi

Kulak kaşıntısı için bir diğer etkili yöntem beyaz sirke kullanmaktır. Sirke ve suyu eşit miktarlarda karıştırın ve 3 gün boyunca kulaklarınıza damlatın. Her seferinde 2 damla yeterli olacaktır. Daha sonra kulağınızı kurulayın, bunun için kurutma makinesi kullanabilirsiniz (düşük ayarda olmasına dikkat edin). Bu, kulak kaşıntısını ortadan kaldıracaktır. Aynı işlemi elma sirkesi kullanarak da uygulayabilirsiniz.

[Elma Sirkesinin Faydaları ve 19 Kullanım Alanı]

6. Çay ağacı yağı ile kulak kaşıntısı tedavisi

Çay ağacı yağı antimikrobiyal özelliklere sahip olan esansiyel bir yağdır. Bu sayede sizi her türlü bakteri, mantar ve virüslerden koruyabilir. Zeytinyağı ile kullanıldığında, herhangi bir iltihaplanma veya tahrişi de önler.

Uygulama: 3-4 damla çay ağacı yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp hafifçe ısıtın. Karışımı damlalık yardımıyla kulağınıza damlatın ve yağ damlattığınız kulak yukarı bakacak şekilde 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra başınızı yan çevirip yağla birlikte kir ve diğer yabancı maddelerin akmasına izin verin. Ardından derine inmeyecek şekilde pamuklu kulak çubuğuyla kulağınızı temizleyin. Ayrıca bu yağ karışımıyla kulaklarınızın arkasına masaj yaparak daha iyi rahatlama sağlayabilirsiniz.

7. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, kulak kaşıntısına sebep olan kulak kirini temizleme ve kulakların rahatlamasına yardımcı olma yeteneğine sahiptir. Ayrıca hidrojen peroksit antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde enfeksiyonu iyileştirebilir. Bu nedenle iyi bir kulak enf


eksiyonu ilacıdır diyebiliriz.

Uygulama: Eşit miktarda hidrojen peroksit ve sıcak suyu karıştırın. Bir damlalık yardımıyla kulağınıza birkaç damla karışımdan damlatın ve kulağınız yukarı bakacak şekilde 10 dakika uzanın. Daha sonra kulağınızı pamukla kurulayın.

8. Anne sütü

Kulak kaşıntısı ve kulak ağrısı gibi sorunların giderilmesinde anne sütü oldukça etkilidir. Özellikle kulak problemi yaşayan bir bebeğiniz varsa, muhtemelen sütünüz en iyi panzehir olacaktır. Anne sütü kulak enfeksiyonu da dahil olmak üzere herhangi bir rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandıran doğal antikorlara sahiptir. Bu doğal ilaç, iltihap ve akut kulak ağrısının hızla rahatlamasına yardımcı olur.

Uygulama: Bir damlalık içerisine bir miktar anne sütü sağın. Kulak kanalına birkaç damla süt damlatın ve bunu birkaç saatte bir tekrarlayın.

Dikkat:

Yukarıdaki doğal tedaviler kısa sürede rahatlamanıza yardımcı olacaktır. En iyi sonuçları almak için dikkatli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Kulakları aşırı temizlemek kulak kuruluğuna dolayısıyla kulakların kaşınmasına yol açar. Aşırı temizleme, kulak sağlığı için önemli olan doğal kulak yağlarının azalmasına yol açar.Ayrıca, yetişkin veya çocuk fark etmeksizin, kulak kaşıntısı, kulak ağrısı veya diğer belirtiler 3 gün sonra hala azalmadıysa bir doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle çocuklarda kulak sorunlarıyla birlikte 38 °C ve üzerinde ateş, şiddetli ağrı, baş dönmesi, boyunda sertlik, kulak çevresinde kızarıklık, şişme ve kulaktan kanlı sıvı gelmesi gibi durumlarda mutlaka en kısa zamanda doktorunuzla görüşün.

PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

2 Yorum

 1. Ara ara yaşıyorum kulak kaşıntısını ve çok önemsemiyordum. Ne kadar önemliymiş aslında. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı