Kulak Ağrısı İçin En Etkili 5 Doğal Yöntem

Diş çürüğü, sinüs enfeksiyonları, kulak kirlenmesi, bademcik iltihabı ve kulak enfeksiyonu kulak ağrısına yol açan yaygın nedenlerdendir. Orta kulak enfeksiyonu nedeniyle kulakta şişlik veya iltihaplanma olabilir. Bu durum oldukça ağrılıdır ve ağrının nedeni genellikle kulak zarının arkasında biriken sıvıdır. Orta kulak enfeksiyonu kulak ağrısı ile birlikte ateş, hafif işitme kaybı veya grip gibi bazı belirtiler gösterebilir.

Kulak ağrısı özellikle çocuklarda çok sık görülen bir problemdir, ancak yetişkinlerde de bazen bu tür ağrılar görülmektedir. Sorununuzu hafifletici bazı doğal yöntemler elbette var, yalnız ağrınız çok şiddetliyse, kulağınızdan iltihap veya kanlı sıvı akıyorsa, bunlarla birlikte herhangi bir ciddi semptom varsa öncelikle mutlaka doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. Hafif kulak ağrısı ve enfeksiyonlar için fayda sağlayacak doğal tedaviler deneyebilirsiniz.

(Ayrıca okuyun: Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedaviler)

Kulak Ağrısı İçin Doğal Tedaviler

  • Sarımsak

İki diş sarımsağı ezin ve 2 çay kaşığı hardal yağı ile karıştırın. Sarımsak hafif siyahlaşana kadar bu karışımı ısıtın. Soğumasını bekleyin ve sonra enfekte kulağın içine birkaç damla uygulayın. Sarımsağın analjezik özellikleri ağrının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsak yağı ve susam yağını karıştırarak da deneyebilirsiniz.

  • Fesleğen Yaprakları Suyu

Kulak ağrısı için bir başka doğal tedavi; Bir kaç fesleğen yaprağını ezin ve suyunu süzün. Bu suya 1-2 damla hindistan cevizi yağı katın ve ağrıyan kulağınıza uygulayın. Fesleğen binlerce yıldır ayurvedik olarak kullanılmaktadır. Hafif kulak enfeksiyonları ve kulak ağrıları için en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir.

  • Hardal Yağı

Kulağınıza  2-3 damla hardal yağı damlatın ve 10-15 dakika bekleyin. Ardından yağı akıtarak kulağınızda biriken kirin çıkmasına izin verin. pamukla temizleyin. Hint yağı kulak ağrısına neden olan kirleri etkili bir şekilde temizleme özelliğine sahiptir.

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi kulak kanalının pH’ını dengeler ve bakteri için yaşanmaz bir ortam oluşturur. Biraz sirke ısıtın ve sirkeyi su ile seyreltip enfekte olan kulağa bir parça pamuk yardımıyla uygulayın. Sirkenin kulağa akmasına izin verin. Yaklaşık 5 dakika bekleyin, ardından yine pamuk ile kulağınızı kurulayın.

  • Deniz Tuzu

Deniz tuzu kulak ağrısı dindirmede oldukça etkilidir. Düşük ateşte ısıttığınız tuzu pamuk veya peçete arasına koyup kulağınıza yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekletin. Tuz, kulakta biriken sıvıyı çeker ve şişmeyi azaltır. Yalnız kulaklarınıza asla tuzlu su dökmeyin.

2 Yorum

  1. Yine güzel bir yazı hazırlamışsınız emeklerinize sağlık. Kulak sorunlarını çözmede sarımsak dışındaki doğal tedaviler hakkında bilgim yoktu . Faydalı önerileriniz için teşekkür ederim.

  2. Kulak zarları delik olan ve işitme cihazı kullanan biriyim. Kulak ağrım olmuyor ancak zar olmadığından zaman zaman akıntı oluyor. O akıntıları dindirir belki hardal yağı. Denemekte fayda var sanki. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu