Kronik Yorgunluk İçin Enerji Arttıran 10 Doğal Kaynak

Kronik yorgunluk sendromu, nedeni tam olarak belli olmayan ve dinlenmeyle düzelme göstermeyen sürekli bir yorgunluk hali olarak tanımlanan karmaşık bir rahatsızlıktır.

Bu hastalık oldukça ciddidir ve bundan muzdarip olanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Kronik yorgunluk için belirli bir ilaçlı tedavi yöntemi olmadığından, uzmanlar genellikle bilişsel terapi yöntemini önerirler. Bazı durumlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden, kronik yorgunluk sendromu için kapsamlı bir tıbbi inceleme gerekebilir. Bununla birlikte, bu hastalıktan müzdarip olanlar, semptomları hafifletmek için doğal ilaçları tercih edebilir.

Kronik Yorgunluk İçin En Etkili Doğal Yöntemler

Kronik yorgunluk sendromu için en iyi doğal ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Astragalus (Geven otu)

Astragalus ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayarak zindeliğinizi arttırır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek bakteriyel ve viral enfeksiyonları önler, hastalıkların iyileşme süresini kısaltır.

 • Yonca

Yonca yorgunluk semptomları ile mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca, bilişsel işlevi arttırır, kaygı ve stresi azaltır. Kronik yorgunluk bazen hormonal dengesizlikten de kaynaklanabilir, yonca hormonların normale dönmesine yardımcı olan şifalı bitkilerden biridir.

 • Meyan kökü

Steroidlere benzer şekilde çalışarak stres ve kaygı ile mücadele etmeye yardımcı olan adrenalin üretimini arttırır. Bununla birlikte, bağışıklığı geliştirerek halsizlik ve yorgunluğu giderebilir.

 • Arı poleni

Arı poleni amino asit, protein, enzim ve diğer besin kombinasyonlarına sahip mucizevi bir besindir. Düzenli olarak tüketildiğinde, dengeli şekilde enerji sağlayarak kronik yorgunluk sendromu semptomlarını hafifletebilir, fiziksel ve zihinsel zayıflıkla mücadele edebilir.

 • Maca kökü

Maca kökü, önemli hormon üreten bezlerden ikisi olan adrenal ve hipofiz bezlerini geliştiren B vitaminleri bakımından zengindir. Maca kökü ile hormonlarınızı düzenleyerek, enerji seviyenizi arttırmanız mümkün.

 • Yulaf

En büyük enerji kaynaklarından olan yulaf sayesinde yorgunluk belirtilerinden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Yulaf ayrıca, kardiovasküler sağlığa katkıda bulunur ve iyi bir gece uykusu için ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlar. Dahası, zihinsel keskinliği arttırarak aşırı yorgunluğa neden olan stres ve depresyon belirtilerini hafifletir.

 • Kediotu kökü

Bu kök bitkisi uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarını tedavi etmede son derece etkilidir. Kediotu sabahları daha dinç uyanmanızı ve enerji dolu hissetmenizi sağlayarak, konik yorgunluk etkilerini azaltabilir.

 • Sarı Kantaron

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan sarı kantaron, kronik yorgunluk tedavisinde de etkilidir. Uyku problemlerini giderir, enerjiyi arttırır ve ayrıca aşırı yorgunluk ve halsizliğe neden olan herpes simpleks gibi virüslerle mücadele eder.

 • Ginseng

Ginsengin kronik yorgunluk nedenlerinden biri olduğu düşünülen stresi önleme yeteneği uzun zamandır biliniyor. Yanı sıra, zindelik verme konusunda da oldukça etkilidir. Bu nedenle hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluktan kurtulmak için kullanılabilir. Ayrıca, ginseng iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan bağışıklığı da güçlendirme özelliğine sahiptir.

 • Akupunktur

Akupunkturun bağışıklık sistemini güçlendirdiğine yanı sıra uykusuzluk ve halsizlik için etkili bir tedavi olduğuna dair çeşitli bilimsel kanıtlar mevcuttur. Akupunktur, vücudun “chi” olarak bilinen enerji düzeylerini yöneterek, içsel fonksiyonları düzenlemeye yardımcı olur. Akupunktur tedavisi için mutlaka eğitimli ve deneyimli uzmanlara başvurun.

Ayrıca okuyun: Sürekli Yorgun Hissetmenin 12 Nedeni

7 Yorum

 1. Meyan kökü, yulaf ve sarı kantaron dışındaki diğer doğal yöntemlerle ilk kez karşılaşıyorum. Meyan kökünü severim. Kronik yorgunluk maalesef bırakmıyor peşimizi. Kronik yorgunluk için enerji artıran doğal kaynaklardan ben de istifade etmeye çalışacağım. Teşekkürler faydalı bilgiler için.
  Sevgiler.

 2. Kronik yorgunluk için tavsiye ettiğiniz maddeleri az çok tanıyorum ancak maca kökünü şu ana kadar hiç duymamıştım. Bu faydalı paylaşım için çok teşekkür ederim.

  1. Maca da enerji yükseltme konusunda oldukça başarılı, turpgillerden bir bitkidir 🙂
   Ziyaretiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu