Kronik Yorgunluk İçin Enerji Arttıran 10 Doğal Kaynak

Kronik yorgunluk sendromu, nedeni tam olarak belli olmayan ve dinlenmeyle düzelme göstermeyen sürekli bir yorgunluk hali olarak tanımlanan karmaşık bir rahatsızlıktır.

Modern bir yaşam tarzı çok fazla enerji tüketir ve sürekli yorgun hissetmenize neden olabilir. Herhangi bir ciddi hastalıktan muzdarip olmasanız da, düşük enerjiye sahip olmak kendinizi iyi hissetmenizi veya genel olarak hayattan zevk almanızı engelleyebilir. 

Düşük enerjiye neden olan çeşitli faktörler olabilir. Bunlar aşırı efor, anksiyete, depresyon, beslenme yetersizlikleri, egzersiz eksikliği, hamilelik, stres, düşük uyku kalitesi ve düşük kan şekeri seviyelerini içerir. 

Enerji seviyenizi anında yükseltmek için bir enerji içeceği cazip gelse de, ani enerji patlaması yalnızca geçicidir ve çoğu enerji içeceği yüksek şeker içeriği nedeniyle ciddi bir düşüşe neden olabilir.

Kronik yorgunluk için belirli bir ilaçlı tedavi yöntemi olmadığından, uzmanlar genellikle bilişsel terapi yöntemini önerirler. Bazı durumlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden, kronik yorgunluk ve düşük enerji için kapsamlı bir tıbbi inceleme gerekebilir. Bununla birlikte, bu problemden muzdarip olanlar ve enerjilerini yükseltmek isteyenler bazı doğal yöntemler de tercih edebilirler.

Kronik Yorgunluk ve Düşük Enerji İçin En Etkili Doğal Yöntemler

Kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsanız, fiziksel ve ruhsal enerji nasıl yükselir diye soruyorsanız, aşağıdaki doğal çözümler aradığınız şey olabilir!

 • Astragalus (Geven otu)

Astragalus ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayarak zindeliğinizi arttırır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek bakteriyel ve viral enfeksiyonları önler, hastalıkların iyileşme süresini kısaltır.

Ayrıca okuyun- Geven Otu (Astragalus) Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 • Yonca

Yonca yorgunluk semptomları ile mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca, bilişsel işlevi arttırır, kaygı ve stresi azaltır. Kronik yorgunluk bazen hormonal dengesizlikten de kaynaklanabilir, yonca hormonların normale dönmesine yardımcı olan şifalı bitkilerden biridir.

 • Meyan kökü

Steroidlere benzer şekilde çalışarak stres ve kaygı ile mücadele etmeye yardımcı olan adrenalin üretimini arttırır. Bununla birlikte, bağışıklığı geliştirerek halsizlik ve yorgunluğu giderebilir.

 • Arı poleni

Arı poleni amino asit, protein, enzim ve diğer besin kombinasyonlarına sahip mucizevi bir besindir. Düzenli olarak tüketildiğinde, dengeli şekilde enerji sağlayarak kronik yorgunluk sendromu semptomlarını hafifletebilir, fiziksel ve zihinsel zayıflıkla mücadele edebilir.

 • Maca kökü

Maca kökü, önemli hormon üreten bezlerden ikisi olan adrenal ve hipofiz bezlerini geliştiren B vitaminleri bakımından zengindir. Maca kökü ile hormonlarınızı düzenleyerek, enerji seviyenizi arttırmanız mümkün.

 • Yulaf

En büyük enerji kaynaklarından olan yulaf sayesinde yorgunluk belirtilerinden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Yulaf ayrıca, kardiovasküler sağlığa katkıda bulunur ve iyi bir gece uykusu için ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlar. Dahası, zihinsel keskinliği arttırarak aşırı yorgunluğa neden olan stres ve depresyon belirtilerini hafifletir.

 • Kediotu kökü

Bu kök bitkisi uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarını tedavi etmede son derece etkilidir. Kediotu sabahları daha dinç uyanmanızı ve enerji dolu hissetmenizi sağlayarak, konik yorgunluk etkilerini azaltabilir.

 • Sarı Kantaron

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan sarı kantaron, kronik yorgunluk tedavisinde de etkilidir. Uyku problemlerini giderir, enerjiyi arttırır ve ayrıca aşırı yorgunluk ve halsizliğe neden olan herpes simpleks gibi virüslerle mücadele eder.

 • Ginseng

Ginsengin kronik yorgunluk nedenlerinden biri olduğu düşünülen stresi önleme yeteneği uzun zamandır biliniyor. Yanı sıra, zindelik verme konusunda da oldukça etkilidir. Bu nedenle hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluktan kurtulmak için kullanılabilir. Ayrıca, ginseng iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan bağışıklığı da güçlendirme özelliğine sahiptir.

Ayrıca okuyun- Ginseng Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

 • Akupunktur

Akupunkturun bağışıklık sistemini güçlendirdiğine yanı sıra uykusuzluk ve halsizlik için etkili bir tedavi olduğuna dair çeşitli bilimsel kanıtlar mevcuttur. Akupunktur, vücudun “chi” olarak bilinen enerji düzeylerini yöneterek, içsel fonksiyonları düzenlemeye yardımcı olur. Akupunktur tedavisi için mutlaka eğitimli ve deneyimli uzmanlara başvurun.

Enerji Arttıran Diğer Doğal Yöntemler

 • Doğru Beslenme

Kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olan yüksek yağlı, yüksek şekerli ve yüksek sodyumlu gıdalardan kaçının. Yüksek şekerli yiyecekler, enerji seviyenizdeki artış nedeniyle sizi canlandırıyor gibi görünebilir, ancak bu his kalıcı değildir ve kısa süre sonra, sizi diyabet gibi kan şekeri bozukluklarına eğilimli yapan ani bir enerji düşüşü yaşatabilir. 

Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kuruyemişler, kepekli tahıllar ve taze meyveler gibi doğal yiyeceklerin yanı sıra somon ve uskumru gibi yağlı balıklar enerji seviyenizi artırmaya yardımcı olur. Ayrıca bol sıvı tüketin, vücudunuza düzenli enerji sağlamak için sık sık ama küçük porsiyonlarla beslenin.

 • Düzenli Egzersiz Yapın

Fiziksel aktivite eksikliği enerji seviyenizi tüketiyor olabilir. Birçok çalışma, düzenli, düşük yoğunluklu egzersizlerin enerji seviyelerini % 20 artırabileceğini ve yorgunluğu % 65 azaltabileceğini göstermiştir. 

Egzersiz, kan dolaşımınıza endorfin gibi hormonları salgılar ve bu da enerjik ve aynı zamanda daha iyi hissetmenizi sağlar. Enerji seviyenizi yenilemek için her gün yürümeyi, ev işlerini yapmayı, bisiklet sürmeyi ve hafif ağırlıklar kaldırmayı deneyebilirsiniz. Hafif egzersizlerle başlayıp, zamanla egzersiz yoğunluğunu artırmanız faydalı olur.

 • Enerji Takviyeleri

Kötü beslenmeden kaynaklı beslenme yetersizlikleri nedeniyle sürekli yorgun hissedebilirsiniz. Herhangi bir nedenle, yediğiniz gıdalardan günlük ihtiyaç duyduğunuz besinleri alamıyorsanız, enerji veren vitamin takviyeleri ile ek destek sağlayabilirsiniz.

Enerji seviyenizi geri kazanmak için probiyotikler de oldukça fayda sağlar. Probiyotikler, sindirim sisteminizi sağlıklı tutan iyi mikro organizmalardır.

Ayrıca okuyun: Sürekli Yorgun Hissetmenin 12 Nedeni

7 Yorum

 1. Meyan kökü, yulaf ve sarı kantaron dışındaki diğer doğal yöntemlerle ilk kez karşılaşıyorum. Meyan kökünü severim. Kronik yorgunluk maalesef bırakmıyor peşimizi. Kronik yorgunluk için enerji artıran doğal kaynaklardan ben de istifade etmeye çalışacağım. Teşekkürler faydalı bilgiler için.
  Sevgiler.

 2. Kronik yorgunluk için tavsiye ettiğiniz maddeleri az çok tanıyorum ancak maca kökünü şu ana kadar hiç duymamıştım. Bu faydalı paylaşım için çok teşekkür ederim.

  1. Maca da enerji yükseltme konusunda oldukça başarılı, turpgillerden bir bitkidir 🙂
   Ziyaretiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu