Kronik Baş Ağrısı Nasıl Geçer? En Etkili Doğal Ağrı Kesiciler

Kronik baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş ağrısını gidermek için doğal yöntemler nelerdir?

Kronik baş ağrılarının nasıl önleneceğini bilmek, uzun vadede daha sakin, daha az stresli bir yaşam tarzının tadını çıkarmak demektir. Çoğumuz gergin bir baş ağrısı hissini iyi biliriz; yetişkinler için en yaygın baş ağrısı türlerindendir. Bu acılı histen kim kurtulmak istemez ki? Son araştırmalara göre, stresin yarattığı aşırı yükün, baş ağrısını tetikleyen bir numaralı faktör olduğu kanıtlanmıştır. Neyse ki uzmanlara göre, gerginliği azaltarak kronik baş ağrısı sorununu önleyen bir çok yöntem var.

Kronik Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Doğal Çözümler

1. Papatya Çayı

Papatya çayı, uzun zamandır, stres ve ağrı için doğal bir çare olarak bilinir. Günlük tüketeceğiniz 1-2 fincan papatya çayıyla kaslarınızın gevşemesini sağlayarak stresli baş ağrılarını hafifletebilirsiniz (elbette her zaman olduğu gibi, öncelikle doktorunuza danışın.)

2. Sinirleri yatıştırmak için

Yaşamınızı gereksiz yere işgal eden ”fazlalıkların”, ne kadar can sıkıcı ve strese sebep olduğunu fark ettiniz mi? Araştırmacılar evinizin, ofisinizin hatta birikmiş e-postalarınızın, belli aralıklarla boşaltılarak, fazlalıklardan arınmanın inanılmaz rahat hissettirdiğini ve bunun stres tetiklemeli baş ağrısı eğilimini azalttığını söylüyor. Siz de, sizin için çok önemli olmayan fazlalıklardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

3. Hindistan cevizinin bu özelliğini biliyor muydunuz?

Araştırmalara göre, günlük olarak ortalama 1-2 yemek kaşığı rendelenmiş taze hindistancevizi, stres kaynaklı kronik baş ağrısı riskini azaltabiliyor. Hindistancevizi, içerisinde, sakinleştirici ve ruh halini olumlu yönde düzenleyen Prozac’ın etkilerine benzer aktif bir bileşen içeriyor. Taze rendelenmiş hindistancevizini yoğurt, salata sosları hatta çay ya da kahvelerinize katarak da tüketebilirsiniz.

4. Portakalın baş ağrısı üzerindeki etkisi

Portakal gibi turuncu renkli gıdalarda bulunan doğal şeker ve yoğun C vitamininin, beyindeki serotonin (mutluluk hormonu diye de adlandırılır) üretimini arttırarak baş ağrılarını giderdiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

5. Mercan köşkü (Marjoram bitkisi)

Alternatif tıp alanında oldukça sık kullanılan marjoram bitkisinin (mercan köşkü), ağrı yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra soğuk algınlığı, öksürük, hazımsızlık, adet sancıları gibi sorunları da kısa sürede iyileştirdiği bilinir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.

Marjoram bitkisinin kronik baş ağrısı için kullanımı

  • 2 yemek kaşığı zeytin yağını mikrodalgada 20 saniye kadar ısıtın. fırından çıkardığınız yağın ısısını dağıtmak için biraz karıştırıp daha sonra içerisine 2-3 damla marjoram esansiyel yağı ekleyin. Bu karışımı 10 dakika boyunca masaj yaparak saç köklerine (kafa derisine) yedirin. Ardından şampuanlayıp iyice durulayın. Bu işlem hem kafa derisine uygulanan yağlı masajla hem de marjoramın yatıştırıcı aroma kokusuyla, gergin bir baş ağrısını 10 dakika içinde giderebilir.

6- Kronik Baş ağrısı için başka bir doğal yöntem

Kuru fasulye, mercimek gibi gıdaların düzenli tüketimi, baş ağrılarını % 25  oranında azaltıyor. Özellikle fasulyenin içeriği kas rahatlatıcı bileşenlerle doludur ve bu özelliğiyle baş ağrısının geçmesi dahil sağlık için pek çok faydası da vardır.

Yorumlar

  1. ilaç içmemeye gayret etsemde bazen önü kesilmiyor. At kestanesi jeli ile masaj yapıyorum, bazen işe yarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu