Kriyoterapi (Cryotherapy) Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Kriyoterapi ya da diğer adıyla soğuk terapi, vücudun tamamının veya belli bir bölümünün birkaç dakika sıfırın altında sıcaklığa (aşırı soğuğa) maruz bırakılmasıyla uygulanan bir tedavi tekniğidir. Bu teknikle hastalıklı veya problemli dokuların dondurularak yok edilmesi hedeflenir. Vücuttaki iltihap bu uygulama ile giderilebilirken, aynı zamanda kan dolaşımının da düzenlenmesi sağlanır. Kriyoterapi yaptıranlar genellikle ilk seansla birlikte değişiklikleri fark etmeye başlar. Ancak bazı durumlarda birkaç seans gerekebilir.

Kriyoterapi Nedir?

Cerrahi müdahale gerektirmeden, siğil, egzama, güneş lekeleri (ve diğer cilt lekeleri), nasır ve bazı kanser türlerinin aşırı soğuğa (sıvı azot veya nitrojen oksit gazı ile) maruz bırakılarak tedavi edilmesi kriyoterapi olarak adlandırılır. Bu yöntem kolay uygulanan, ekonomik ve oldukça hızlı sonuç alınabilen etkili bir yöntemdir.

Herkesin kriyoterapiden beklentisi farklı olabilir; kimi insan daha genç bir görünüme kavuşmak ve yaşlılığı geciktirmek için, kimi cilt problemlerinden kurtulmak için, kimi de vücudundaki ağrı, iltihap ve bazı hastalıklardan kurtulmak için bu hızlı tedaviyi tercih eder. Her ne kadar uzmanlar bu tedavinin güvenli olduğunu söylese de bazı durumlarda uygulanması riskli olabilmektedir. Bu risklere de birazdan değineceğiz. Öncesinde cryotherapy gelişimine kısaca göz atalım.

İnsanlar yüzyıllardır hafif yaralanmaları, şişlikleri, morarmaları gidermek ve ağrıları hafifletmek için soğuk kompres uygular. 1800’lerin ortalarında, doktorlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve cilt kanserini tedavi etmek için lokal criyoterapi yöntemini (buz ve tuzla doldurulmuş torbaları) kullanmaya başlamıştır.

Modern kriyoterapi teknikleri 1960’larda şekillenmeye başlamış; 1970’lerde ise tıbbi kriyoterapi (kriyocerrahi) ile siğillerin ve bazı kanserli hücrelerin tedavisini öngören uygulamaların temeli oluşmuştur. 2000’li yılların başında bu tedaviye yönelik araştırmalar hız kazanmıştır. Bu araştırmalar hala devam etmekle birlikte, sağladığı faydalardan dolayı tüm dünyada oldukça popüler bir hale gelen alternatif tedavi olarak kabul görmüştür.

Kriyoterapi Nasıl Uygulanır?

Kriyoterapi ağrısız bir işlem olduğundan anestezi gerektirmez, ancak bazen, özelikle genital siğiller ve rahimağzı yaralarının tedavisinde hastanın kendini daha rahat hissetmesi için sedasyon uygulanabilir.

Lokal Cryotherapy ve tüm vücut kriyoterapi olarak iki türlü prosedür vardır. Tüm vücut criyoterapide baş kısmı hariç vücudun geri kalanı soğuk kapsül içinde birkaç dakika süreyle sıfırın altında soğuğa maruz bırakılır. Bu şekilde vücudun daha dinç olması, ödem ve iltihaptan arındırılması hedeflenir. Bu yöntem, özellikle ünlüler arasında oldukça popüler bir trend haline gelmiştir.

Kriyoterapinin problemin türüne göre veya kişinin beklentisine göre uygulanış biçimleri şunlardır;

 • Kriyocerrahi- Kanserli hücreleri, siğilleri, cilt lekelerini, benleri vs. yok etmek için uygulanan yöntemdir. Bu yöntem ile özel cihazlar kullanılarak hasarlı dokuya -190 derece ısı (sıvı azot olarak) uygulanır. Soğuk hasarlı hücrelerin donarak ölmesini ve yerini yeni hücrelere bırakmasını sağlar. Bu işlem 1 ila 3 dakika sürer.
 • Soğuk sauna- Kişi, başı dışarıda kalacak şekilde tüm vücudunun yaklaşık 3 dakika aşırı soğuğa maruz kalmasını sağlayan bir kapsül içine girer. 3 dakika boyunca kapsülün içine -180 derece ısıda azot gazı salınır. Özellikle sporcuların sıklıkla uyguladıkları bir yöntemdir.
 • Lokalize- Genellikle egzersiz sonrası veya fizik tedavi sürecinde tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama ile belli bölgelere buz masajı, soğuk jel veya özel kriyoterapi cihazları ile soğuk terapi uygulanır.

Kriyoterapi Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapinin Faydaları

Genel olarak kriyoterapinin faydaları şunlardır;

 • Migren semptomlarını hafifletir
 • İnflamasyonla mücadele eder
 • Kas ağrılarını hafifletir
 • Depresyona iyi gelir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Cilt problemlerini giderir
 • Selülit görünümünü azaltır
 • Vücutta biriken ödemi giderir
 • Vücudu toksinlerden arındırır
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Kanser hücrelerini yok eder.
 • Rahim ağzı yaralarını iyileştirir.
 • Nasır ve tırnak batması gibi problemleri tedavi eder.
 • Siğil dondurma yöntemi, siğillerin kısa sürede yok olmasını sağlar (genital siğiller dahil) 

Cryotherapy kan dolaşımını uyarır, gelişmiş düzeylerde endorfin salgılar ve vücudun yeniden canlandırılması gereken bölgelerine oksijen ve besin tedarikini arttırır. Bu sayede depresyon ve anksiyete ile mücadeleyi kolaylaştırır. Aynı zamanda kas iyileşmesini hızlandırır, doku hasarını azaltır, iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek ağrıları hafifletir.

Herkes genç, parlak ve pürüzsüz bir cilt ister. Cryotherapy kolojen üretimini teşvik ederek bu isteğinizi fazlasıyla karşılayabilir. Bu uygulama ile egzama, sedef hastalığı, cilt lekeleri ve diğer rahatsız edici cilt problemlerinden kurtulmanız mümkün. Ayrıca siğil, ben ve güneş lekelerini de hızla tedavi eder.

Cryotherapy, ilaç kullanmadan veya kendinizi aç bırakmadan kilo vermenin sağlıklı bir yoludur. Kriyoterapi seansının birkaç dakikası, bir gün boyunca metabolizmanızı canlı tutar. Tek seans yaklaşık 500 ila 800 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Kriyoterapi ile egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı alışkanlıkları birleştirmek kilo kaybını hızlandırır. criyoterapi seansından sonra beyniniz vücudunuza sinyaller göndererek vücut ısınızı ve ardından metabolik hızınızı artırır.

Lokal kriyoterapi genel olarak burkulma, tendinit, ödem, ameliyat sonrası ağrı, ateş gibi akut yaralanma durumlarında, siğil, nasır, ben gibi vücudun belli bölgelerinde bulunan cilt problemleri için kullanılır. Lokalize tedavi, yüzeysel dokuları, uygulamadan 5 dakika sonra etkiler. Ancak, daha derin dokulara ulaşmak için yaklaşık 20 dakika lokal uygulama gerekebilir. Tüm vücut kriyoterapi ise kronik problemler veya sporculardaki kas ağrılarını ve yorgunluklarını azaltmak için oldukça etkilidir. Ağrıların giderilmesinin yanı sıra enerjiyi de yükseltmeye yardımcı olur. Bu yöntem ise 1 ila 3 dakika aralığında uygulanır.

Kriyoterapi Yan Etkileri

Kriyoterapi-Siğil dondurma

Genel olarak güvenli kabul edilen criyoterapinin bazı olası yan etkileri de görülebilir. Bu yan etkiler şunları içerir;

 • Dokularda uyuşma ve karıncalanma
 • Ciltte kızarıklık ve tahriş
 • Uygulanan bölgede ağrı, kanama, enfeksiyon, hiperpigmentasyon
 • Lokal terapinin 30 dakikadan, tüm vücut criyoterapinin ise 5 dakikadan uzun sürmesi dokulara ciddi hasar verebilecek donmalara neden olabilir. Ayrıca, tüm vücut terapisinin gereğinden uzun sürmesi kan basıncının hızla artmasına, solunum güçlüğüne, kalp atış hızının düşmesine neden olabilir. Hastanın durumu terapi öncesinde, sırasında ve sonrasında mutlaka izlenmelidir.
 • Doğru yönetilmeyen terapi ciltte soğuk yanıklarının oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlar söz konusuysa kriyoterapi yaptırmak riskli olabilir. Bu nedenle önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. 

 • Herhangi bir solunum yolu hastalığı olanlar
 • Kalp hastalığı olanlar
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Dolaşım bozukluğu olanlar
 • Raynaud sendromu olanlar
 • Anemi hastaları
 • Hamileler
 • Hipertiroidi olanlar
 • İnme veya beyin kanaması öyküsü
 • Akut veya kronik böbrek hastalığı olanlar
 • ve metal implantlar veya kalp pilleri olanlar bu tedavinin uygunluğu konusunda doktorlarıyla görüşmelidirler.

Kriyoterapinin faydaları hakkında çeşitli araştırmalar yapılmış ve araştırmalar hala devam ediyor. Kriyoterapinin yararları üzerine yapılan araştırmalar henüz yeterli olmasa da şimdiye kadar çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmıştır.

Lokal terapiden alınan olumlu sonuçların yanı sıra, tüm vücut criyoterapisi de son derece etkilidir. Ancak yukarıda belirttiğimiz olası risklerden dolayı tüm vücut terapisinden önce doktorunuza danışmanız ve bu terapinin sizin için güvenli olduğundan emin olmanız çok önemli.

Kriyoterapi Fiyatı

Kriyoterapi, çeşitli nedenlerle uygulanabilen bir işlem olduğundan, fiyatlandırma da yapılacak işlemin türüne, nasıl bir prosedür uygulanacağına ve uygulamanın yapılacağı sağlık merkezine göre değişiklik gösterir. Her merkezin kendi fiyatlandırma politikası vardır. Bu nedenle karşılıklı görüşme ile kriyoterapi fiyatları hakkında daha sağlıklı bilgi alınabilir.

Kaynak ↗

17 Yorum

 1. “soğuk oda terapisi ne işe yarar” konusunu çok merak ediyordum.
  İlk kez bu konuda açıklamalı bir bilgiye rastladım.
  Faydalı “sağlık bilgileri” hazırlayan editörlere çok teşekkür ederim.

  1. Kriyoterapinin birçok faydası varmış. Ben sanırım yaptıramazdım soğuğu hiç sevmem. Gerci yaşadığım yerde oldukça soğuk bir nevi doğal kriyoterapi yaşıyoruz 😅

   1. Demek ki cildinin güzelliğini ve o her daim yüksek enerjini doğal kriyoterapiye borçlusun 😉 Ben de soğuğu hiç sevmem ama böyle güzel sonuçları görünce “katlanabilirim sanırım” diye düşünüyorum😊

 2. Faydalı bir tedavi, ancak risklerini de gözden uzak tutmamak gerek bence. Çok teşekkürler. Yine bilgi bankama yeni bir bilgi eklediğiniz için.

 3. Kriyoterapi’nin kullanın alanları faydaları ve yan etkileri konusunda bilgilendiri bir yazı hazırlamışsınız.. Teşekkürler.. Kas ağrıları konusunda özellikle pekçok insana yardımcı olabilir..

  1. İlginiz için biz teşekkür ederiz. Evet, özellikle sporcuların düzenli olarak uyguladıkları bir terapi bu.

 4. Kriyoterapiden hangi beklentide olmam gerektiğini hemen buldum. İnanın hangi bilginin nereden geleceği belli olmuyor. Şimdi tek gereken ise iyi yönetilen bir kriyoterapi tedavisi. Bu çok iyi oldu teşekkür ederim.

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Çok faydalı bir uygulama kriyoterapi, ancak mutlaka sertifikalı merkezlerde alanında uzman kişilerin kontrolünde yapılması gerekiyor.

 5. Sanırım bu terapi yöntemi devletin sağlık kurumlarında sunulmuyordur; öyle değil mi?

 6. Kriyoterapi ilk defa duydum farklı geldi bana alışık değilim böyle yabancı kelimelere ama hazmederek yarım saat okudum kötümü oldu iyi oldu iyi biraz kültür herzaman iyi gelir

  1. Planlarınız arasında yakın zamanda kriyoterapi uygulamak yoksa bile, dediğiniz gibi konu ile ilgili bilgi sahibi olmak da iyidir. Belki bir gün denemek istersiniz 🙂
   Vakit ayırıp yorumladığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu