Köpeklerin Sağlık Sorunlarını Önceden Fark Edebileceğini Biliyor muydunuz?

Köpekler sadece iyi bir arkadaş olmakla kalmayıp aynı zamanda sahiplerinin yaşam kalitesini yükseltme konusunda da önemli bir etkiye sahiptir. Onları evcilleştiren herkesi sakinleştirici bir etkiye sahip olmalarının, engellilerin yardım eli olarak hareket etmelerinin ve sahiplerinin hayatlarında olumlu iyileştirmeler sağlamalarının uzun bir geçmişi vardır.

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, köpek, kedi ve at gibi bazı hayvanların, sahiplerinde psikolojik ve fiziksel sağlık yararları geliştirebileceğine dair güçlü kanıtlar var.

Kürklü doktorlar

Avustralya Melbourne’de bulunan Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, evcil hayvan sahiplerinin daha düşük kan basıncına ve kolesterol seviyesine sahip olduğunu keşfetti. Diğer çalışmalar, köpeklerin diyabet ile ilişkili belirli kanser türleri ve sağlık sorunları da dahil olmak üzere bir çok hastalığın kokusunu alabileceğini göstermiştir.

2008 yılında diyabetli 138 evcil hayvan sahibiyle görüşüldüğünde, bu diyabetik hastaların % 65’i kan şekerlerinde tehlikeli düşüşler yaşadıklarında, köpeklerinin sızlanma ve sürekli havlama gibi davranışsal bir reaksiyon yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Fransız sağlık uzmanları da Paris Tenon Hastanesinde yaptıkları bir araştırmada, Belçika Malinois çoban köpeklerinin prostat kanseri tespiti için eğitilebileceklerini keşfettiler. Doktorlar, idrar kokusu ile prostat kanserini tespit için köpekleri eğittiler ve bunun sonucunda köpekler, 66 örneğin 63’ünü doğru tespit edebildiler.

Evcil hayvan terapisi

Evcil hayvanların, herhangi bir hastalığı olanlar ve özellikle depresyonla mücadele edenler için olağanüstü bir destek kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. 2008’de Amerikan Kalp Cemiyeti’nin bir araştırması, yaşlıların ve yakın zamanda cerrahi  müdahalede bulunulmuş kişilerin, tedaviye daha iyi yanıt verdiğini ve köpekler başta olmak üzere diğer terapi hayvanlarıyla temas halinde bulunmaları durumunda daha hızlı iyileşme oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

Öte yandan küçük çocukların, ilerleyen dönemlerde daha sakin ve sağduyulu bir karakter geliştirmelerine katkı sağladıkları da uzmanlar tarafından doğrulanmıştır.

Hastalıkları iyileştirmede (özellikle ruhsal hastalıklar) diğer tedavi şekilleri başarısız olduğunda, evcil hayvanlarla yapılan terapi çoğunlukla başarılı olmuştur. Bir araştırmada, 200 kişinin duygusal refah düzeylerini ölçmek için bir test yapıldı. Buna göre, köpek sahibi olan katılımcıların depresyondan daha az müzdarip oldukları ve ruhsal hastalık risklerinin daha düşük olduğu tespit edildi.

Ayrıca okuyun⇓

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu