Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Detay

Köpekler hakkında belki de daha önce duymadığınız ilginç bilgiler...

Köpeklerle insanların ortak hastalıkları var!

İnsanlar ve köpekler, en azından hastalıklar bakımından birbirlerinden çok da farklı değiller. Her yıl ortalama 6 milyon köpeğe kanser teşhisi konuyor. Ayrıca yürüme ve kasları kontrol etmeyi imkansız hale getiren nöronal seroid lipofusinoz (NCL) gibi insan hastalıklarının da köpeklerde sıkça görüldüğü gözlenmiştir.

Bilim insanları bu hastalıkların ortak olmasının aslında her iki türe de fayda sağlayacağını, klinik denemelerin evcil hayvanlar üzerinde daha kolay yürütülebileceği ve tedavi çözümlerine daha hızlı ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Bu durum hem köpek hem de insanlar için büyük bir iyileşme şansı olarak görülebilir.

Köpekler hastalık kokusunu alabiliyor!

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler
Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Bir çok hayvanın insanlardan çok daha keskin duyulara sahip olduğu bilinen bir gerçek. Örneğin, kediler neredeyse zifiri karanlıkta bile gayet net görme yeteneğine, filler hassas ayakları sayesinde diğer fillerin kilometrelerce uzaktaki izlerini bulabilme yeteneğine, köpekler de koku alma konusunda (insanlardan 100 bin kat daha güçlü) olağanüstü bir yeteneğe sahipler. Zaten bu sebeple kolluk kuvvetleri tarafından kaçakları yakalama, uyuşturucu ve patlayıcı madde bulma konusunda büyük bir destek olarak kullanılıyorlar.

Araştırmalar, köpeklerin mesane, prostat, akciğer, yumurtalık ve cilt kanseri gibi bir dizi kanser hastalığını koklayarak teşhis edebilmeleri yönünde eğitilebildiklerini göstermiştir. Birçok kanser türü erken teşhis edilmediğinde genellikle ölümle sonuçlanır. Ancak köpekler kanseri çok daha önce teşhis edebilmektedir.

Özel eğitimli köpekler diyabetli hastalar için hizmet hayvanları olarak kullanılmaktadır; hasta kan şekerindeki iniş çıkışları henüz hissetmemişken köpekler bu dalgalanmaların kokusunu önceden algılayabilir ve sahibi belirtileri hissetmeden uyarabilir.

Bu konuda henüz tam bir fikir birliği olmasa da çalışmaların çoğu, köpeklerin epileptik nöbetleri 45 dakika öncesinde hissedebildiklerini gösteriyor. Hastalıklar, vücut kokularında değişime sebep olur ve bir köpek güçlü koku alma yeteneği sayesinde bunu fark edebilir…

…ama hasta da edebilirler!

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler
Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpeklerin ağızlarının insanların ağızlarından temiz olduğu söylentisini mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında değil… Köpek, insanlara zararlı patojenler taşıyabilir; ölümcül bir hastalık olan kuduz gibi. Her ne kadar kuduz aşısı, sahipli ya da sahipsiz köpek ve kediler için zorunlu da olsa böyle bir riskin olabileceğini unutmamak gerekir.

Diğer bir risk, köpek bağırsağında yetişen yuvarlak solucan, insanlarda gözün arkasında büyüyüp körlüğe neden olabilir. Ayrıca bu solucanlar bazen insan karaciğer ve akciğerlerine yerleşebilir. İnsanlarda genelde bu tür enfeksiyonlar nadirdir ve uygun veterinerlik bakımı ile köpeklerin bu solucanlardan kurtulması mümkündür. Uzmanlar, köpek sahiplerinin mutlaka hijyen kurallarına uymaları ve yemeklerden önce ellerin yıkanması, köpek kaplarının kesinlikle mutfak lavabosunda yıkanmaması gerektiğini vurguluyor.

Akıllı ama…

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler
Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpeklerin akıllı hayvanlar oldukları bilinir. Araştırmalara göre köpekler ancak iki yaşındaki bir çocuk kadar akıllı olabilirler. Alman çoban köpekleri, Dobermanlar, Golden retrieverlar, Labrador retrieverlar ve Papillonlar en zeki köpek cinslerindendir ve bazıları yaklaşık 200 sözcüğü anlayabilirler.

Uysal köpeklerin daha uzun süre yaşadıkları gözlemlenmiştir! Araştırmalar cesur ve agresif köpeklerin hızlı yaşayıp genç öldüğünü; uysal ve itaatkar köpeklerin ise daha uzun ömürlü olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu