Koltuk Altı Beyazlatma: Koltuk Altı Kararması İçin En Etkili 5 Doğal Tarif

Koltuk altı kararması çeşitli nedenlerle ortaya çıkan estetik bir problemdir. Bu problemden kurtulmak için kremler, merhemler ve diğer kozmetik ürünleri kullanmak sorununuza çare olmadıysa bir de vereceğimiz doğal koltuk altı beyazlatma yöntemlerini deneyin. Bu tarifler piyasadaki bir çok üründen daha etkili ve kalıcı sonuçlar sağlayacaktır.

Kararmış koltuk altları için uygulayacağınız yöntemlerin ana malzemesi karbonat olacak. Karbonat hemen hemen her evde bulunan bir malzemedir ve çok çeşitli faydalara sahiptir. Bunlardan bazıları, koyu lekeleri ortadan kaldırması, cilt gözeneklerini açması, telemeyi ve ter kokusunu önlemesidir.

Ayrıca Okuyun: Aşırı Terlemeyi ve Ter Kokusunu Önleyen En Etkili Yöntemler

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı kararmasının çeşitli sebepleri vardır. Bunlar:

• Tüylerden kurtulmak için jilet kullanmak çoğu zaman koltuk altlarında kararmalara yol açabilir.

• Kullanılan ağdanın çok sıcak olması zamanla deride renk değişimine neden olabilir.

• Tüy dökücülerde bulunan kimyasallar cilt tonunu bozabilir.

• Hormonal değişimler vücudun melanin üretimini arttırarak özellikle koltuk altı bölgesinde karamaya neden olabilir.

• Yoğun kimyasallar içeren deodorantlar koltuk altında kararma oluşumuna yol açabilir.

• Sürtünmeden kaynaklı cildin tahriş olması zamanla ciltte renk değişimine sebep olabilir.

• Sigara kullanmak cilt lekelerine neden olabilir.

• Koltuk altı kararmasının diğer bir nedeni de genetik yatkınlıktır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Doğal Yollarla Koltuk Altı Beyazlatma

Kalıtsal bir sorun değilse koltuk altı kararması doğal yöntemlerle kısa sürede iyileşebilir. İşte koltuk altı kararmasını geçirecek doğal yollar:

1. Karbonat ve Gül Suyu

Gül suyu, yaygın olarak kullanılan doğal bir güzellik ve bakım ürünüdür. Karbonat ile birleştiğinde, koltuk altı beyazlatma konusunda etkili bir tedaviye dönüşür.

Yapmanız gereken: Yumuşak bir macun elde edene kadar gül suyu ile karbonatı karıştırın.

Bu macunu koltuk altlarınıza dairesel hareketlerle 5 dakika boyunca uygulayın. Daha sonra ılık suyla durulayın ve bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

2. Koltuk altı beyazlatma için karbonat ve su

Koltuk altı beyazlatmak için karbonatla cildi ovma oldukça etkilidir.

Yapmanız gereken: Kalın kıvamlı bir macun oluşturmak için 2 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar suyu iyice karıştırın. Bu macun ile 5 dakika boyunca koltuk altlarınızı ovun ve ovma işleminden sonra macunu yaklaşık 25 dakika cildinizde bekletin, ardından ılık suyla durulayın.

3. Karbonat ve limonla koltuk altı beyazlatma

Limon suyu cildinize peeling yapar ve karbonat ile birleştiğinde, kararmış koltuk altı tedavisi için mükemmel bir çözüm haline gelir.

Yapmanız gereken: 2 yemek kaşığı karbonat ve yarım çorba kaşığı limon suyunu pürüzsüz bir macun elde edene kadar karıştırın. Bu macun ile birkaç dakika koltuk altlarınıza dairesel hareketlerle masaj yapın ve ardından macun kuruyana kadar  bekleyin. Daha sonra, macunu ılık su ile durulayın.

4. Karbonat ve Elma Sirkesi

Elma sirkesi, cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve cilt tonunu aydınlatır. Elma sirkesi ve karbonat birleşince oldukça etkili bir cilt beyazlatma maskesi ortaya çıkar.

Yapmanız gereken: 2’şer yemek kaşığı karbonat ve elma sirkesini bir kaseye alın ve karıştırın. Karışımda baloncuklar oluştuğunu göreceksiniz. Bir kaç dakika  karışımı dinlendirin ve daha sonra koltuk altlarınıza sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın.

Haftada 3 kez bu yöntemi uygulayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

5. Karbonat ve Hindistancevizi Yağı

Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusu için oldukça basit bir çözüm yolu daha, hindistan cevizi yağı ve karbonat karışımı.

Hindistan cevizi yağı, cilt sağlığı ve genel sağlık için çok faydalıdır. Karbonat ile karıştırıldığında dikkat çekici bir şekilde kararmaların hafiflediğini göreceksiniz.

Yapmanız gereken: 2 yemek kaşığı karbonat ve hindistancevizi yağını karıştırarak kalın bir macun elde edin. Bu macunu koltuk altlarınıza uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın.15 dakika kadar kurumaya bırakın ve ardından ılık su ile durulayın. Bu koltuk altı beyazlatma yöntemi haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Ayrıca okuyun: Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu