Kolik Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bebeğinizin Ağlama Nedeni Kolik Olabilir!

Kolik Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Kolik Bebeği Sakinleştirme Yolları

Saatlerce ağlayan ve yatıştırmak için tüm uğraşlarınıza, çabalarınıza direnen bir bebeğiniz mi var? Öyleyse, bebeğiniz kolik belirtileri gösteriyor olabilir.

Kolik nedir? Aslında kolik, henüz uzmanlar tarafından nedeni tam olarak açıklanamayan gizemli bir konu. Bu terim, 3 haftadan daha uzun, haftada 3 günden fazla ve günde 3 saatten fazla ağlayan bebekler için sakinleştirilemeyen ağlama nöbetleri olarak tanımlanır. Kolik genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve bebek yaklaşık üç-dört aylık olana kadar devam eder.

Uzmanlar, kolik probleminin uzun vadeli etkileri olmadığını ve bu durumun bebeğin normal gelişimini etkilemeyeceğini vurguluyor.

Kolikli bebeklerin genellikle bu durumla ilişkili altta yatan bir tıbbi problemleri yoktur. Ancak kolik bebek sahibi olmak ebeveynler için çok yorucu ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Bu arada, bu konu ile ilgili bir miktar bilgi ve çok fazla sabır, fırtına dinene kadar daha sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kolik Belirtileri

Ağlama bebeklerde normaldir – yaklaşık 6 ila 8 haftalıkken, bebek genellikle günde 2 -3 saat ağlar. Ancak bebek kolikse, haftada 3 günden fazla, günde 3 saatten fazla ağlayabilir. Kolik genellikle bebek 2-3 haftalıkken ortaya çıkar.

Kolik ve normal ağlama arasındaki farklar nelerdir sorusunun cevabını mutlaka merak ediyorsunuzdur. Bebeğinizin kolik olduğundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki kolik belirtileri olabilecek işaretleri inceleyebilirsiniz:

• Kolik belirtileri arasında en belirgin olanı, bebeğin genellikle günde 3 saat, haftada en az 3 gün ve 3 hafta üst üste ağlama nöbetleri geçirmesidir.

• Her gün aynı saatte, genellikle öğleden sonra veya akşamları saatlerce ağlayabilir.

• Bebek ağlarken genellikle yumruklarını sıkıyor, bacaklarını karnına doğru çekiyorsa ya da vücudunu yay gibi geriyorsa, bunlar kolik belirtileri olabilir.

• Ağlarken herhangi bir rahatsızlığı varmış gibi ya da acı çekiyormuş gibi görünür.

• Ağlarken bebeğin yüzünün kızarması kolik belirtileri arasındadır.

• Ağlama nöbetleri genellikle yüksek sesle ve çok şiddetlidir.

• Kolik bebek kolayca rahatlayamaz veya sakinleştirilemez.

Elbette, bu belirtilerin olası bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve doğru tanı konulması için her zaman çocuk doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Kolik Nedenleri

Kolik nedenleri kesin olarak bilinmese de bu konuda bazı teoriler vardır. Bunlar genellikle aşağıdakileri içerir:

• Bebeğin gazı olabilir ve bu gaz onu çok fazla rahatsız ediyordur.

• Hala gelişmekte olan sindirim sistemi bebeği rahatsız ediyor olabilir.

• Mide ağrısına veya kaygılı bir ruh haline neden olan hormonlar kolik nedeni olabilir.

• Yoğun ışık ve gürültü gibi faktörler

• Hala gelişen bir sinir sistemi

• Alerjiler

• Laktoz intoleransı

• Sürekli endişeli ebeveynlerin bu ruh hali bebeğe yansır ve bebeğin huzursuz olmasına neden olabilir.

• Bazı çalışmalar kolik ve migren arasında bir bağlantı olabileceği yönünde.

• Anne sigara içiyorsa veya hamilelik sırasında sigara kullanmışsa, bunun bebeğin kolik olma olasılığını arttırabileceği düşünülüyor.

Kolik gibi görünen ama aslında sorunun başka bir probleme işaret edebileceğini de bilmeniz önemli. Bu nedenle, bebeğinizin neden ağladığını anlayabilmek için doktorunuzun tam bir muayene yapması gerekebilir.

Kolik Bebeği Sakinleştirmek İçin Öneriler

Kolik nedir? Kolik bebeği sakinleştirme yolları nelerdir?
Kolik nedir? Kolik bebeği sakinleştirme yolları nelerdir?

Kolik için kanıtlanmış herhangi bir tedavi yoktur ve genellikle birkaç ay içinde kendi kendine düzelir. Ancak bu süreç ebeveynler için oldukça zor ve stresli olabilir.

Endişe ve yorgunluğa ek olarak, kolik bebeği sakinleştirmek için uğraşlarınızın boşa gittiğini görmek yetersizlik ve suçluluk duygusu yaşamanıza neden olabilir. Bilmeniz gereken şey, bu sizin suçunuz değil, bebeklerin beşte biri koliktir ve kolik genellikle bebek 6 aylıkken geçer.

Bu süreçte mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın ve aşağıdaki yatıştırıcı stratejileri bebeğiniz için uygulayın. Bu yöntemler, kolik geçene kadar gerginliği hafifletmeye yardımcı olacaktır.

1. Ten Teması: Bebeğinizi kucağınıza almak ve bol bol ten teması sağlamak, bebeğinizin güvende hissetmesini ve ağlama nöbetlerinin azalmasını sağlayabilir. 

2. Kundaklama: Bir bebek battaniyesini biraz ısıtın ve bebeğinizi bu battaniye ile sarın. Bu, anne rahmindeki sıcaklığı sağlayabilir ve bebeğin daha güvenli ve sakin hissetmesine yardımcı olabilir.

3. Emzik: Emme eylemi bebekler için yatıştırıcı etki sağlar. Bebeğiniz çok fazla ağlıyor ve huzursuz görünüyorsa, bu durumu aşmanıza bir emzik yardımcı olabilir.

4. Beyaz gürültü: Elektrikli süpürge veya kurutma makinesinin sesi rahatlatıcı, sakinleştirici etki sağlar (rahim içinde uğultulu sesler duyarak gelişen bebek, bu seslerle kendini huzurlu hissedebilir.) Ayrıca, ninni veya hafif bir klasik müzik, doğadaki sesler veya ebeveynin hafifçe “Şşş” gibi sesler çıkarması da faydalı olabilir. Bebeğinizin hoşlanacağı sesi bulmak için bir kaç deneme yapın.

5. Dışarı çıkın: Kolik bebeği sakinleştirmek için bazen hava değişikliği, mekan değişikliği de faydalı olur.

6. Bebek masajı, ılık bir banyo, beşikte veya kucakta sallama gibi rahatlatıcı teknikler deneyin.

7. Bebeğinizi beslerken fazla hava yutmaması için mümkün olduğunca dik konumda tutun ve besledikten sonra mutlaka gazını çıkarın.

Kolik, bazı bebekler için bir süreliğine hayatlarının normal bir parçası olduğundan ve zararlı olmadığından, genellikle ilaç verilmesi tavsiye edilmez. Unutmayın, bu ağlamalar vakti gelince kendiliğinden tamamen son bulacaktır. Bu süreçte desteğe ihtiyacınız olursa ve bu durumla baş edemeyeceğinizi düşünürseniz, güvendiğiniz bir yakınınızdan veya bir sağlık uzmanından mutlaka yardım isteyin.

Peki sizin bebeğiniz kolik miydi? Onu sakinleştirmek için neler yaptınız? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca okuyun: Bebekler Neden Ağlar? | Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

6 Yorum

    1. Kolik bebekleri sakinleştirmek gerçekten çok zor olabiliyor. Bebekler anne karnında elektrik süpürgesi veya kurutma makinesi sesine benzer sesler duyar (uğultu gibi.) Bu seslerin bebeklerde yatıştırıcı etkiye sahip olduğu düşünülüyor ve aslında sizin de bildiğiniz gibi çoğu zaman oldukça işe yarıyor. Yorum için teşekkürler 🙂

  1. Daha önce bu konuda çok hata yapmışım
    Yazıyı okuyunca anladım
    Teşekkürler editör faydalı bilgiler icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu