Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Kolesterol nasıl düşer, kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir? Kötü kolesterolü düşürmenin doğal, bitkisel yolları

Yüksek kolesterol (LDL) aynı zamanda yüksek kalp hastalığı riski taşıma anlamına gelir. Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak bu riski azaltır ve kalp ile ilgili olası komplikasyonları önlemenize yardımcı olur. Kolesterolü düşürmek için yapılabilecekler, kötü kolesterolü düşürmenin doğal yolları ve daha sağlıklı bir kalp için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin…

İyi vs Kötü Kolesterol

Kötü kolesterol (LDL), arterlerde yağ birikmesine neden olur ve inme, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini artırır. HDL ise kan damarlarını temizler ve LDL’yi arterlerden karaciğere taşır. Karaciğer LDL’yi parçalar ve vücuttan atılmasını sağlar.

Kötü kolesterol, genellikle ciddi komplikasyonlar ortaya çıkana kadar tespit edilmesi zor bir problemdir. Bu nedenle en az yılda bir kez düzenli olarak kan testleri yaptırmanız erken tanı için faydalı olur.

Yüksek kolesterol komplikasyonları

 • Arter duvarlarında kolesterol birikimi
 • Düzensiz kan akışı
 • Göğüs ağrısı ve anjin
 • Damar tıkanıklığı
 • Kalp krizi
 • İnme (felç)

Yüksek Kolesterol Nedenleri ve Risk Faktörleri

Kolesterol seviyenizi belirleyen ve yüksek kolesterol riskini arttıran bazı faktörler şunlardır:

 • Ailede yaşanmış kalp hastalığı öyküsü
 • Kolesterol düzeyi yüksek aile üyeleri
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Fazla kilolar
 • Tip 2 diyabet
 • Sigara kullanmak
 • Çok sık kırmızı et tüketmek
 • Tam yağlı süt ürünleri ve doymuş yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek

Kolesterol Nasıl Düşer? Kötü Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yollar

Bazı basit beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle, kolesterolü düşürebilir ve kanınızdaki HDL seviyelerini ilaç kullanmadan artırabilirsiniz. Küçük değişiklikler yapmak, zaman içinde büyük fark yaratır.

İşte, kolesterol düşürmek için yapılması gerekenler:

1. Günlük Beslenmenize Yulaf Ekleyin

Kolesterol İçin YulafHer gün en az 30 gram lif içeren gıdalar tüketmek kolesterolü düşürmek için büyük fayda sağlar. Diyetinize lif bakımından zengin besinleri dahil etmenin en kolay yolu her gün yulaf tüketmektir. Yulaf büyük bir çözünür lif kaynağıdır ve kolayca sindirilebilir. Bu kolay sindirilen çözünür lif sayesinde kanınızdaki LDL seviyesi dengelenebilir.

Kolesterolü düşüren yiyeceklerden biri olan yulafı her gün 1-2 kase kadar tüketin. Dilerseniz içerisine taze meyve, fındık ve ceviz de katabilirsiniz.zamanla önemli bir değişiklik meydana getirmek için her gün 1 ila 2 kase pişmiş yulaf ezmesi yiyin.

2. Kolesterolü Düşürmek İçin Sarımsak Tüketin: Sarımsak LDL seviyesini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Sarımsak kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını engeller, bu da arterlerin tıkanmasını, ayrıca yüksek tansiyonu da önler. Her gün 2-4 diş çiğ sarımsak yemek (ya da su ile yutmak) zamanla kötü kolesterolü düşürür.<

3. Düzenli Olarak Tarçın Tüketin

Tarçın-Kolesterol İçin Araştırmalara göre tarçın, kolesterolü % 18 oranında azaltma ve aynı zamanda kan şekeri seviyesini de düşürme yeteneğine sahiptir. Bu harika baharattan faydalanmanın en kolay yolu çay olarak tüketmektir. Tarçın çayı yapmak için tarçın çubukları veya tarçın tozu kullanabilirsiniz. Biraz tatlandırmak için bal ve limon ekleyebilirsiniz.

4. Kişniş kullanın: Kişniş, iyi kolesterol (HDL) seviyesini arttırır ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kişniş tohumlarını kaynatın ve suyunu günde iki kez için. Dilerseniz toz kişniş de kullanabilirsiniz.

5. Kötü Kolesterolden Kurtulmak İçin Soğan Tüketin

Kötü Kolesterole SoğanÖzellikle kırmızı soğanın kolesterolü düşürdüğü çeşitli araştırmalarla  kanıtlanmıştır. Soğanda bulunan sağlıklı bir flavonoid olan Quercetin, kolesterol seviyesini dengeler. Yemeklerinizde bol bol soğan kullanmaya çalışın, ancak çiğ soğan tüketmek kolesterolü düşürmek için en etkili yöntemdir.

Soğan yemekten hoşlanmıyorsanız, alternatif olarak suyunu içerek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Soğan suyuna 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketmeniz daha kolay olacaktır. Bunu her gün düzenli olarak yapmaya özen gösterin.

6. Kolesterolü Düşürmek İçin Elma Sirkesi: Elma sirkesi en eski doğal ilaçlarından biridir. Grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar, ağrılar ve kramplara kadar bir çok problemle etkili bir şekilde mücadele eden elma sirkesini, kolesterol seviyenizi yönetmek için de kullanabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar, elma sirkesinin sadece LDL seviyelerini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürdüğünü kanıtlamıştır. Her gün 1 bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi katarak tüketin.

7. Mutlaka Egzersiz Yapın:

Egzersiz yapınSağlıklı bir kiloya sahip olmak ve aşırı yağları yakmak, egzersizin sağladığı faydalardan sadece biridir. Egzersiz yapmak, genel olarak kötü kolesterol seviyelerinizi de önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz, kolesterolün kan damarlarından karaciğere taşınmasını kolaylaştır, burada sindirime yardımcı olmak için salgılanır veya safraya dönüştürülür. Böylece, egzersiz doğal olarak kötü kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da kolesterolün yol açabileceği kalp hastalıkları riskini en aza indirir.

Yapmanız gereken, günde ortalama 30 dakika kadar sıkı bir egzersiz programı oluşturmak; koşu, yüzme, bisiklet, aerobik hatta dans gibi kalp atışlarını hızlandıracak çeşitli egzersizler.

Bunların dışında, kötü kolesterolü düşürmek için:

 • Günde 1 avuç fındık-ceviz gibi kuru yemişler tüketin
 • Trans yağlardan uzak durun
 • Keten tohumu, Brüksel lahanası, kuru fasulye, kuru erik, elma, havuç, armut ve avokado gibi çözünür lif bakımından zengin gıdaları bol bol tüketin
 • Haftada en az iki kez balık yemeye önem verin
 • Zencefil ve karabiber gibi kolesterolü dengeleyen baharatları beslenmenize dahil edin
 • Sigara içmekten kaçının
 • Stres LDL seviyesini arttıracağından meditasyon ve yoga ile stresinizi kontrol altına alın
 • Kahkaha terapilerine katılın. Kahkahanın faydalarından biri LDL’yi düşürüp HDL seviyesini arttırmaktır.

6 Yorum

 1. Kolesterol dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık. Avokado ve keten tohumunun kolesterol ü düşürdüğünü öğrenmiş oldum. paylaşım için teşekkürler.

 2. Kolesterolü düşürmek için bu önerilere nasıl da ihtiyacım vardı bilseniz. Gerçekten teşekkürler. Ben fazla kilolu değilim. Hatta 63 kiloya düştüm ki bu benim için çok normal. Fakat tiroit hastasıyım ve buna bağlı olarak kolesterolüm sürekli çok yüksek çıkıyor. Aylardır kabusum oldu. Doğru düzgün bir şey yiyemeden yoğurt çorba ve salatayla beslendim 1 ay ancak o şekilde düştü. Ama düşmesi çözüm değil korumak lazım o değeri bu nedenle önerilerinizi dikkate alacağım teşekkürler.

  1. Çok geçmiş olsun. Kolesterol vücudun ve özellikle de beynin ihtiyacı olan bir şey ama dengesizleştiğinde tehlikeli olabiliyor ne maalesef. Her zaman tedbirli olmanızda fayda var.

 3. Kalp sağlığını korumak için kolesterolün düşürülmesi çok çok önemlidir, böyle faydalı yazılar hazırladığımız için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu