Bilim&Teknoloji

Klavyedeki F ve J Tuşlarında Bulunan Çıkıntılar Ne İşe Yarar?

Bilgisayar klavyenizin F ve J tuşlarında bulunan küçük çıkıntılar daha önce hiç dikkatinizi çekmiş miydi? Bazılarınız bunların ne anlama geldiğini biliyor ama muhtemelen birçok kişi bu çıkıntıların farkında bile olmayabilir. Bu yazıyla F ve J tuşlarında bulunan çıkıntıların ne anlama geldiğini öğrenerek klavye kullanma becerinizi arttırın.

Tüm modern klavyeler, ‘F’ ve ‘J’ tuşlarında bir çıkıntıya sahiptir ve bu çıkıntılar sadece F ve J tuşlarında vardır.

Ana satır anahtarları olarak adlandırılan bu tuşlar 2002’nin Haziran ayında E. Botich tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır. 



Bu çıkıntıların amacı daha kolay ve hızlı yazmaya yardımcı olmaktır. Yani bir klavuz görevi gören çıkıntılar sayesinde parmaklarınızın konumunu sabitleyip klavyeye bakmadan sadece ekrana bakarak yazabilirsiniz.

Bu özelliği doğru kullanmak için, işaret parmaklarınızı ‘F’ ve ‘J’ tuşlarına yerleştirin (böylece sol işaret parmağınız ‘F’ tuşunun, sağ işaret parmağınız ‘J’ tuşunun üzerinde olur.)  Bu, yazı yazmak için parmaklarınızı en doğru şekilde yerleştirme biçimidir.

– Aşağıdaki görüntü, doğru el yerleştirme tekniğini açıkça göstermektedir. Sol elinizin parmakları “A”, “S”, “D” ve “F” harflerinin üzerinde ve sağ elinizin parmakları “J”, “K”, “L” ve “Ş” harflerinin üzerinde olmalıdır. Baş parmaklarınız ise hafifçe ara çubuğunun (space) üzerinde durmalıdır.

Bilgisayar klavyesideki F ve J tuşlarında bulunan çıkıntıların anlamı nedir?
F ve J tuşlarındaki çıkıntılar yazmayı daha kolay hale getirir

Bu teknikle 10 parmak klavye kullanma becerinizi ve yazma hızınızı arttırabilirsiniz. Bunu mutlaka deneyin.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close