Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bağışıklık sisteminin kış aylarıyla birlikte zayıflaması grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. Ancak beslenmenizde yapacağınız bazı düzenlemelerle bu riski azaltabilir, hastalıkları daha çabuk atlatabilirsiniz. Peki, kışın hasta olmamak için neler yapılmalı, kış hastalıklarından korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Kış Hastalıklarından Koruyan Besinler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kahvaltı- Kahvaltının en önemli öğün olduğunu biliyoruz, ancak kış aylarında enerjiyi arttırmak ve hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek için buna biraz daha dikkat etmek gerekli. Kahvaltıda özellikle yumurta ve peynirin yanı sıra tam tahıllı ekmek tüketerek hem günü zinde geçirmiş hem de direncimizi arttırmış oluruz.
 2. Balık- Omega 3 açısından zengin gıdalar arasında en etkilisi olan balık kışın haftada en az 2 kez mutlaka tüketilmelidir. Böylece bağışıklık sisteminin daha güçlü olması sağlanabilir.
 3. Nar- Kışın gripten koruyan en önemli gıdalar arasında bulunan nar, antioksidan içeriğiyle hücreleri yenilerken bağışıklığın gelişmesine de yardımcı olur.
 4. Turp- Kanı temizleyen ve gut hastalığına karşı koruyan turp, iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, stresi azaltan ve bağırsakları temizleyen özelliğiyle de kışın tüketilmesi gereken en önemli besinler arasında yer almaktadır.
 5. C vitamininden zengin gıdalar- Hemen hemen herkes kışın mutlaka grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaktadır. Özellikle, grip ve nezleye karşı bol bol C vitamini tüketerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Hatta hastalanmadan önce C vitamini içeren besinler tüketmeniz hastalık riskini azaltacaktır. Bu nedenle C vitamininden zengin olan limon, portakal, greyfurt, kivi, maydanoz ve sivri biber gibi besinleri yeterince tüketmelisiniz.
 6. D vitamini alın- Kış mevsiminde güneş daha az göründüğünden güneşten alınan D vitamini yetersiz kalır. Diş ve kemik gelişimi için önemli olan kalsiyumun vücutta kullanılmasını ve depolanmasını sağlayan D vitamini için güneş ışınlarından daha çok yararlanılmalıdır. Ayrıca süt, süt ürünleri, yumurta ve balık gibi diğer D vitamini kaynakları da mutlaka tüketilmelidir. Bununla birlikte D vitamini takviyeleri de kullanabilirsiniz.
 7. Baklagiller- Soğuk havalarda yakalanılan hastalıklar için birebirdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya ve mercimek iyi birer protein kaynağıdır. Haftada 2-3 kez tüketilmelidir.
 8. Sebze ve meyveler-  Bağışıklık sistemimiz için gerekli olan vitamin ve mineral kaynağı olmaları ile birlikte antioksidan özellikleri vardır. A, C ve E vitaminleri toksinlerin uzaklaştırılmasında önemli rol üstlenir. Her gün 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerilir.
 9. İçecekler– Soğuk aylarda kahve, çay, kakao ve kola gibi kafein içeren içecekler yerine, kış aylarında hem virüslerle savaşmak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bazı bitkisel çayları tüketmek büyük fayda sağlar. Özellikle yeşil çay, adaçayı, zencefil, papatya, melisa, ısırgan otu çayını bol bol tüketmek kışın hastalıklara karşı direnç kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca günde ortalama 2.5 litre su içilmeye de dikkat edilmelidir.
 10. Yağ tüketimi- Kış aylarında fazla yağ tüketimi kilo artışlarına neden olur. Bu da bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara yönelmek faydalı olacaktır.
 11. Çinko- Bağışıklığın zayıflamasına neden olan çinko eksikliğinden korunmak için, çinko zengini beyaz ve kırmızı et tüketimini kış aylarında biraz daha arttırabilirsiniz.
 12. Soğan-sarımsak- Kış hastalıklarından koruyan besinler arasında bulunan soğan ve sarımsak doğal antibiyotik özelliğiyle virüslerle savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca okuyun- Grip için doğal çözümler | 24 Saatte Gripten Kurtulabilirsiniz!

2 Yorum

 1. Kış hastalıklarından korunmak için sıraladığınız maddeler çok güzel. Özellikle C vitaminini atlamamak gerekir diye düşünüyorum. Paylaşım için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu