Kilo Kontrolü İçin Yaşam Tarzınızı Değiştirin!

Kilo kontrolü konusunda herkesin bildiği iki gerçek var. Birincisi; eğer vücudumuza ihtiyacından fazla kalori yüklersek kesinlikle kilo alırız. İkincisi ise; hareketsiz bir yaşam tarzımız varsa, kilo almak kaçınılmazdır.

Evet, bu iki önemli nokta hepimizin malumu. Peki yaşam tarzımızı değiştirerek kilo kontrolü sağlamaya nereden başlamalı, neler yapmalıyız?

Aslında basit birkaç teknikle bunu başarmak hiç de zor olmayacaktır. İşte, nereden başlayabileceğinize dair bazı öneriler.

Kilo Kontrolü Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yasaklarınız Değil Sınırlarınız Olsun!

Kilo Kontrolü
Kilo Kontrolü

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın; kilo vermek, kilo kontrolü sağlamak ya da diyet yapmak kesinlikle lezzetli ve yüksek kalorili gıdaları tamamen hayatınızdan çıkarmak demek değildir. Aslında “diyet” kelimesi Yunanca “diaita” sözcüğünden türer ve anlamı “sağlıklı yaşam tarzı“dır. Bu anlamdan yola çıkarak bulmacayı çözmek oldukça kolaylaşacaktır. Yani kalorisi yüksek dahi olsa, kaliteli ve sağlıklı her gıdayı diyetinize dahil edebilirsiniz ama belli sınırlar dahilinde olmak koşuluyla. Kontrolsüzce yerseniz, hem kilo alır hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz.

2. Alternatifleri Deneyin

Alternatiflere yönelerek kilonuzu kontrol altında tutun!
Alternatiflere yönelerek kilonuzu kontrol altında tutun!

Eğer ideal kilonuza giden yolda daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz.  Örneğin, canınız tatlı bir şeyler yemek istediğinde çikolatalı pasta yerine, bir dilim karpuz ya da 10 adet üzüm yiyebilirsiniz.

Ancak, meyve yemeyi de abartmayın! Evet, meyveler çok sağlıklı gıdalardır, ancak bir çok meyvenin yüksek kalori içerdiğini de bilmeniz gerekir. Dolayısıyla fazla tüketim kilo almanıza yol açar. Ayrıca, karpuz, muz, üzüm gibi meyvelerin glisemik indeksi yüksektir. Bu meyvelerin kontrolsüzce tüketilmesi kan şekeri/insülin dalgalanmasına neden olabilir. Bu yüzden, tüketin ama makul ölçüde.

3. Kilo Kontrolü İçin Hareket Edin!

Kilo Kontrolü için egzersiz yapın
Kilo Kontrolü İçin egzersiz

Fazla kilolardan  kurtulma konusunda egzersizlerin rolü oldukça büyüktür. Sakın aklınıza hemen ağır programlar ve pahalı spor salonları  gelmesin. Sadece rahat spor ayakkabılarınızı giyip düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler, açık hava egzersizleri ve hatta evde yapacağınız basit egzersizler bile son derece faydalı olacaktır. Hareketli bir yaşam tarzı kilo kontrolü konusunda en büyük destekçidir.

4. Alkol Tüketiminizi Sınırlayın

Fazla alkol kilo yapar!
Fazla alkol kilo yapar!

Alkolü tüketmekten hoşlanıyor ve bununla birlikte kilo sorunları yaşıyorsanız, ideal kilo için kullandığınız alkol miktarına sınırlama getirmeniz gerekir. Çünkü aşırı derecede alkol tüketimi metabolik işleyişi bozar ve kilo almaya neden olur. Daha önceden de belirttiğimiz gibi yasaklamak zorunda değilsiniz ama sınırlarınızın olması son derece önemli.

Yukarıdaki tavsiyeler, ideal kilonuza ulaşma yolunda, sağıklı yaşam tarzı adına uygulanması gereken küçük ama etkili tüyolardır. Unutmayın, diyet, belli bir dönem içinde yapılan geçici bir yemek yememe eylemi değil, bir yaşam tarzı meselesidir. Size ileride daha çok kilo aldıracak ağır ve katı rejimler yerine esnek ama kontrollü bir yaşam tarzı belirleyerek kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu