Kemik Erimesine Ne İyi Gelir, Nasıl Önlenir? Osteoporoz İçin Bitkisel-Doğal Çözümler

Yaşla birlikte kemik kütlesi ve yoğunluğu azalmaya başlar. Bazı durumlarda, kemiklerde zayıflık ve kırılganlık görülebilir. Bu duruma kemik erimesi, tıbbi olarak da osteoporoz denir. İnsanlar yaşlandıkça, kemiklerin kendini yenileme yeteneği zayıflar ve kemik yoğunluğu azalır. Osteoporoz tanısı konan kişi beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat etmelidir. İlaç tedavilerinin yanı sıra bazı doğal çözümler de uygulanabilir. Peki, kemik erimesine ne iyi gelir, nasıl önlenir, kemik erimesi için bitkisel çözümler nelerdir, ?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen osteoporoz, özellikle kadınlarda menopoz döneminde vücuttaki östrojenin azalması nedeniyle daha sık görülür. Osteoporoz için diğer risk faktörleri; genetik, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, bazı ilaçlar ve düşük vücut ağırlığıdır. Yetersiz kalsiyum alımı, vitamin D ve K, magnezyum, mangan, çinko, bakır ve bor eksiklikleri de kemiklerin zayıflamasın neden olabilmektedir. Bu hastalık ile kemik kırığı riski artar. Kalça, bilek ya da omurgada kırıklar oluşabilir. Ayrıca sırt ağrısı, diz ağrısı ve duruş bozukluğu gibi belirtiler de görülebilir.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir, Osteoporoz Nasıl Önlenir?

Birçok meyve ve sebze, kalsiyum, magnezyum, potasyum, K vitamini, C vitamini ve protein gibi kemik dostu bileşenlere sahiptir.

Kemik erimesine ne iyi gelir? İşte osteoporoz için doğal çözümler;

1. Kuru erik- Kuru erik osteoporozu önlemeye ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı antioksidanlar içerir. Kuru erik; bor, bakır ve yararlı diğer mineral içeriğiyle de kemik sağlığı için önemli iyi bir kaynaktır. Günde 6 ila 10 adet arası kuru erik tüketilmesi önerilir.

2. Elma- Günde bir elma tüketilmesi kemikleri güçlendirirken aynı zamanda osteoporozdan korunmak için de fayda sağlar. Elma polifenoller ve flavonoidler içerir. Bu eşsiz kombinasyonu ile elma kemik sağlığı için oldukça etkilidir. Elma kemiklerin iyileşme sürecini olumlu etkilerken aynı zamanda kemik yoğunluğunun artmasını sağlar.

3. Hindistan cevizi yağı- Hindistan cevizi yağı kemik yoğunluğunu korurken, östrojen eksikliğinin etkilerini tersine çevirmede de oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağında bulunan antioksidan bileşikler kemik yapısını korur ve hormonal değişiklikler nedeniyle oluşan kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
Hindistancevizi yağı kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu içeriği ile kemik gelişimine katkıda bulunur ve kemikleri güçlendirir. Her gün 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketilmesi osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu yağla vücuda masaj yapılarak da kemik sağlığı geliştirilebilir.

4. Susam- Osteoporoza iyi gelen besinlerden bir diğeri de susamdır. Susam, kalsiyum içerir. Bu nedenle kemik sağlığı için de önemli bir besindir. Ayrıca, magnezyum, manganez, bakır, çinko, fosfor ve Vitamin K ve D gibi kemik sağlığı için önemli diğer besinler açısından da zengindir.

5. Kişniş- Kişniş yaprakları ve tohumları kalsiyum, potasyum ve manganez açısından zengindir. Bu nedenle kemik sağlığını koruyan ve kemik erimesine iyi gelen bitkiler arasında bulunur.

6. Badem sütü- Badem sütü bol miktarda kalsiyum içerir ve bu nedenle osteoporoz için iyi bir doğal çözümdür. Ayrıca, vücutta bulunan serbest radikallerin sayısını azaltır, magnezyum, manganez ve potasyum içeriğiyle kemik sağlığını korur.

7. Balık yağı- Balık yağı takviyeleri de kemikleri kuvvetlendirmek için alınabilir. Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini içeriği ile kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunur. Yapılan çalışmalara göre balık yağı kemik ve kas kaybına neden olan faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak daha sağlıklı kas ve kemiklere sahip olmayı sağlıyor. Bu nedenle balık yağı kemik erimesine iyi gelen besinler arasında en etkili olanlardan biridir.

8. Probiyotik gıdalar tüketin- Yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi fermente gıdalar kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Araştırmalar, probiyotik takviyelerin ve fermente süt ürünlerinin kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermektedir. (Probiyotik Nedir-Hangi Besinlerde Bulunur? Probiyotik Faydaları Nelerdir?)

9. Yeşil yapraklı sebzeler tüketin- Yeşil yapraklı sebzeler K vitamini içerdiğinden ve K vitamini kalsiyum dengesi ve kemik sentezi için gerekli olduğundan bolca tüketmeye özen gösterin.

10. Kafein ve asitli içecek alımınızı azaltın- Kafeinli ve asitli içeceklerin, özellikle kadınlar için kemik mineral yoğunluğu üzerinde olumsuz etkileri olduğu bazı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni olarak kafeinin kalsiyumun idrarla atılmasına neden olduğu ve ayrıca asitli içeceklerin de kalsiyum emilimini engellediği düşünülüyor.

11. D vitamini ve kalsiyum alın- Sağlıklı ve güçlü kemikler için D vitamini hayati öneme sahiptir. Yeterli D vitamini alınması osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Güneş en iyi D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle D vitamini alımını artırmak için her gün 15-20 dakika kadar güneşlenmek önemlidir. Bununla birlikte D vitamini içeren gıdalar tüketmeli, ayrıca sağlıklı kemikler için kalsiyum alımınıza da dikkat etmelisiniz. Kalsiyum kemiklerde bulunan ana mineraldir ve kemik sağlığını korumak için her gün kalsiyum içeren gıdalar tüketilmesi osteoporozu önlemek için oldukça önemlidir.

12. Egzersiz yapın- Düzenli egzersiz yapmak kemik sağlığı için son derece önemlidir ve osteoporoz riskini azaltır.Özellikle Ağırlık kaldırma ve kas güçlendirme egzersizleri kemik oluşumunu ve yaşla ilgili kemik kaybını yavaşlatır.

13. Sağlıklı kiloya sahip olun- Çok zayıf veya çok kilolu olmak kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlıklı sabit bir ağırlığın muhafaza edilmesi kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur.

11 Yorum

 1. Osteoporoz üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir hastalık bana göre. Tavsiyeleriniz de çok değerli. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

  1. Haklısınız, ne kadar erken önlem alınırsa o kadar faydalı olacaktır. İlginiz için teşekkürler.

 2. Kemik erimesine iyi gelen doğal besinlerden en etkilileri bence balık ve probiyotik gıdalar. Ayrıca osteoporoz için dikkat edilecekler kısmı da çok önemliydi, çok teşekkürler.

 3. Kemik erimesi beni hep korkutur. Kaslarımı güçlendirmeye ve kilomu normal seviyede tutmaya çalışıyorum. Osteoporoza iyi gelen tüm gıdalari seviyorum neyse ki, bir tek kahveye dikkat edemiyorum günde 3-4 fincan içerim ☺️

 4. Zaman zaman kemiklerimde sebepsiz ağrılar oluyor. Bu durumun bahsettiğiniz rahatsızlıkla alakası var mı bilemedim. Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Ağrılarınız için doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Umarım ciddi bir sorun yoktur.

 5. Kemik erimesi ileri yaşlarda bayanların korkdukları bir konu. Çok güzel faydalı bilgiler teşekkürler

 6. Çok bilgilendirici bir yazı. Bu zor hastalığı yaşayanlara acil şifalar dilerim.

 7. Osteoporoz özellikle kadınlar için ciddi bir risk. Genç yaşlardan itibaren kemiklere ve kaslara gerekli özeni göstermek ve güçlendirmek için iyi bir yaşam tarzına sahip olmak çok önemli. Sitenizi ve içeriklerinizi gerçekten çok beğendim. Faydalı bilgiler sunuyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu