Kekik Yağının Faydaları ve Evde Kekik Yağı Yapımı

Kekik yağı, Thymus vulgaris olarak bilinen çok yıllık bitkiden elde edilir. Bu bitki nane ailesinin bir üyesidir ve yemeklerde, gargara olarak ve aromaterapide kullanılır. Bu yazıda, kekik yağının faydaları ve evde kekik yağı yapımına değineceğiz…

Kekik yağının bağırsak enfeksiyonlarından cilt rahatsızlıklarına kadar birçok problemin tedavisine yararlı olabilecek anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Farklı kullanımlar için ayrı ayrı üretilen kekik yağları vardır. Bu nedenle, satın alırken içerik etiketini dikkatlice okumak gerekir

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımı

 1. Ağrıyı hafifletir- Üç damla kekik yağını iki çay kaşığı susam yağıyla karıştırın. Bu karışımı ağrıyan bölgeye masaj yağı gibi kullanın.
 2. Yorgunluğu azaltır- Banyo suyunuza iki damla kekik yağı ekleyerek günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.
 3. Horlama problemine iyi gelir- Horlamayı önlemek için her gece uyumadan önce ayak tabanlarınıza kekik yağı uygulayabilirsiniz.
 4. Ağız sağlığını geliştirir- Kekik yağını bir bardak ılık suya bir damla ekleyerek gargara gibi kullanabilirsiniz.
 5. Yara izleri ve diğer cilt lekelerini giderir- Kekik yağını herhangi bir taşıyıcı yağla (örn; badem yağı) karıştırıp problemli bölgede kullanabilirsiniz.
 6. Solunum problemlerine iyi gelir- Kekik yağı soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısına iyi gelir. Sıcak suya iki damla kekik yağı ekleyin ve suyun buharını soluyarak buhar terapisi uygulayın.
 7. Regl sancılarına iyi gelir- Regl kramplarını hafifletmek için 2 damla kekik ve bir miktar taşıyıcı yağı karıştırıp, karışımla karnınıza ve belinize masaj yapın.
 8. Gargara olarak kullanmak için suya 2 damla kekik yağı ekleyin ve bununla gargara yapın.
 9. Tıkalı burun kanallarını açmak için 2 damla kekik yağını sıcak suya ekleyin ve buharı soluyun.
 10. Kekik yağı ayak mantarına iyi gelir– Ilık suya 5-6 damla kekik yağı ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Mantar yok olana kadar 2-3 günde bir tekrarlayın.
 11. Kan dolaşımını düzenlemek için günde 2-3 damla kekik yağı soluyun ve kekik yağıyla vücudunuza masaj yapın.
 12. Artrit için, problemli bölgeye 1-2 damla yağla masajı yapın.
 13. Bronşit için, 1 damla seyreltilmiş kekik yağı ile göğüs, boyun ve boğaz kısmına masaj yapın.
 14. Kekik yağı konsantrasyonu artırır- Kekik yağı etkili bir hafıza güçlendiricidir. Bir kap sıcak suya birkaç damla kekik yağı ekleyip buharın ortama yayılmasını sağlayabilir ya da bunun için bir difüzör kullanabilirsiniz.
 15. Böcek ilacı olarak kullanın– Bir pamuk topunun içine birkaç damla kekik yağı damlatın ve böceklerin giriş noktalarına bırakın. Kekik esansiyel yağı, böcek, güve, pire, bit, tahta kurusu, kara sinek ve sivrisinek kovucu olarak oldukça etkilidir.
 16. Candida gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
 17. Araştırmalar , kekik esansiyel yağının göğüs ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini gösteriyor.
 18. Kilo vermeye yardımcıdır- Kekiğin temel bileşenlerinden biri olan carvacrol, yağ dokusu birikimi sürecini engelliyor. Bu amaçla ürün üzerinde reçete edilen miktarda takviye veya yağ olarak tüketebilirsiniz.
 19. Sindirim problemlerinin tedavisine yardımcı olabilir. Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller.
 20. Kekik yağı doğal bir antibiyotiktir– Yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve topikal olarak ayak tabanlarınıza uygulayın veya 10 gün boyunca dahili olarak alın.
 21. Toksinlerin, tuzun ve fazla suyun vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir idrar söktürücü görevi görür.
 22. Kekik yağının saç için faydaları da vardır; kepeği ve saçların dökülmesini önler, daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Bunun için, doğal içerikli şampuanınıza kekik birkaç damla kekik yağı ekleyebilirsiniz.

Evde Kekik Yağı Yapımı

Kekik Yağının Faydaları ve Evde Kekik Yağı Yapımı

Kekik sıvı veya kapsül formunda besin takviyesi olarak satılmaktadır. Ayrıca, kekik çayları, kekik gargaraları, kekik yüz maskeleri ve kekik burun spreyleri de mevcuttur.

Evde kendi kekik yağınızı yapmak için ise aşağıdaki tariflerden faydalanabilirsiniz:

Tarif 1

 • 1 avuç kuru kekik (taze de kullanabilirsiniz)
 • 300 ml zeytin yağı veya ayçiçek yağı
 • Cam kavanoz
 1. Temiz cam kavanoza kekiği doldurun.
 2. Çiçek yağı veya zeytinyağını ekleyin.
 3. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 40 gün gölgede bekletin.
 4. Süre sonunda yağı süzün ve koyu renk bir cam kavanoza aktarın.
 5. Kekik yağını buzdolabından veya doğrudan güneş ışığından uzak, serin, kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Güneşten gelen ultraviyole radyasyon uçucu yağa zarar verebilir.

Tarif 2:

 • 1 avuç taze kekik
 • 1 su bardağı zeytin yağı
 1. Taze kekiği yıkayın ve kurutun.
 2. Daha sonra kekiği bir havana alın ve tokmakla hafifçe ezip doğal yağların salınmasına yardımcı olun.
 3. Ezilmiş kekiği 1 bardak taşıyıcı yağla birlikte bir tencereye alı ve orta ateşte köpürene kadar ısıtın. Ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın.
 4. Karışım soğuduktan sonra, süzerek bir cam kavanoza aktarın ve serin bir yerde muhafaza edin.

Kekik yağı kullanmanın birkaç yolu vardır:

 • Bir difüzörde kullanın – Aromaterapi difüzörüne 2-3 damla ekleyerek kullanabilirsiniz.
 • Soluyarak kullanın – Bir kase ılık suya 1-2 damla kekik yağı koyun. Buharı 10-15 dakika soluyun.
 • Topikal olarak cilt üzerinde kullanın – Uçucu yağı taşıyıcı yağ ile seyreltin, ardından ağrı, yara tedavisi, masaj veya cilt görünümünü iyileştirmek için cilde uygulayın.
 • Kapsül olarak kullanın – Kekik yağının tadından hoşlanmıyorsanız, kapsül formunda da kullanabilirsiniz.
 • Seyrelterek ağızdan alın – Kekik yağını seyrelterek içebilirsiniz.
 • Tentür olarak kullanın – Ürün üzerinde belirtilen şekilde tentür olarak kullanabilirsiniz.

Her ürün farklı bileşenler içerir, bu nedenle bunların talimatlarına göre kullanılması önemlidir. Ayrıca ürünün kalitesine de dikkat edin.

Kekik Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Yağ halindeki kekik, yemek pişirmede veya çayda kullanılan baharattan çok daha konsantredir. Bu nedenle dozajı ve nasıl kullanıldığını bilmek önemlidir.

Henüz ne kadar yağ kullanılacağına dair bilimsel olarak standartlaştırılmış bir dozaj mevcut değil. Bu ev yapımı kekik yağı için de geçerlidir. Satın alınan yağ, nasıl kullanılacağına dair talimatlar içerir.

Kekikte bulunan timol, yüksek dozların zararlı olmasının ana nedenlerinden biridir. Yüksek dozlarda cildi ve organları tahriş edebilir ve mide rahatsızlığına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Kekik yağı, alerjisi olmayan kişiler için bile rahatsız edici olabilir. Bu nedenle özellikle göz çevresine uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Lamiaceae familyasından nane, fesleğen , lavanta ve adaçayı gibi bitkilere alerjiniz varsa, kekik için de alerjiniz olma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden dikkatli olun. Kekik alerjiniz varsa, solunum yollarında iltihaplanmaya ve nefes darlığına neden olabileceğinden solumayın. Nefes darlığı, karın ağrısı, kızarıklık, mide bulantısı gibi semptomlar fark ederseniz hemen bir doktora görünün.

Emziren annelerde, çocuklarda ve hamile kadınlarda kekik yağının nasıl çalıştığına dair hala bir araştırma veya kanıt yoktur. Hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışın.

Kanama bozukluğunuz varsa yağı kullanmayın. Kan inceltici özelliğinden dolayı, eğer planlanmış bir ameliyatınız varsa, ameliyattan 2 hafta önce kekik yağı kullanımını bırakın.

Kan şekerini artırır, bu nedenle şeker hastasıysanız dikkatli olun. Ayrıca çocuklara kekik yağı verilmemelidir. Diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, özel durumunuza bağlı olarak, dahili olarak kullanmanın güvenli olup olmadığını mutlaka doktorunuza sorun.

Cildinizde kekik esansiyel yağı kullanmadan önce daima hindistancevizi yağı, zeytin yağı, badem yağı,  jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Uçucu yağı seyreltmek tahriş ve ters reaksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. 

Kaynaklar

2 Yorum

 1. Kekik yağını evde de yapabiliyormuşuz ne güzel. Bu çok faydalı yağı genelde doğal ve saf olanını bulup satın alırdım ama evde yapmayı da deneyeceğim, çok teşekkürler.

 2. Kekik yağının faydaları oldukça kapsamlı gözüküyor. Özellikle yağın evde yapılış tarifi ve kullanım şekilleri ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu