Kekik Çayının 18 Mucizevi Faydası ve Kekik Çayı Yapımı

Yaklaşık olarak 350 farklı türe sahip kekik bitkisinin bazı türleri bahçe tarımına uygun tatlı bir kokuyla beraber pembe veya leylak rengi çiçekler açar. Ancak bahçenizde kekik yetiştirmeye karar verdiyseniz arı saldırısına karşı tedbir almanız gerekir çünkü kekik nektarı arılar için çok çekici olmakla beraber en iyi ballar kekik nektarıyla üretilir.

Kekiği yemeklerinizde (özellikle et yemekleri) kullanabileceğiniz gibi çay olarak da demleyip tüketebilirsiniz. Kekiğin ve kekik çayının faydaları oldukça fazladır. Peki nedir bu faydalar, kekik suyu veya kekik çayı neye iyi gelir?

Kekik Çayının Faydaları

 1. Soğuk algınlığına ve şiddetli öksürüğe iyi gelir
 2. Balgam sökücü özelliğe sahiptir
 3. Vücut için gerekli olan mineralleri içerir
 4. Ağız içi yaraları geçirir ve boğaz ağrısına iyi gelir
 5. Hazımsızlığı giderir
 6. Diş eti problemlerini gidermede etkilidir
 7. Antiseptik ve antioksidan etkisi vardır
 8. Gargara suyu olarak kullanılarak ağız bakımı yapılabilir
 9. Stresi azaltır ve iyi hissettirir
 10. Şişkinlik ve gazı gidericidir
 11. Baş ağrısına iyi gelir
 12. Romatizma ağrılarını azaltır
 13. Adet sancılarını hafifletir
 14. Kekik suyu saçların ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar
 15. Yağ yakımına yardımcı olur
 16. Hücrelerin yenilenmesini destekler
 17. Ayaklarınızı kekik suyunda bekletirseniz kötü kokuyu giderir
 18. Sivrisinek ısırıklarını yatıştırır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayını hazırlamak için bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kekik atıp 5-6 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından limon ve balla tatlandırıp için. Besin değerlerinin kaybolmaması için kekiği kaynatmayın.

Neden evinizden kekik eksik etmemelisiniz? Kekik suyu, yağı, çayı veya direkt olarak yemeklerde kullanımı bir çok rahatsızlığa iyi geldiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Örneğin, ılık kekik çayına batırdığınız pamuğu gözlerinizin üzerine koyarak göz yorgunluğunu ve göz kızarıklığını hafifletebilirsiniz.

Ayrıca, kekik yağı açık yaraların tedavisinde antiseptik olarak kullanılabilir. Ağızda meydana gelen enfeksiyonlar için etkili bir bitki olan kekiği ağız gargarası şeklinde kullanabilirsiniz. Mantar gibi cilt hastalıklarına karşı harici olarak yine kekik kullanımı büyük fayda sağlar.

1 Yemek kaşığı kadar kuru kekik yaprağı, günlük almanız gereken c vitamininin %2’sini, K vitamininin %54’ünü, demirin %27sini, kalsiyumun %5’ini karşılar. Kekiğin içerisinde ayrıca vücut için önemli olan potasyum, çinko, fosfor ve bakır gibi mineraller de bulunur.

Kekik Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Taze olan kekik yaprakları canlı yeşil renkte olmalı ve taze görünmelidir. Bazı kekik yaprakları ise grimsi yeşil bir renge sahiptir. Taze yaprakları biraz nemli bir havluya sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Kurutulmuş kekik ise karanlık, serin bir ortamda 1 sene kadar saklanabilir.

Kekik çayının faydaları bir çok çalışmayla sabit, peki kekiğin zararları ve yan etkileri var mı? Tüm dünyada kekiğin farklı formları çok sık kullanılmasına rağmen bilinen herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Gebelik sırasında kullanımı ile ilgili çalışmalar yetersiz olduğundan kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca okuyun⇓

3 Yorum

 1. KEKİK TAM BİR ŞİFA DEPOSUDUR. BU SEBEPLE BU PAYLAŞIM ÇOK GÜZEL OLMUŞ. TEŞEKKÜRLER.

 2. Kekik çayını sıklıkla içerim. Kolesterolüm yükseldiğinde tavsiye etmişlerdi. Bu kadar faydasının olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu