Keçi Sütünün Kanıtlanmış Faydaları-Keçi Sütü vs İnek Sütü

Keçi sütünün faydaları ve insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri, son yapılan araştırmalarla onu çok popüler bir seçim haline getirdi. Keçi sütü, protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum , A, B2, C ve D vitaminleri bakımından zengindir.

Tüm bu vitamin ve mineraller, aklınıza gelebilecek en iyi sağlık faydalarını sağlar. Tabi bu, inek sütünün sizin için kötü olduğu anlamına gelmez, ancak keçi sütünün faydaları hakkında edineceğiniz bilgiler, neden daha fazla keçi sütü tüketmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

1. Keçi Sütünün Sindirimi Daha Kolaydır

İnsanların son zamanlarda keçi sütüne yönelmelerin en önemli nedenlerinden biri, inek sütünün sıklıkla sebep olduğu mide rahatsızlıklarına, keçi sütü içenlerde genellikle rastlanmamasıdır. Bunun sebebi, keçi sütünün bağırsak iltihaplanmalarını yatıştırıcı eşsiz enzimatik yapısıdır.

Keçi sütü ve inek sütünün yağ içeriği benzer olsa da, keçi sütündeki yağ globüllerinin daha küçük olması sindirilmesini daha kolay hale getirir.

Keçi sütünün içeriği laktoz yönünden de inek sütünden daha düşüktür ve bu yüzden laktoz alerjisi olanlar için ideal bir seçenektir.

2. Metabolizmayı Güçlendirir

Keçi sütü inek sütünden çok daha fazla besin değerine sahiptir. Günlük kalsiyum ihtiyacımızın % 40’ını ve B vitamini ihtiyacımızın % 20’sini karşılarken, aynı zamanda potasyum ve fosfor ihtiyacımızın da büyük bir bölümünü karşılar.

Dahası, yapılan araştırmalara göre, demir eksikliği anemisini önlemek için oldukça faydalıdır. Tüm bu özellikleriyle birlikte vücudumuzun sağlam ve güçlü bir metabolizmaya sahip olmasını sağlar.

3. Daha Az Alerjik Proteine Sahiptir

İnek sütüne tolerans göstermeyen çoğu insanın, aslında sütün içinde bulunan proteinlerden birine karşı duyarlılığı vardır. Yani A1 kazeini sindirme yeteneğinden yoksundur. Ek olarak, çocuklarda görülen alerjilerin en büyük sorumlularından biri inek sütüdür.

Bunun nedeni,  alerjik reaksiyonlara yol açan 20’den fazla farklı alerjen içermesidir.Özellikle bebeklerde görülen belirtiler arasında burun akıntısı ve karında şiddetli sancılardır. Bu belirtiler genellikle mevsimsel alerjilerle karıştırılır.

A1 kazein proteini bazı insanlar için son derece inflamatuar etkiye sahiptir ve bağırsak sendromu, kolit, akne, egzema ve otoimmün hastalıklara neden olabilir. Keçi sütünde ise sadece A2 kazein bulunur ve A2 kazein bu tür etkilerin hiç birini üretmez. Bu özelliğinden dolayı keçi sütü ve anne sütü benzerlik gösterir.

4. Keçi Sütü Kalp Dostudur

Keçi sütünün yüksek potasyum seviyesi kan basıncını azaltmaya yardımcı olur, çünkü potasyum kan damarlarını rahatlatan ve kardiyovasküler sistemdeki gerginliği hafifleten bir vazodilatör yani damar genişleticidir.

5. Bağışıklığı Artırır

İnek sütü, az miktarda selenyum içerir, ancak keçi sütündeki selenyum oranı oldukça yüksektir. Bu nadir mineral, bağışıklık sistemi işlevselliğinde bizi hastalıklardan koruyan ve enfeksiyonları temizleyen önemli bir bileşendir.

6. İyi Bir Kalsiyum Kaynağıdır ve Kolesterolü Düşürme Özelliğine Sahiptir

Keçi sütüne geçerken, yeteri kadar kalsiyum alamama konusunda asla endişelenmeyin, çünkü mineraller yönünden çok daha zengin bir süttür. Ayrıca keçi sütü, yüksek seviyeli orta zincirli yağ asitlerine sahiptir.

Bu yağ asitleri vücutta depolanmaz ve kolesterolü düşürür, koroner hastalıklar ve bağırsak problemleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde gerekli olan enerjiyi sağlar.

Dahası, keçi sütü kötü kolesterolü düşürmekle kalmayıp iyi kolesterolü arttırmaya da yardımcı olur.

7. Keçi Sütü Cildin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlar

Keçi sütünde bulunan yağ asitleri ve trigliseritler, sadece vücudumuzun iç kısmının değil, dış kısmının da harika görünmesine yardımcı olur.

Nemlendirici nitelikleri cildin tazelenmesini sağlarken, akne ve sivilce gibi problemlerle mücadele eden yüksek oranda A vitamini içerir. Yanı sıra, keçi sütündeki laktik asit vücudu ölü cilt hücrelerinden temizler, kuru cildin nemlenmesini sağlar ve aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu