Gezi-Seyahat

Kazdağları Gezi Rehberi | Gezilesi-Görülesi Yerler

Çanakkale sınırları içinde yer alan ve İsviçre Alplerinden sonra en yüksek oksijen düzeyine sahip olarak kabul edilen Kazdağları kalp, akciğer ve astım hastaları için en çok ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biri olarak biliniyor. Kazdağları doğal dokusu ve endemik bitki örtüsü, şırıl şırıl akan dereleri, kaplıcaları, binlerce ağaç çeşidi, bozulmayan köyleri ve emsalsiz tabiat harikasına sahip olması ve denizle bütünleşmesiyle görülmeye değer yerlerden biridir.  

Kazdağları

Kazdağları özellikle astım hastaları tarafından ziyaret edilerek bu müthiş havayı solumanın avantajlarından faydalanırlar.  Ayrıca eklem rahatsızlığı çekenlerin en çok tedavi bulduğu kaplıcalar bu beldededir.  

İstanbul’a yaklaşık 4-5 saat uzaklıkta bulunan Kazdağları Biga Yarım adasının rakımı en yüksek dağlarından biridir. Bu dağlar Marmara Bölgesi ve Ege Bölgelerini birbirinden ayıran bir konuma sahiptir. Çanakkale ve Balıkesir illerinin sınırları içindedir.Kazdağları Zenginlikleri: Buraya Karaçam ağaçları hakimdir. Yanı sıra yetişen endemik bitki olan göknar ağaçları ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu türlerin dışında Fıstık Çamı, Kayın, Kestane, Çınar, Kızıl Çam, Meşe ve Zeytin ağaçları bulunur. Ayrıca dağ laleleri, şakayık, ada çayı vb. pek çok bitkiye de ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal oksijen deposu olarak bilinen Kazdağları görülmeye değer nadide yerlerden biridir. Burada her mevsim farklı güzellikler yaşanır. Kazdağları’nın dünyada oksijeni en bol ilk üç yerden biri olduğu bilinmektedir. Sahip olduğu doğal kaynaklardan ötürü bölgede oldukça özel bir konuma sahiptir. Burada gezilip görülmesi gereken pek çok yer vardır.  

Ada Tepe Köyü 

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü

Bölgenin en popüler köylerinden biridir. Burada huzur veren taş evler bulunuyor. Taş sokaklarıyla birleşen dokuya hayranlık duymamak mümkün değil. Köyün hemen yanında konumlanan Zeus Altarı yürünerek gidilebilecek mesafededir.  

Mıhlı Çayı 

Kazdağları’nda bulunan 2. gölet olarak biliniyor. Mıhlı çayı üzerindeki tarihi Roma devrinden kalma taş köprü ve biraz ileri mesafede konumlanan değirmenler görülmeye değer yerlerdendir. Mıhlı Çayı Balıkesir ve Çanakkale arasında bir sınır oluşturmaktadır.  

 Assos (Behramkale) 

Yaz sezonunda denize girmek isteyenlerinin akınına uğrayan beldelerden biridir. Deniz keyfinin doya doya çıkarılacağı plajlar Kadırga Koyu’nda yer almaktadır.

En batı ucunda Baba Kale yer almaktadır. Bu kale korsan istilalarından korunmak için yapılmış tarihi kalelerden biridir.
Buranın yerel özelliklerinden biri de bıçak ustalarıyla ün kazanmasıdır. Assos Antik Helen medeniyetinin en canlı tarihsel örnekleriyle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.  

Yeşilyurt Köyü 

Buranın en bilinen ve en çok ziyaret edilen köylerinden biridir. Kökeni eski Rumlara kadar dayanmakta ve Rum köyü olarak bilinmektedir. Taş evleri ve butik otelleriyle meşhur olup konaklamalar için iyi bir alternatiftir. Yeşilyurt Köyüne Ayvacık ilçesini geçtikten sonra 30 km. devam edip yolun solunda bulunan tabeladan giriş yapılıyor.  

Bunlar da ilgini çekebilir: 

Moğolistan – Ulan Batur

Türkiye’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kavurmacılar Köyü 

Kavurmacılar köyü
Kavurmacılar köyü

Rivayete göre, yörede meşhur Sarıkız ve babasının yaşadığı beldelerden biridir. İftiralar sonucunda babasından Sarıkızın öldürülmesi istenmektedir. Bundan ötürü babası ve sarıkız köyü terk etmek zorunda kalır. Giderken köyün halkına beddua ederek burada kimsenin barınmamasını dilerler. O gün bu gündür bu köyde yerleşim olmamış ve 14. Yüzyıldan beri köyün yapısı aynen durmaktadır.  

Tahta Kuşlar Köyü 

Tarihte, Şamanların yaşadığı köy olarak bilinir. Bugün de Şaman adetlerinin devam ettirildiği köylerden biridir. Aynı zamanda ilk etnografya galerisine sahiptir.  

Tarihi Zeytinyağı Müzesi 

Türkiye’de ilk olarak ziyarete açılan Zeytinyağı-Fabrika Müzesi 2001 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır.Çok eski bir sabun fabrikasından müze haline dönüştürülen bu müzede zeytinyağı ve sabun üretiminde kullanılan araçlar sergilenmektedir.

Bu objelerin en önemlileri arasında taş zeytin presleri, zeytin toplama araçları ve yöresel aletler sergi salonlarının ilgi çekenleri arasında yer almaktadır.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close