Katı Gıdaların (Ek Gıdalar) Bebeklere Tanıtılması

Katı gıdaların bebeğin beslenmesine kademeli olarak girmesi, süt veya mamadan günlük yiyeceklere geçiş sürecine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, yapılacak değişikliğin bebek için zorlayıcı olmamasına özen gösterilmelidir.

Katı Gıda ya da Ek Gıda Nedir?

Bebekler için katı yiyecekler, bebeği sütten kesip yetişkin yemeklerine geçişini sağlayan besinlerdir. Yaklaşık 4-6 aylık dönemlerde, anne sütü bebeğin beslenme ihtiyaçları için yeterli olmamaya başlar.

Bu süreçte yavaş yavaş bebeğin beslenmesine katı gıdalar ilave edilmelidir.

Bebeklerin Ek Gıdaya Geçişi

Bebeklerin çoğu, yeni yürümeye başladıkları dönemde yiyecekleri merak eder, ancak katıların tanıtımı mutlaka bu aşamadan önce gerçekleşmelidir.

Katı gıdalara ne zaman başlanmalı?

Bebeklerin sindirim sistemi 4-5 aylık olduklarında katı yiyecekler için hazır hale gelecektir. Aynı zamanda katı gıdaları yutmak için gerekli olan fiziksel becerilere de bu aylarda sahip olacaklardır.

Katı gıdayı bebeğime nasıl vermeliyim?

Katı gıdalara başladığınızda, bebeğinize vereceğiniz tüm gıdaları püre  halinde vermeniz gerekecek. Bebeğinizin herhangi bir gıdaya karşı alerjisi olup olmadığını anlamak için 2-3 gün boyunca tek gıdayla besleyin.

Yiyeceklere kesinlikle tuz ve şeker eklemeyin. Ek gıdaya küçük bir çay kaşığı ile başlayın ve bebeğin kaşık ve gıda dokusuna nasıl tepki verdiğini izleyin. Eğer reddederse zorlamayın ve  bir hafta sonra tekrar deneyin.

Bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu düşünüyorsanız 4-6 aylıkken günde bir kez 1 çorba kaşığı ile başlayın. 6 aylık bir bebek için ise bunu 2-4 yemek kaşığına çıkarabilirsiniz.

Bebeğin Katı Gıdalara Hazır Olduğunun İşaretleri

Bebeğinizin katı gıdalara hazır olduğunu anlamanıza yardımcı olacak işaretler şunlardır:

 • Bebeğiniz başını dik pozisyonda tutabiliyor ve bu pozisyonda sabit kalabiliyorsa ek gıda için hazırdır. Beslenme esnasında gıdaları sağlıklı bir şekilde yutabilmesi için, beslenme koltuğu ya da mama sandalyesinde dik bir şekilde oturabilmesi gerekir.
 • Bebeğiniz önemli ölçüde kilo aldıysa ve doğum ağırlığının neredeyse iki katına ulaştıysa ek gıdaya ihtiyacı olacaktır.
 • Bebeğiniz ne yediğinizi merak ediyor ve hareketlerinizi ilgiyle izliyorsa katı gıda zamanı gelmiş demektir.

Bebekler İçin İlk Katı Gıdalar

1. Ne Yenir?

Bebekler için ek gıdaya geçiş 4-6 ay arasında başlamalıdır. Katı gıdaların bir bebeğe tanıtılması aşamalı ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Püre ile başlayın ve daha sonra bebeğin çiğneyebileceği küçük parçalarla devam edin. Önerilen ilk sebzelerden biri tatlı patatestir. Ek olarak tahıl ezmesi, meyve püreleri (şeftali ve muz en iyi seçeneklerdir) ve sebze püreleri deneyebilirsiniz. Her defasında verilen gıdalara nasıl tepki verdiğini gözlemleyin.

2. Kaçınılması Gereken Gıdalar

 • Bal
 • İnek sütü
 • Fıstık ezmesi
 • Ispanak, pancar ve marul gibi sebzeler
 • Balık
 • Çilek, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, portakal ve greyfurt gibi meyveler mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Tuz
 • Yumurta akı
 • Çikolata
 • Boğulma riski olan gıdalar: Havuç, üzüm, patlamış mısır, sert şeker, sakız, çiğ sebzeler.
 • Gazlı içecekler
 • Suni tatlandırıcı içeren gıdalar.

Bebek Besleme Takvimi

Aslında mükemmel bir beslenme zamanı veya programı yoktur. Bebeğinizi emziriyorsanız ve sütünüzün yeterli olmadığını hissediyorsanız, o zaman ek gıdalara geçebilirsiniz.  Katı gıdayı vermek istediğinizde bebek, ya ağzını açarak ya da istemediğini belirtmek için dönerek, katı gıdaya hazır olup olmadığını gösterecektir.

Ek gıdaya günde bir öğünle başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş artırın ve bebeğiniz büyüdükçe günde üç öğün şeklinde verin. Size ve bebeğinize uygun bir program bulana kadar denemeler yapın.

Bebek 6-9 aylık olduğunda, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için düzenli bir beslenme programına başlayın. Yemek yeme programına alışması biraz zaman alacaktır.

Bebek Katı Gıdayı Reddederse Ne Yapmalı?

Bebeklerin başlarda katı gıdaları reddetmesi çok yaygındır. Dokusunu sevmeyebilir ya da gıdayı yutmak için gerekli becerileri gelişmemiş olabilir.

Bebeği yemeye zorlamamak çok önemlidir. Bu nedenle bebeğiniz hazır olana kadar, bol bol anne sütü ile beslediğinizden emin olun.

Bebeğinizin yiyeceklerle temas kurmasına ve oynamasına izin verin. Bu, yiyeceklerin dokusuna ve şekline alışmasına yardımcı olacaktır. Yiyecekleri ağız içine almak için gerekli olan fiziksel koordinasyon, bebekler için zorlu bir süreçtir. Yiyecekleri diliyle dışarı itmesi doğal bir tepkidir ve bebeğinizin bu durumu ayarlaması için zamana ihtiyacı vardır. Bu süreçte sabırlı olmalısınız.

Bebeklerin Farklı Gıda Alerjileri

Alerjik reaksiyon belirtileri genellikle birkaç saat içinde kendini gösterir. Normalde reaksiyon hafiftir. Eğer ishal, kusma gibi ciddi belirtiler görürseniz hemen doktorunuzla görüşün. Ayrıca aşırı reaksiyonlar hırıltı, nefes almada zorluk veya yüzde şişme şeklinde olabilir. Bu durum acil müdahale gerektiren bir alerjik reaksiyondur.

Bebeğinizin her yeni yiyeceğe alışması zaman alacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak katı ek gıdalara başlamalısınız.

Ayrıca okuyun: Anne Sütü Nasıl Artar | Anne Sütünü Arttıran En Etkili Besinler

2 Yorum

 1. Ek gıdaya alıştırma süreci bazen sancılı olabiliyor. İlk çocuğumda zorlanmıştım ama ikincisi biraz daha rahat oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu