Karantinada Egzersiz Programı-Korona Karantinasında Hareketsiz Kalmayın!

Koronavirüs salgını neredeyse tüm dünyayı eve kilitledi. Ülkeler bu ölümcül virüsten korunmak ve daha fazla yayılmasını önlemek için kısmi ya da tam karantina altında. Özellikle evden çalışmak zorunda olanlar uzun süre oturarak işlerini halletmeye çalışırken, aslında bu durum çeşitli sağlık sorunlarını doğurabilir. Bu süreçte inaktif olmamak ve evde mümkün olduğunca fiziksel aktivitede bulunmak genel sağlığımız için çok önemli. İşte, karantinada egzersiz yaparak hareketsiz kalmanızı önleyecek bazı öneriler:

Karantinada Hareketsiz Kalmamak İçin Yapılabilecek Egzersizler

Koronavirus’e yakalamanızı engelleyebilecek herhangi bir egzersiz maalesef yok. Bundan korunmanızın tek yolu enfekte olanlarla temastan kaçınmak ve kişisel hijyene dikkat etmektir. Bununla birlikte, egzersiz yapmak bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olarak hastalık riskinizi azaltabilir. Malum, zayıf bağışıklık sistemi olanlar Coronavirüs dahil birçok virüse karşı daha savunmasız olur. Bu nedenle sürekli aktif kalarak bağışıklığınızı mümkün olduğunca güçlü tutmaya çalışın. Ev karantinasındayken bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı önerilerimiz var⇓

1. Karantina Yürüyüşü- Yürüyüş yapmak en iyi egzersizlerden biridir. Ancak, karantina sürecinde dışarı çıkmak riskli olduğundan, bu egzersizi her gün 30 dakika kadar evinizde yapabilirsiniz. Bahçeniz varsa bahçede, yoksa evin içinde (koridor, balkon ve merdivenler kullanılarak) yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

oku- Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

 

2. Egzersiz ekipmanları kullanın- Koronavirüs salgını nedeniyle dışarıda egzersiz yapamadığımız gibi spor salonları da kapalı. Bu nedenle, eve kapandığımız şu günlerde kendimizi formda tutmak ve hareketsiz kalmamak için bazı egzersiz ekipmanlarına yatırım yapabiliriz. Kondisyon bisikleti, koşu bandı gibi spor aletleri hareketsizlikten kurtulmanıza yardımcı olur.

3. Squat Yapın- Squat tüm vücut kaslarını çalıştıran inanılmaz etkili bir egzersizdir. Günlük yaşam içerisinde uygulanan birçok hareketin kombinasyonundan oluşur. Karantina boyunca bu egzersizle formunuzu koruyabilir, kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.

Oku- Squat Nedir, Nasıl Yapılır?

 

4. Yoga Yapın- Uzun süre evde kapalı kalmak aşırı strese neden olabilir. Bununla birlikte, hareketsizlik vücut ağrılarına ve ayrıca kilo alımına da neden olabilir. Yoga yapmak bu sorunlara maruz kalmamanız için oldukça etkili bir yöntemdir.

Buraya bakın⇓

 

5. Stresten arındıran egzersizler- Egzersiz yapmak vücudunuzu güçlendirir ve formda kalmanızı sağlar. Egzersizle sadece fiziksel güç kazanmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da korursunuz. Çoğu zaman stresin neden olduğu depresyon için egzersiz yaparak ciddi rahatlama sağlayabilir, zihninizi canlandırabilirsiniz. Karantinada egzersiz programınıza yogaya ek olarak pilates, aerobik ve burpee egzersizlerini de eklemek bu konuda çok fayda sağlayacak.

 

6. Bitki ekin- Bitki yetiştirmek hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak çok sağlıklı ve canlandırıcı bir eylemdir. Bir bahçeniz yoksa, balkonda veya evinizin uygun bir alanında, çeşitli bitkilerle (çiçek, sebze vs) küçük bir bahçe yaratabilirsiniz. Muhtemelen karantinada hareketli kalmanın en keyifli yolu bu olur.

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak (ya da yaratıcılığınızı kullanıp farklı yöntemler deneyerek), karantinadayken aktif ve formda kalmak stresinizi yönetmenize ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır…

15 Yorum

  1. Hareketsiz yaşam en büyük düşman! Gerçi senin pek hareketsiz kaldığını düşünmüyorum ama yine de daha fazla hareketten zarar gelmez 😉

  1. Yazı içerisinde, en etkili egzersizlerden bahseden bazı linkler var. Buradaki hareketleri düzenli olarak uygularsanız, göbek bölgesi dahil, varsa diğer tüm fazlalıklardan kurtulabilirsiniz 😉 Bunların dışında, her gün 15 dakika mekik çekmek ve mutlaka gün içerisinde sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketmek de ciddi fark yaratacaktır 🙂

 1. Hareket etmeyi, spor yapmayı genelde kilo verme sürecinde yapıyoruz. Oysaki sizinde belirttiğiniz gibi genel vücut sağlığımız için çok önemlidir. Karantinada Egzersiz Programı hakkındaki bilgiler bugünlerde bizlere çok yardımcı olacak. faydalı bilgiler için teşekkürler:)

   1. Bir süredir plank yapıyorum ve çok etkili ama cokta yorucu.tamda alternatif arıyordum sguad dikkatimi çekti.bugun sguad la devam edicem plank’a biraz ara

 2. Eskiden dışarda düzensiz de olsa bir hareket vardı, şimdi o da olmayınca hareketsiz bir yaşam sağlığı olumsuz etkileyebilir. Buradaki önerileri hayata geçirmek beden ve ruh sağlığı açısından iyi olacaktır.

 3. Ne güzel öneriler bunlar benimde bu ara belim ağrıyor sanırım pc başında çok oturmaktan oluyor tavsiyeleriniz bizler için çok değerli bundan sonra bu egzersizlere daha çok dikkat edicem ayrıca bu hafta sonu bahçede vakit geçiricem tavsiyenize uyup bahçe bağ işleri belki ekimde yaparım karatinada egzersiz programı için çok teşekkür ederiz.

 4. Karantinada egzersiz çok önemli bir konu aslında. Hepimiz şu zamanda fazlasıyla hareketsiz kaldık. Eskiden yürüyüşe çıkardım şimdi çıkamıyorum. Merdiven iyiymiş. Annemle altlı üstlü dublex dairedeyiz. Merdivenleri inip inip çıkayım en iyisi. Apartman merdiveni olsa çıkmaya cesaret edemem. Ama daire içinde olunca içeri virüs taşıma riskim ortadan kalkacak. 🙂 Bu ara hijyen ve temizlik derdinden delirmeye meyilliyim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu