Kanserin Sebepleri Nelerdir

Eskiden bulaşıcılığı nedeniyle toplu ölümlere yol açan hastalık tüberküloz (verem) iken, bugün bulaşıcı olmadığı halde ve çoğunlukla ölümle sonuçlanan kanser ile yüzleşmek durumundayız. Kanseri bu denli yaygınlaştıran ise kansere sebep olabilecek faktörlerin hızla artmasıdır. Aşağıda sayacağımız bu faktörler, aynı zamanda kanser neden olur? Kanserin sebepleri nelerdir? gibi soruların cevabıdır.

Kanserin Sebepleri Nelerdir? Kanser Neden Olur?

Doğal Olmayan Gıdaların Tüketilmesiyle Kanser Tetikleniyor

Bilimin ilerlemesine paralel olarak kazanma hırsı artan insanoğlu, kendi tükettiği gıdaları zehre çevirmekten geri durmamıştır. Hayvancılık ve gıda sanayisinde kullanılan kimyasal ve suni maddeler, bu gerçeği gözler önüne sermektedir.

Açık besi ve merada otlatma imkanının bulunamaması, hatta kapalı alanda daha fazla hayvanı daha ucuza yetiştirme çabası; kansere neden olan sağlıksız beslenmenin kapısını açmaktadır. Tavuk yeminde de, inek yeminde de kullanılan suni hormonlar insan vücuduna geçince, vücuttaki hücrelerin anormal gelişmesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Ayrıca meyve ve sebze üretiminde de doğal olmayan yollarla, sebze irileştirici ve salkım büyütücü hormonlar kullanılmaktadır.

Altın fiyatından daha yüksek fiyatlarla ithal edilen hibrit tohumları, meyve ve sebze üretiminde kullanılarak hem insan sağlığı hem de doğaya ciddi zararlar vermektedir. Günümüzde meyve sebze üretiminde öylesine zehirli kimyasallar kullanılmaktadır ki, bunlar ne yağmurla ne de yıkamakla giderilememektedir. Çünkü bu kimyasallar besinlerin içerisine nüfuz etmektedir.

Yaşam Kaynağı Su!

Bazı beldelerde tahlilden geçirilmeden tüketime sunulan sular nitrat içermekte veya mikrop barındırmaktadır; bu suların tüketilmesiyle birlikte özellikle böbrek taşı ve kanser hücrelerinin yayılması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Sulak tarım arazilerinde kullanılan nitrat ve diğer kimyasal gübreler, yetiştirilen bitkilere geçmektedir. Bu nedenle bir an önce doğal gübrelemeye dönülmesi, insan sağlığı için atılması gereken en önemli adımlardandır. GDO’lu ürünler ise henüz zararlarının tamamı ispatlanmasa da sağlık açısından büyük bir tehdittir. Yeni neslin beslenme düzeni de kanserin sebepleri nelerdir sorusuna örnek verebileceğimiz nedenler arasındadır. Fast-food ürünleri, aşırı yemek yenilmesi, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar ve tazeliğini yitirmiş gıdalar kansere davetiye çıkarır. Gelişigüzel kullanılan vitamin hapları ve gıda takviyeleri de tümör ve kist oluşumuna neden olabilmektedir.

Üretim aşamasında, pek çok kimyasal kullanılan giysilerin kullanımı da kanserin hızla artma sebeplerindendir.

Pamuklu ve yünlü giysiler insan sağlığı için faydalı olmasına rağmen, sağlığı olumsuz etkileyen hatta kanser gibi tedavisi zor bir hastalığa sebep olabilecek sentetik giysiler, hem kullanım kolaylığı hem de maliyetinin düşük olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Mikrop önleyici kireç yerine tercih edilen duvar boyaları, pvc ve benzeri birtakım yalıtım malzemeleri ve özellikle maliyetinin düşük olmasından dolayı sıkça tercih edilen plastik ev eşyaları da aynı derecede tehlike içermektedir.

Kanseri tetikleyen en yaygın diğer sebepler şunlardır:

Aşırı radyasyona maruz kalma, genetik faktörler, çeşitli kimyasallar, çevresel faktörler, bağışıklı sisteminde oluşan bozulmalar…

Tablo pek hoş görünmese de mümkün olduğunca doğal ve antioksidan ağırlıklı beslenmeli ve yaşamın her alanında sağlıklı ürünlere yönelip, sağlıklı yaşam stratejilerine uygun hayat sürerek kanser riskini en aza indirebiliriz. Bu anlamda her bir bireyin bilinçlenmesi için özellikle sivil toplum kuruluşlarının farkındalığı arttırma çalışmalarını hızlandırmaları gerekmektedir.

En temel yaşam hakkı olan beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda herkesin bilinçlenmesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekir. Farkındalık arttırmaya katkı sağlayacak olan sağlığınız için hayatınızdan çıkarmanız gereken zararlı alışkanlıklar   başlıklı yazıyı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca okuyun⇓

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu