Dikkat! Kullandığınız Bu Malzemeler Kansere Yol Açıyor!

Hepimiz, ailemizin olabildiğince sağlıklı ve mutlu olması için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Kim evinde her şeyin en kalitelisini ve en güvenlisini istemez ki?

Ancak bazen bu durum sandığımızdan çok daha fazla zorlaşabiliyor. Zira, etrafımızda bulunan neredeyse her şey zararlı katkı maddeleri ile donatılmış durumda. Bu katkı maddeleri özellikle kanser başta olmak üzere çeşitli ciddi hastalıklara sebep olabilir. Siz de evinizde kansere neden olan zararlı maddelerin bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız okumaya devam edin ve evinizdeki bütün kanserojen maddelerden kurtulun. Bu şekilde evinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

1. Kansere neden olan kokulu mumlar

Kokulu mumlarda genellikle kurşun içeren fitiller kullanılır. Kurşun sağlığa zarar veren en feci maddelerdendir. Kokulu mum fitillerindeki kurşun, fitillerin daha uzun süre ve daha düzgün yanması için kullanılır. Yalnız, bu konuda bilmeniz gereken şey, kurşunun hormonal dengeyi bozan ölümcül bir toksin olduğudur. Ayrıca kurşun, özellikle çocuklarda davranış problemlerine yol açar.

Öte yandan mumun hammaddesi olan parafin yüksek oranda toksik bileşikler oluşturur. Kokulu mumları yandığında havaya toluen ve benzen gibi kanserojen maddeler yayar ve soluduğunuz suni kokular içerisinde bu kansere neden olan maddeler bulunur. Mum satın alırken mutlaka kontrol ederek satın alın. Bunun en kolay yolu, mum fitiliyle bir kağıdı çizmekle sağlanır. Fitili kağıda sürdüğünüzde herhangi bir çizik izi görmüyorsanız, muhtemelen o mum kurşunsuzdur.

2. Diş macunu

En güvenilir sandığımız diş macunlarının çoğu, aileniz için hiç de istemeyeceğiniz hastalıklara sebep olabilen bazı maddeler içerir. Etiketleri dikkatlice okuduğunuzda mutlaka fark edersiniz.

Özellikle tartar oluşumunu önleyen diş macunları, kanserojen olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya çıkan sakarin içerir. Bu madde, kansere neden olmakla birlikte, davranış problemleri, kalp hastalıkları ve çocuklarda düşük IQ seviyelerine yol açmaktadır.

Kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik, kendi doğal ve güvenli ev yapımı diş macununu kullanmak olacaktır. Bunu yapmak oldukça basit; Birkaç damla hindistancevizi yağı, nane yağı ve bir miktar karbonatı karıştırıp macun haline getirin ve dişlerinizi bu macunla fırçalayın.

3. Hava spreyleri

Çoğumuzun evde, arabada ya da ofiste kullandığı hava temizleyici kokulu spreyler ftalat adı verilen zehirli bir kimyasal madde içerir. Ftalat kanser, üreme problemleri, astım gibi hastalıklara yol açabilir ve “tamamen doğal” olduğu söylenen sprey ve diğer suni koku içeren ürünlerin bile ciddi kanserojen kimyasallar içerdiği birçok araştırma raporunda mevcuttur.

Yapmanız gereken, bu tür koku içeren ürünlerden uzak durmak ve çeşitli esansiyel yağlarla ve bitkilerle kendi doğal ev yapımı kokularınızı hazırlamak.

4. Deodorantlar

Neredeyse herkes ter kokusunu ve aşırı terlemeyi kontrol altında tutmak için deodorant kullanır. Ancak bu ürünler, kansere neden olan kimyasallar içerir, mesela klorohidrat gibi.

Bu tür kimyasallar, vücut gözeneklerinden geçerek doğrudan kana karışır ve diğer organlara ulaşarak kansere yol açar. Özellikle meme kanserinin batı toplumlarında yaygınlaşma sebeplerinden biri de bu kimyasallara yoğun şekilde maruz kalmaktır.

Bunu önlemek için elbette doğal reçeteler mevcut; “Aşırı Terlemeyi ve Ter Kokusunu Önleyen En Etkili Yöntemler” başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

5. PVC

Dünyanın en çok üretilen plastik türü PVC, kanalizasyon boruları için elverişli olabilir, ancak evlerimizde kullanmak için hiç de uygun değil. PVC kaserojen toksik kimyasallar yayar ve bu kimyasallar, solunum ve üreme sistemleri, sinir sistemi, böbrekler ve karaciğere ciddi zararlar verir. Uzun süreli maruz kalma kanseri tetikler.

Atalarımız gibi, doğada, ormanda, mağaralarda yaşamaya karar vermedikçe ve “modern” toplumun bir parçası olmayı bırakmayı düşünmediğimiz sürece, günlük hayatımızda plastikten kaçamayacağımız bir gerçek.

Ancak, tamamen kaçamasak bile bir nebze sınırlama getirebiliriz. Örneğin, saklama kaplarını cam ve paslanmaz çelik gibi alternatiflerden yana kullanabilir, çocuklara PVC içermeyen oyuncaklar alabilir, duş perdelerimizi ya da PVC duşakabinleri keten, kenevir gibi doğal malzemelerden yapılanlarıyla değiştirebiliriz.

Daha fazlası için şu yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz: “Sağlığınız İçin Derhal Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Zararlı Alışkanlıklar”

Yorumlar

  1. Çağımızın en korkunç hastalığından uzak durmamız için gereken malzemelerden mum dışındaki malzemelerden uzak durmamız pek mümkün değil. artık pvc olmayan ev, dişini fırçalamayan küçük çocuk, deodorant kullanmayan genç kalmadı.
    Bilgilendirme içi n teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu