Kan Şekerini Dengeleyen Gıdalar ve Şeker Hastaları İçin Tavsiyeler

Diyabet hastalarının dikkat etmeleri gereken en önemli şey beslenme şekilleridir ve kan şekeri seviyelerini yükseltmeyecek gıda seçimi yapmaları hayati öneme sahiptir. Bazı gıdalar kan şekerini dengelemede kilit rol oynar. İşte diyabet dostu ve kan şekerini dengeleyen gıdalar.

Şeker Hastaları İçin Kan Şekerini Dengeleyen Gıdalar Listesi

Diyabet teşhisi konduktan sonra genellikle sık sık yemek yenmesi ve tüketilen gıdaların şeker oranının düşük olması tavsiye edilir. Kan şekeri seviyesini düşürmek ve dengede tutmak için en etkili gıdalar şunlardır:

 • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Diyabet hastaları için son derece faydalı olan yeşil yapraklı sebzeler düşük kalorilidir ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Bu sebzeler aynı zamanda bağırsak sağlığınızı, kalp sağlığınızı, göz sağlığınızı ve cilt sağlığınızı korur, aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir. Brokoli, ıspanak, pazı, lahana, maydanoz gibi sebzelerin yüksek lif ve düşük karbonhidrat içeriği, kan şekerini düşüren gıdalar arasında olma özelliklerindendir.

 • Zerdeçal

Zerdeçal yüzyıllardır hem modern hem de alternatif tıp alanında doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan mükemmel bir baharattır. Vücuttaki iltihabı sökme, ağrıları dindirme ve sindirim problemlerini giderme konusunda oldukça etkilidir. Yanı sıra diyabet hastaları için de tam bir şifa kaynağıdır. Kan şekerini dengeleme özelliğine sahip olan zerdeçal, aynı zamanda diyabetin neden olduğu böbrek hastalıklarına karşı da koruyucu etkiye sahiptir.

 • Lifli Gıdalar

Lif yönünden zengin bir beslenme modeli kan şekerini kontrol altına almanıza büyük katkı sağlar. Lifli gıdalar daha uzun süre tok hissetmenizi ve dolayısıyla gereksiz kalori alımınızı önler. Özellikle kepekli tahıllar, keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler ve lifli meyveler kan şekerini dengeleyen gıdalar arasındadır.

 • Elma Sirkesi

Şeker hastaları genellikle yemeklerden sonra ve özellikle patates, beyaz pirinç ve beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerlerinde ani artış yaşarlar. Bu ani artışı önlemenin en hızlı ve en etkili yollarından biri yemeklerden hemen sonra 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi içmektir. Bu özelliğinden dolayı elma sirkesi diyabet hastalarının diyetinde önemli bir yere sahiptir.

 • Yumurta

Son derece sağlıklı olan ve uzun süre tok kalmanızı sağlayan yumurta, diyabet hastalarının protein ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan besinlerdendir. Bu besin maddesi ile diyabeti kontrol altında tutabilirsiniz. Yapılan bir çok çalışmaya göre yumurta kötü kolesterolü de düşürme yeteneğine sahiptir ve aynı zamanda kalp hastalıkları riskini en aza indirir.

 • Tarçın

Antioksidanlar açısından zengin olan tarçın kan şekerini dengeleyen gıdalar arasındadır. Tarçını çay şeklinde ya da yiyeceklerinize katarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca; Ceviz, tatlı patates, yaban mersini, zencefil ve lahana da kan şekerini dengeleyen gıdalar arasında en etkili olanlardandır.

Kan Şekerini Düşürmenin Diğer Yolları

 • Fiziksel Aktivite

Egzersiz, kan şekeri seviyesini kontrol etmenin en etkili yoludur. Egzersiz yaparken, kaslar enerji için glikoz kullanır ve düzenli fiziksel aktivite ile kan şekerini dengeleyebilirsiniz.

 • Kaliteli Uyku

Son araştırmala, her gece 7-8 saat uyuyan yetişkinlerin, uzun vadede daha az uyuyanlara göre daha iyi kan şekeri değerlerine sahip olduklarını göstermiştir. Yan iyi bir gece uykusu, optimum sağlık için beslenme ya da egzersiz kadar önemlidir.

 • Daha Fazla Su İçin

Su, kandaki şeker oranının kontrolünde hayati bir rol oynar. Günde 2-2,5 Litre su tüketmek, yalnızca fiziksel işlevlerin düzenlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler ve diyabet riskini de azaltır.

 • Sigaradan Uzak Durun

Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve kan şekerini yükseltmek dahil çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

Ayrıca Okuyun: Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

5 Yorum

 1. Kan şekeri veya şeker hastalığı yüzyılın hastalığı etrafımızdaki kişilerden yüzde olarak yüksek bir oranda şeker hastası var şeker hastalarını bilgilendirici paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim

 2. Kan şekeri yüksekliği ciddi hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Yazınızdaki tavsiyelere uymak bu anlamda çok faydalı olacaktır. Çok teşekkür ederim.

 3. şekeri çok kullanıyorum, umarım ilerde acısını çekmem. çok faydalı bir siteniz var bu arada tebrik ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu