Kan Akışını ve Kan Dolaşımını Düzenlemeye Yardımcı 10 Gıda

Vücudun tüm bölgelerine oksijen ve besin maddelerinin taşınmasından kan sorumludur, bu nedenle akışın düzenli olması oldukça önemlidir. Her konuda olduğu gibi kan akışını düzenleme konusunda da, doğa bizler için seçenekler ve çeşitli imkanlar sunar. Bu içerik, doğanın, kan akışını düzenlemek için sundukları hakkında olacak!

Kan Dolaşımını Düzenleyen Gıdalar

1. Bitter Çikolata (Siyah Çikolata): Lezzetiyle olduğu kadar sağladığı faydalarla da son yıllarda oldukça popüler hale gelen siyah çikolata, kalp ve damarları enfeksiyonlardan koruyan nitrik oksit üretimine yardımcı olur ve sağlıklı bir kan akışı için damarların genişlemesini sağlar. Ayrıca antioksidanlardan zengin olan siyah çikolata, kolesterol seviyelerini de dengelemede oldukça etkilidir.

Ayrıca okuyun: Bitter Çikolatanın Faydaları: Bitter Çikolata Tüketmeniz İçin 10 Neden

2. Pancar Suyu: Sporcular, pancar suyunun performans arttırıcı özelliğini bildiklerinden, bunu düzenli olarak tüketirler. Pancar suyu, kan damarlarını genişleterek kan akışını ve oksijen transferini arttıran çok sayıda nitrat içerir.

Bu muhteşem sebze suyundan faydalanmak için profesyonel bir sporcu olmanız şart değil elbette, sağlığınız için ve kan dolaşımınızı iyileştirmek için herkes pancar suyundan faydalanmalıdır.

3. Turp: Bu sağlıklı kök sebzesini tüketmek için pek çok sebep var. Turp, kan basıncını kontrol altına almasının yanı sıra kan akışını geliştiren çeşitli mineraller içerir. Salatalarınızda, yemeklerinizde hatta sandwiçlerinizde dahi kullanarak sık sık tüketin bu sebzeyi.

4. Maca: Hem taze hem de toz halinde kullanılabilen maca, çeşitli sağlık özellikleriyle ünlüdür. Vücutta biriken iltihabı azaltan, yaraların iyileşme sürecini hızlandıran ve kan dolaşımını düzenleyen birçok yağ asidi içerir. Ayrıca, stres ve diğer ruhsal problemlerle etkin bir şekilde mücadele ederken aynı zamanda afrodizyak etkisi ve özellikle erkeklerde kısırlığı önleme konusunda da oldukça dikkat çeken bir besindir maca.

5. Yosun: Yapılan araştırmalara göre, 4 hafta boyunca günde birkaç gram deniz yosunu yemek kan basıncını düşürüyor ve deneklerin çoğunun kan akışında iyileşmeler oluyor. Ayrıca, günlük olarak deniz yosunu tüketmek daha canlı ve enerjik hissetmeyi sağlıyor.

6. Portakal: Harika tadının yanı sıra, diğer turunçgiller gibi portakal da, kan akışını hızlandıran doğal kan damarı genişletici olarak hareket eden yoğun miktarda C vitamini içerir. Bu hayati vitamin, arterleri de güçlendirerek kan akışını engelleyen zararlı yağların birikmesini önler.

7. Ayçiçeği tohumu (Ay çekirdeği): Ayçiçeği tohumu, damarlarda tortu oluşumunu önleyerek kanın rahat akmasını sağlayan yüksek oranda E vitamini içerir. Ancak bu tohumları tuzsuz tüketmek önemlidir. Aksi takdirde faydadan çok zarar görebilirsiniz.

8. Goji: Kurutulmuş şekilde aktarlardan alabileceğiniz bu kırmızı meyve, kan akışı dahil vücudun pek çok işlevini yerine getirmede rol oynar. Sindirim sistemini düzenleyen, bağışıklık sisteminin aktivitesini arttıran ve kan akışını hızlandıran güçlü bir lif kaynağı olan goji meyvesi, aynı zamanda enerjinizin artmasına da katkı sağlar.

9. Kahve: Birçok kişi güne bir fincan kahve olmadan başlamaya zorlanır. Bu durumun arkasında iyi bir bilimsel neden var; araştırmalara göre günde bir fincan kahve içmek kan basıncını düşürüyor ve kan akışını % 30 arttırarak daha enerjik ve sağlıklı olmanızı sağlıyor.

10. Tam tahıllı gıdalar: Sağlıklı beslenmenin farkındalığı arttıkça, birçok insan işlenmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdalar tüketmeyi tercih ediyor. Yulaf, arpa ve buğday gibi tam tahıllar, vücudu toksinlerden arındırır ve bu da kan dolaşımının sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Ayrıca tam tahıllı gıdalar sindirim sistemini fazla yormadığından düşük enerji sorunuyla pek karşılaşmazsınız.

Sağlıklı bir kan akışı hayati öneme sahiptir. Bu nedenle mümkün olduğunca vücudunuz için en doğal ve en sağlıklı gıdaları tüketmeye özen gösterin.

2 Yorum

  1. Maca ve Goji pek yaygın bitkiler değil ama öğrenmek iyi oldu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu