BiyografilerGenel Kültür

‘KALDIRIM SERÇESİ’ EDİTH PİAF ‘IN İLGİNÇ YAŞAMI

Ben hep, her şeyi sonuna dek, sevgiyle yaşamayı seçtim. Ölüm benim için ürkütücü bir şey değil. Ben ancak, şarkı söyleyemediğim zaman ölürüm. Edith Piaf

Edith Piaf Kimdir?

Paris’in Alman işgali altındaki en kasvetli günlerinde, ufak tefek, şen bir kadın, insanın içine dokunan sesiyle birbirinden güzel şarkılar söyleyerek Fransızlara biraz olsun moral veriyordu. Aynı zamanda Fransız direnişçilere gizlice yardımda bulunarak Fransız ruhunu ayakta tutmaya çalışıyordu. Bu kadın şarkıcı, o yıllarda pek tanınmayan ancak zaman içerisinde ün kazanarak bütün dünyada tanınacak ve unutulmaz sanatçılar arasına girecek olan Edith Piaf’tan başkası değildi.

İlk Sancı

Birinci Dünya Savaşı’nın vahşet dolu ortamında bir karakol önünde aniden sancılanıp çocuğunu doğuran Annetta, küçük kızına, o sıralar esir kamplarındaki askerlerin kaçışına yardımcı olduğundan dolayı idam edilen İngiliz asıllı bir hemşireye ait olan Edith ismini koydu. Sokak ortasında ve savaş koşullarında dünyaya gözünü açan Edith için zorlu, bir o kadar da olağanüstü yaşamının başlangıcıydı bu.

Annetta Giovanna Maillard ve Louis-Alphonse Gassion’un Kızı Olmak…

Edith’in annesi güzel sesiyle sokaklarda şarkı söyler babası da akrobatlık yapardı. Savaşın zorluğu yoksulluklarına yoksulluk katmış, bir türlü sefillikten kurtulamıyorlardı.

Günün birinde Annetta kocasına, bu duruma daha fazla katlanamayacağını, Edith’i annesine bırakıp  sesiyle ün kazanmak, yoksulluktan kurtulmak için İstanbul’a gideceğini bildiren bir mektup yazar ve kızını genelevi işleten annesine bırakıp gider. O sırada Louis savaştadır. Döndüğünde kızını alıp kendi annesinin işlettiği geneleve bırakır.


Edith burada anne ve babasıyla olduğundan çok daha iyi koşullara sahipti.. Karnı doyuyor, oradaki kadınlar tarafından çok seviliyordu ve mahrum kaldığı anne şefkati başka kadınlar tarafından karşılanıyordu.

Körlük

Edith bir gün gözlerini açamaz oldu. Henüz dört yaşındaydı. Doktor kornea iltihaplanması dedi  ve uzun süren sancılı tedavi süreci başladı. Minik Edith körlükle karşı karşıyaydı ama beklenen olmadı ve gördüğü tedavi mucizevi bir şekilde gözlerini tekrar kazanmasını sağladı. Tamamen iyileşmişti artık.

Paris Sokaklarını İnleten Muhteşem Ses

edith-piaf
edith-piaf

Edith on dört yaşındayken babasıyla sokaklarda gösteri yapmaya başlar. Hiç istemediği bu işi babasının dayatmasıyla yapmaya çalışsa da pek başarılı olamaz.

Sesi güzeldi ve akrobatlık yerine şarkı söylemeyi tercih eder. İlk söylediği şarkı Fransa milli marşı La Marseillaise olmuştu.

Bir süre sonra babasından ayrı olarak sokaklarda şarkı söylemeye devam eder. Eğitimsiz olmasına rağmen öylesine etkileyici bir sesi vardı ki, şarkı söylemeye başladığında tüm gözler üzerinde olur , herkes pür dikkat bu muazzam sese kulak kesilirdi.


İlk Aşk

Louis’le tanıştıkları andan itibaren birbirlerine aşık olmuşlardı. Bu aşk için  babasının yanından ayrılıp Louis ile yaşamaya başlar. Bir süre sonra marcelle adını koydukları kızları dünyaya gelir. Aşıklar henüz çok genç ve yoksul olduklarından, bir çocuğun sorumluluğunu taşımakta zorlanırlar. Minik Marcelle iki yaşına bastığında menenjit olur ve ne yazık ki kurtulamaz. Edith bu trajediye dayanamayıp kendini alkole verir.

Edith Piaf Sahnede
Edith Piaf Sahnede

Marcelle’in ardından

Edith alkolle birlikte uyuşturucu maddelere de başlamıştı. Sokaklarda, barlarda; fahişelerle, pezevenklerle berduş bir yaşamın içindeydi.

Şarkı söylemeyi bırakmayan Edith, bir gün tesadüfen kendisini dinleyen o dönemin en çok tanınan gece kulübünün sahibi Louis Leplée’nin dikkatini çeker. Sesinden öylesine etkilenir ki, derhal kulübünde çalışması için Edith’e iş teklifinde bulunur. Bu teklif aynı zamanda Edith için bir dönüm noktasıdır.

Edith sahneye çıkıp şarkısını söylemeye başladığında herkes soluksuz, mest olmuş bir durumdaydı. Nasıl da muhteşem, olağanüstü bir ses…


Edit’in dinleyicileri zengin, şaşaalı hayatlarıyla üst tabaka insanlardı, yani hiç alışkın olmadığı türden.
O sefil Edith, gösterişli insanların karşısında nasıl da devleşmişti sesinin verdiği güçle. Sınıf farkını nasıl da alaşağı etmişti…

Şarkısını bitiren Edith tüm salon tarafından ayakta alkışlandı. Bir gecede gelen ünün sesiydi bu…

Louis Leplée bundan sonra Edith’i sahneye davet ederken sahne adı olarak seçtiği ‘Küçük PiafKaldırım Serçesi )‘ adını kullanmaya başlar ve Kaldırım Serçesi kısa zamanda büyük bir üne kavuşur.

Edith Piaf Sorguda

Louis Leplée, bir saunada, vahşice öldürülmüş olarak bulunur. Bu ölümün ardından Edith sıkı bir soruşturmaya maruz kalır. Edith Piaf için çok zorlu bir süreçti.

Bu soruşturma Edith’e insanlar tarafından suçlu gözüyle bakılmasına, dolayısıyla ününün sarsılmasına yol açar.

Bu durum Edith’i yıldırmamıştı ve tekrar eski hayatına dönmeye hiç niyeti yoktu. Bir süre önce tanıştığı söz yazarı Raymond Asso’yu arar ve yardım ister. Asso, bu süreçte Edit’in en büyük destekçisi olur, onu sanatçılık konusunda eğitir ve iyice profesyonelleşen Edith sahnelere geri döner.

Kaybettiği şöhreti yeniden yakalamayı başarır. Konserlerin, turnelerin ardı arkası kesilmez. O artık Edith Giovanna Gassion değil; her sahnesi, her konseri dolup taşan;  herkesin hayran olduğu Edith Piaf’tı. Kendisi için özel besteler yapılmaya, şiirler yazılmaya başlanmış, ünü önce tüm ülkeye daha sonra dünyaya yayılmıştı.

Şarkıcılığı kadar oyunculuğuyla da göz dolduran Piaf, çeşitli tiyatro oyunlarında da sahne almıştır.

Büyük Aşk

Muhteşem enerjisi ve yüksek zekası Edith Piaf’a eşsiz bir çekicilik kazandırıyordu. Yaşama olan tutkusu, hırsı ve sanat aşkıyla bütün engelleri yıkıp geçmişti. Şarkıcılığının yanı sıra, hızlı ve renkli yaşamı hatta aşk hayatıyla da ilgiyi üzerinde toplamayı başaran bir kadındı. Ancak ‘büyük aşkım’ diye tanımladığı evli ve üç çocuk sahibi ünlü boksör Marcel Cerdan ile yaşayacağı aşk felaketi olacaktı…

edith-piaf-marcel-cerdan
edith-piaf-marcel-cerdan

Piaf ve Malcel birbirlerine deliler gibi aşıktı. Marcel’in evli olması bu aşkın önüne geçemedi ancak onları ayıran evlilik değil ölüm oldu…

Edith Piaf bir gece New York’ta katıldığı bir partiden Marcel’i arar ve derhal yanına gelmesini, onu özlediğini ve onsuzluğa dayanamadığını söyler.

Sevdiği kadın ‘gel’ diyordu. Nasıl gitmesin? Sabah olur olmaz aşkına kavuşmak için uçağa bindi. Paris’ten New York’a uçmak için havalanan uçak maalesef New York’a ulaşamadı. Uçak düşmüş ve sağ kurtulan olmamıştı.


Piaf, büyük bir özlemle beklediği aşkının ölüm haberini alınca çok sarsıldı. Öyle ki kendini tekrar alkole ve uyuşturucuya verdi. Hiçbir şey acısını hafifletmiyordu. Aşkına olan özlemi tarumar etmişti Piaf’ı.
………….
Edith Piaf yağmurlu bir günde feci bir trafik kazası geçirir ve bu kaza omur ilik zedelenmesinden kaynaklı kamburlaşmasına yol açar.

Edit Piaf’ın Evlilikleri

1952 senesinde  Fransız aktör ve şarkıcı  Jacques Pilss ile evlendi. Bu evlilik tüm dünya basınında yer aldı. Evliliğini, nedendir bilinmez, dört yılın sonunda bitirme kararı aldı. 1962 senesinde de 46 yaşındayken kendisinden 20 yaş küçük olan şarkıcı Théo Sarapo ile evlendi.

Ölümle Gelen Ölümsüzlük

Müziğin duayeni olarak zamanın ötesine geçmeyi başarmış 1.47 cm boyundaki, kendi küçük sanatı devasa kadın…

Yaşadığı acılar, alkol, uyuşturucu bedenini çürüterek karaciğer kanserine sebep olur. Takvimler 10 Ekim 1963’ü gösterirken ölümsüzlüğe doğru yola çıkar Kaldırım Serçesi

Cenaze Törenindeki Mahşeri Kalabalık

Karaciğer kanserine yenik düşen Piaf öldüğünde kırk yedi yaşında ve otuz kiloydu. Katolik kilisesinin müdahil olmayı reddettiği cenaze törenine Edith Piaf’ın, dünyanın dört bir yanından gelen binlerce hayranı katıldı. Fransa Edith Piaf hayranlarının akınına uğramıştı adeta.

Cenazeye katılımın yüz bin kişiden fazla olduğu söylenmiştir. Piaf’ın sahnelerle tanışmasını sağladığı dostu ünlü şarkıcı Charles Aznavour, cenaze törenindeki kalabalık için ”İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinden beri, bütün Paris’in trafiğini tamamen kilitleyen başka bir olay yoktur” demiştir.


Muhteşem sesiyle yüreklerimize dokunan büyülü insan Kaldırım Serçesi Edit Piaf’ın ruhumuza kanat çırpması gibidir şarkıları; ölümle, ölümsüzlüğün adı olmak gibidir Edith Piaf şarkıları …

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close