Kadınlar-Erkekler Neden Aldatır? Aldatmanın 5 Ana Nedeni

Denver Üniversitesi klinik psikologlarından biri olan Kayla Knopp yaptığı araştırmalardan yola çıkarak aldatmanın 5 önemli nedeni olduğunu belirtmiştir. Peki aldatmanın nedenleri nelerdir, kadınlar ya da erkekler neden aldatır?

Aldatmanın Nedenleri

1. Paylaşım ve iletişim eksikliği

Bir ilişkide iletişimin ve paylaşımın azalması o ilişkinin zayıflamasına, çiftlerin birbirlerinden soğuyup uzaklaşmasına ve en nihayetinde de aralarındaki sevginin tükenmesine yol açar.

Böyle bir ilişki içerisinde olan kadınlar veya erkekler başkalarının ilgisinden hoşlanmaya ve dolayısıyla partnerini aldatmaya başlayabilirler.

2. Gereğinden Fazla Dışa Dönük Yaşam

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla sanal arkadaşlıklar ve ilişkiler de artmaya ve gerçek ilişkileri olumsuz etkilemeye başlamıştır.

Sosyal medyada aşırı vakit geçirmek eşler arasındaki iletişim bağını zedelemektedir. Aynı şekilde eşiyle yeterince vakit geçirmeyip daha çok başkalarıyla vakit geçirenler ve ilişkilerine gerekli özeni göstermeyenler için aldatma ve aldatılma oranı oldukça yüksektir.

3. Cinsel ilişkinin azalması

Cinsellik de bir ilişkide oldukça önemli bir yere sahiptir. Partnerinizle sağlıklı bir cinsel ilişki, bazı hormonların aynı anda salınması ile bağlılığa güç katar.

Ancak, cinselliğin olmadığı ya da sevgiyle, aşkla yaşanması gereken bir cinsel hayatınız yoksa, böyle bir ilişkide aldatmalar yaşanabilmektedir.

4. Aldatmayı onaylayan sosyal çevre

Aldatmayı onaylayan aile, arkadaş, sosyal medya, filmler vs. beyinde aldatmayı normalleştiren süreci tetikleyebilir ve bunun sonucunda ilişkilerde sürekli olarak bir aldatma eğilimi söz konusu olabilir.

5. Aldatmayı hoşgörüyle karşılama

Aldatma konusunun aslınca çok da üzerinde durulacak kadar önemli olmadığı, bu konunun abartılmaması hatta aldatmanın oldukça doğal bir duygudan kaynaklandığı düşüncesi sürekli olarak aldatmayı ve aldatılmayı beraberinde getirir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı