Kadınlar ve Erkekler Arasındaki 14 Fark

Bugünkü yazımızda, kadınlar ve erkekler arasındaki çeşitli biyolojik farklardan bahsedeceğiz.

Belirli görevlere atıfta bulunurken, “bu bir erkek işi” ya da “kadın işi” sözünü sıkça duyarız ve hatta kullanırız. Bu ifadeler her ne kadar cinsiyetçi bir yaklaşım gibi görünse de insan biyolojisinde var olan belli bir temele sahiptir. Cinsiyetler arasındaki farklar sadece üreme organlarına değil, aynı zamanda beden yapısına, salgılanan hormonların tipine ve evrimsel süreçte meydana gelen değişimlere de bağlıdır.

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Farklar

1. Erkekler ve kadınların dinleme yapısı farklıdır

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Fark

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bir araştırmaya göre, erkekler karşısındakini dinlerken beynin dil bilgisine bağlı olan sadece sol kısmını kullanırlar.

Kadınlar ise bir konuşmayı dinlemek için beynin her iki bölümünü de kullanırlar. Bu nedenle erkeklerle konuşurken açık ve net olmak önemlidir. Ancak kadınlar için detaylı ve uzun konuşmalar yapmak çok daha kolaydır.

2. Erkek ve kadın duyuları farklı çalışır

Erkeklerin koku ve tat alma duyusu, çoğu kadından daha az gelişmiş olmasına karşın, görme ve gözlem duyuları kadınlara oranla çok daha iyidir. Araştırmacılar bunun evrimsel sürecin bir ürünü olduğunu, çünkü erkeklerin genellikle avcı olmalarının bu yönlerinin gelişmesine katkı sağladığını, öte yandan, kadınların daha çok, toplayıcı olmalarından kaynaklı koku ve tat becerilerinin geliştiğini düşünüyorlar.

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Farklar
Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Farklar

3. Erkeklerin solak olma olasılığı daha yüksektir

Solak erkeklerin solak kadınlardan 3 kat fazla olması fenomeni için bilim henüz bir açıklama bulamadı. Ancak, Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sol elini kullanan insanların sağ elini kullanan insanlardan daha fazla bilgi işleyebildiğini bulmuşlardır.

4. Erkekler ve kadınlar karanlıkta farklı görür

Kadınlar ve erkekler arasındaki farklar arasında az bilinenlerden biri de kadınların karanlıkta erkeklerden çok daha iyi görebildikleridir.

5. Erkekler fiziksel bir avantaja sahiptir

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Farklar

Erkekler kan hacminden ötürü, fiziksel efor gerektiren işlerle kadınlardan daha fazla başa çıkabilirler. Vücut ağırlığı normal olan erkeklerin vücutlarında 4.5-5.6 litre kan bulunurken, normal vücut ağırlığına sahip olan kadınların vücutlarında 3.4-3.9 litre kan bulunur. Dahası, erkek kanı hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinden daha zengindir ve tüm bu farklılıklar fiziksel aktivite sırasında daha fazla oksijenin kaslarına ulaşmasını sağlar.

6. Sadece kadınlar selülitten muzdariptir

 Erkek ve kadınların vücutlarında farklı bir kas, yağ ve bağ dokusu vardır. Genel olarak erkekler, kadınlardan daha gelişmiş kaslarla doğarlar ve ciltlerinde esnekliğini korumaya yardımcı olan daha fazla kolajen bulunur. Bu sebeple erkeklerde selülit olmaz.

7. Geceleri erkeğin uyuması daha kolaydır

Erkek beynindeki elektriksel aktivite seviyesi uyku sırasında % 70 azalırken, kadınlarda sadece % 10 azalmaktadır.

Bunun nedeni, insan toplumunun tarihinde yatıyor. Erkekler avlanırdı ve avdan eve döndüklerinde dinlenirdi. Kadınlar için ise ev dinlendikleri yerden ziyade, çocuk bakımı, yemek yapma vs. yeriydi. Bu sebeple, erkekler kadınlardan daha hızlı uykuya dalar.

8. Kadınların kilo vermesi daha zordur

Kdınlar erkeklere göre daha zor kilo verir

Erkek vücudu, farklı kaslara ve organlara enerji sağlamak için daha fazla kalori yakar. Aynı zamanda, erkeklerin testosteron seviyeleri kadınlara göre yedi kat daha fazladır, bu da erkeklerin kas kütlesinin kadınlarınkinden daha yüksek olmasına rağmen metabolizmalarının daha hızlı çalışmasını sağlar.

9. Erkekler karın yağlarından daha fazla muzdariptir

Erkeklerin karın yağlarından muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir, çünkü vücutları kadın bedenleri gibi cildin altında yağ biriktirmez, bunun yerine karın bölgesindeki iç organlar arasında depolanır.

Yağlı bir göbek ve kalın bir bel çevresi erken ölüm riskini artırır, bu da kadınların neden erkeklerden daha uzun yaşadığını açıklayabilir.

10. Kadınlar daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip

Kadınlar daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip

Erkeklerin kadınlardan daha zayıf bir bağışıklık sistemi vardır ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, anti-inflamatuar etkisi olan yüksek testosteron seviyeleridir. Testosteron, inflamasyonu azaltan genleri güçlendirir, bu yüzden vücut ona saldıran hastalıklar için daha az antikor üretme eğilimindedir. Öte yandan kadınlar hastalık için daha fazla antikor geliştirirler ve bu nedenle erkeklerden daha az hasta olurlar.

11. Erkekler idrar tutma konusunda daha iyiler!

Erkekler, kadınlarınkinden daha büyük bir mesaneye sahiptir. Bunun nedeni kadınların pelvik bölgelerinde daha fazla organ olması ve mesane için daha az alan kalmasıdır.

Dolayısıyla kadınlar idrara sıkıştıklarında diğer organların da mesaneye uyguladığı baskıdan dolayı uzun süre idrarlarını tutamazlar.

12. Erkekler daha çok terler

Erkek bedeni, kadın bedeninin 1,5 katı daha fazla ter bezi içerir, bu nedenle daha kolay ve daha fazla terleme eğilimindedirler.

13. Erkekler fazla sıcağı sevmez!

Erkekler yüksek sıcaklıklara karşı daha hassastır. Erkeklerin ortalama vücut ısısı, kadınların vücut ısısından çok daha fazladır. Bu sebeple, zaten yüksek olan vücut sıcaklıkları bir de sıcak havaya maruz kalınca ciddi bir huzursuzluk, hatta depresif durumlar açığa çıkabilir.

14. Kadınlar daha çeşitli genlere sahiptir

Kadınlar ve Erkekler

Erkekler genetik olarak kadınlardan daha basittir. Kadınlar XX kromozomuna sahipken, erkekler XY kromozomuna sahiptir. Bir X kromozomu 900 ile 1.200 arasında gen içerirken, Y kromozomu sadece 78 gene sahiptir, bu nedenle biyolojik olarak erkeklerin vücutları kadınlarınkinden daha az karmaşıktır.

Tüm bu farklılıklar, erkeklerin ve kadınların belirli alanlarda daha iyi olduklarını; kimi konularda erkekler baskınken, kimi konularda kadınların daha etkin olduklarını gösterebilir.

Ayrıca okuyun- İnsan Vücudu ve Biyoloji Dünyasından İlginç Bilgiler 

Yorumlar

  1. Harika bir konuya odaklamışsınız. Daha önce video eğitim adlı bir Haluk Tatar youtube videosunda bu konuyu izlemistim. O videodakinden daha fazla bilgilendirici olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca kadınlar ve erkekler arasinda çok daha fazla fark olsa da en önemli ortak noktalari her ikisinin de insan olmalarıdır. Elinize sağlık, iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu