Kabızlığa Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler

Kabızlık, stresten yanlış beslenmeye, sindirim problemlerinden yaşam tarzına ve hatta ağır metal toksisitesine kadar bir çok faktöre bağlı olarak gelişen oldukça yaygın bir sorundur. Peki, birçok kişinin ortak sorunu olan kabızlık nasıl geçer, evde uygulanabilecek çözüm yolları var mı, kabızlığa ne iyi gelir?

Bu makalede, yukarıdaki soruların yanıtları dahil, kabızlık için diyetinize eklediğiniz gıdaların önemi ve basit değişikliklerin sindirim sisteminizin işleyişini nasıl büyük ölçüde değiştirebileceğine dair detayları paylaştık. İşte merak edilenler…

Kabızlık Nedir?

Kabızlık genellikle sertleşmiş dışkıdan kaynaklı olarak bağırsakların boşaltılmasında yaşanan zorluk olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle sindirim sisteminin normalden yavaş ve düzensiz olması sonucu kabızlık yaşanabilir. Birçok insan ara sıra kabızlık nöbetleri yaşasa da, kronik kabızlık, birkaç ay boyunca haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olmak olarak tanımlanır.

Şişkinlik, sert dışkı ve aşırı zorlanma, ağrı, gaz sancısı, yorgunluk ve diğer hoş olmayan bir çok semptomu olan kabızlık, ne yazık ki, verdiği fiziksel rahatsızlıkla birlikte aynı zamanda yaşam kalitesi ve ruhsal sağlık üzerinde de ciddi olumsuz etkiler yaratabilir.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık neden olur? Kabızlık genellikle beslenme şekli, fiziksel aktivite eksikliği ve stres seviyesi dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin birleşiminden kaynaklanır.

En sık rastlanan sebeplerin başında düşük lifli bir beslenme şekli, yeterli miktarda su tüketilmemesi ve duygusal stres yoğunluğu gelir.

İşte size kabızlığa sebep olabilecek çeşitli faktörler:

 • Yanlış beslenme: İşlenmiş gıdalar, rafine karbonhidratlar, şeker, sağlıksız yağlar, aşırı alkol tüketimi ve sentetik katkı maddeleri bağırsak hareketlerinin normal işleyişini bozabilir.
 • Hareketsiz yaşam: Düzenli egzersiz yapmak sindirim sistemi kaslarını güçlendirir, kan akışını düzenler ve stres kontrolü sağlar. Hareketsizlik ise vücut fonksiyonlarını zayıflatır, sindirim sisteminin işleyişine zarar verir.
 • Stres: Yoğun miktarda stres, kaslarda gerginlik ve iltihaplanmalara yol açarken aynı zamanda genel sindirim sistemi işlevini doğrudan etkileyen hormon ve nörotransmiter üretimini olumsuz etkiler.
 • İlaçlar: Kalsiyum ve demir takviyeleri, antidepresanlar, antikolinerikler, antasitler, uyuşturucular, antikonvülzanlar ve diüretik ilaçlar gibi bir dizi ilaç kabızlığa sebep olabilir.
 • Hormonal problemler: Yeme bozuklukları, diyabet, menopoz, spinal yaralanmalar, parkinson, bazı nöroloik sorunlar ve tiroid problemleri kabızlığın nedenleri arasındadır.
 • Bağırsak florasında dengesizlik, hemoroid ve bağırsak tembelliği, Magnezyum eksikliği ve yetersiz lif alımı, Uyku problemleri ve Hamilelik gibi durumlar da kabızlık nedenlerindendir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlık İçin Doğal Çözümler

Kabızlık İçin Doğal Çözümler

Kabızlıktan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bir çok doğal çözüm mevcut. Bunların bir kısmı bilimsel olarak da desteklenir. Kabızlığı hızla giderecek bu yöntemleri uyguladığınızda ve kaçınmanız gerekenleri de öğrendiğinizde inanın bağırsaklarınız size teşekkür edecek!

İşte, kabızlık için en etkili doğal çözümler:

Karnınıza masaj yapın– Karnınıza nazikçe yapacağınız masajlar sindiriminizi harekete geçirip herhangi bir tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Karın ağrısı ya da şişkinlik hissettiğinizde de bu yöntemle hızlı bir şekilde rahatlama hissedersiniz. Ayrıca düzenli bir alışkanlık haline getireceğiniz doğru nefes teknikleri ile çok daha hızlı ve etkili bir rahatlama sağlarsınız.

Daha fazla lif tüketin– Özellikle kabızlıktan muzdarip olanlar için lifli gıdalar inanılmaz yararlıdır. Sadece sertleşmiş dışkıyı süpürmekle kalmaz aynı zamanda kolonları detoks da eder.

Kabızlık için tüketeceğiniz yeşil yapraklı bitkiler, ayçekirdeği, balkabağı, badem, chia tohumu, keten tohumu gibi gıdalar lif bakımından zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler lif deposu olmakla birlikte aynı zamanda iyi bir magnezyum kaynağıdır. Düşük kalorili, yüksek su içeriği ve kaliteli besin değerlerinden dolayı günlük olarak tüketilmeleri önerilir.

Kurutulmuş incir ve erik kabızlığa iyi gelen gıdalardır– İncir de erik de sindirim sistemini düzenleyen lif açısından zengindir. Günde 10-15 adet yiyebilir, kuru erik ve incir suyu içebilirsiniz. Erik ve incirin bağırsak hareketlerini başlatması 8 saat kadar sürebilir, biraz sabırlı olmalısınız.

Probiyotik açısından zengin gıdalar tüketin– Probiyotikler besinlerin emilimini destekleyen ve sindirim sistemini koruyarak vücudun hastalıklarla mücadelesini destekleyen iyi bakterilerdir ve probiyotiklerin faydaları oldukça fazladır.

Özellikle lahana turşusu, kefir, enginar, kuşkonmaz, soğan, sarımsak, muz, kombucha (Kombu çayı), bitter çikolata, yeşil zeytin, fermente gıdalar,  ve elbette yoğurt probiyotik depolarıdır. Bu gıdaları diyetinizin düzenli parçası haline getirerek sadece bağırsak hareketlerini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda zararlı bakterilerin oluşumunu engeller ve besin emiliminin artmasına yardımcı olursunuz.

Kabızlıktan kurtulmak için Magnezyum takviyesi kullanabilirsiniz– Magnezyum sitrat, bağırsak hareketlerini doğal olarak uyarmanın iyi yollarından biridir. Masaj ve lifli gıdalar yeterli gelmezse magnezyum sitrat deneyebilirsiniz. Magnezyum sitrat bağırsaklara su çeker ve rahatlatır. Su dışkının yumuşamasına ve tahliyesine yardımcı olur.

Herkesin vücudunun magnezyum tepkisi farklı seviyede olduğundan magnezyuma başlarken düşük dozlarda başlamanız ve bağırsak hareketlerinize göre yavaşça arttırmanız önerilir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz dozu bulana kadar her gün dozu biraz daha arttırabilirsiniz.

Sıcak içecekler- Sabahları aç karna tüketeceğiniz sıcak ya da ılık içecekler sindirimi canlandırarak harekete geçirir (Bitki çayları ve limonlu sıcak su vs.)

Bol su için– Yiyeceklerin emilimine ve geçişine yardımcı olmak için su tüketiminizi arttırın (özellikle lif tüketimine başladıysanız gün içerisinde bol bol su içtiğinizden emin olun). Dehidrasyon, birçok insanda kabızlığın önde gelen nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Yani sadece yeterince su içerek ve susuz kalmayarak kabızlık sorununu giderebilirsiniz. Bazı insanlar için maden suyu da oldukça etkilidir, bununla birlikte şekerli veya gazlı içecekler içerseniz kabızlığınızı daha da kötüleştirebilirsiniz.

Aloe Vera SuyuAloe Vera sadece güneş yanıkları ya da diğer cilt sorunları için kullanılmaz, sindirim sistemi üzerinde de oldukça önemli bir rol oynar. Aloe Vera cildi rahatlattığı gibi sindirim sisteminde bulunan hücreleri de rahatlatabilir ve hem ishal hem de kabız için tedavi edici özelliğe sahiptir. Günde 1/3 su bardağı kadar Aloe Vera suyu içmeyi deneyin.

Egzersiz yapın– Düzenli egzersizler vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve sağlıklı bir dolaşımın devam etmesini sağlayan lenfatik sistemin uyarılmasını sağlar. Bu sebeple her gün spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle sabah saatlerinde yapacağınız egzersizler stresi azaltarak sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve pozitif enerjiyle dolmanızı sağlar. Hafif egzersizler, yürüyüş, yüzme, yoga, dans, koşu gibi egzersizler bağırsak fonksiyonlarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Stresten uzak durun– Hastaneye giden hastaların %75-90’ı genellikle strese dayalı problemlere sahiptir ve kabızlık da bunlardan biridir. Stres her zaman fark edemeyeceğimiz şekillerde kendini gösterir; kas gerginliği, kortizol artışı, kan şekerinin yükselmesi, iştahsızlık ve sindirim sistemi düzeninin bozulması gibi. Stresi azaltmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz; yoga, meditasyon, nefes egzersizleri, okuma, yazma, egzersiz, sıcak duş ve dışarıda vakit geçirmek gibi sizi rahatlatacak herhangi bir şey.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığı doğal yollarla gidermek için diyetinize eklemeniz gereken besinler:

Tatlı patates- Bir orta boy tatlı patateste 3,6 gram lif bulunur. Bu nedenle tatlı patates, kabızlık için tüketebileceğiniz lif açısından zengin besinlerden biridir. Kemoterapi gören kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, tatlı patates tüketimi kabızlıkla ilişkili semptomları iyileştirmiştir.

Chia tohumu– Kabızlığa iyi gelen en iyi yiyeceklerden bir diğeri olan chia tohumu bol miktarda lif içerir. Bu tohumlarda bulunan çözünmeyen lif, suyla temas ettiğinde bağırsak hareketlerinizde düzenliliği destekleyen bir jel oluşturur. Sindirim kolaylığı sağlamak için günde 1,5 yemek kaşığı chia tohumu tüketmek idealdir. Mükemmel bir tüketim için chia tohumlarını yumuşayana kadar ıslatmayı unutmayın.

Enginar- Enginar, bağırsaktaki faydalı bakteri sayısını arttırır. Bir araştırmaya göre, 3 hafta boyunca her gün enginar tüketmek, bağırsaktaki iyi bakterileri arttırır ve zararlı bakterileri azaltır. Böylece kabızlık da giderilebilir.

Fasulye– Bir fincan fasulye 10 gram lif içerir. Ek olarak, fasulyedeki çözünür ve çözünmez lifin mükemmel kombinasyonu, yiyeceklerin bağırsaklarda hareket etmeye devam etmesine yardımcı olarak onları doğal kabızlık giderici yiyecekler haline getirir. Diyetinize dahil edebileceğiniz en popüler fasulye çeşitleri listemize göz atabilirsiniz.

Keten tohumu– Doğal müshil özellikleri nedeniyle keten tohumu, kabızlığa neredeyse anında çözüm getiren harika bir gıdadır. Keten tohumu hem çözünür hem de çözünmeyen lif içerir. Bir yemek kaşığı tam keten tohumu günlük lif ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılayabilir. Ek olarak, keten tohumundaki çözünür lifin fermantasyonu, kısa zincirli yağ asitleri üreterek bağırsak hareketlerini uyarır ve hareketliliği artırır. (Bkz- Keten Tohumu ve Yağının Olağanüstü Sağlık Faydaları).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, hamile ve emzikli kadınların keten tohumlarını dikkatli kullanmaları önerilir.

Patlamış mısır- Kabızlığa çözüm arıyorsanız, patlamış mısır harika bir düşük kalorili çözümdür. Tabii bundan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız tuz ve yağ eklemeden tüketmeniz önerilir.

Ravent- Yapraklı Ravent bitkisinin bağırsak uyarıcı özellikleri, bağırsak hareketlerini teşvik eder ve dışkıyı yumuşatır. Lif bakımından oldukça yüksektir. Senna olarak da adlandırılan Sennoside, Ravent’te bulunan popüler bir bitkisel müshildir ve bu da onu kabızlığı hızla gideren yiyeceklerden biri yapar.

Brokoli– Mükemmel bir besin ve iyi bir lif kaynağıdır, aynı zamanda kalorisi düşüktür. Brokolinin içindeki C vitamini ve lif onu kabızlık için en iyi yiyeceklerden biri yapar. Brokoliyi çiğ tüketmek lif içeriğini korumanın en iyi yoludur, ancak yine de pişirilmesini istiyorsanız ve fazladan kaloriden kaçınmak istiyorsanız brokoliyi buharda veya fırında pişirmeyi deneyin.

Ispanak– Yeşil yapraklı sebzeler vücudunuzu beslemenin mükemmel bir yoludur. Aynı zamanda ıspanak, bağırsaklarınıza hacim kazandırarak düzenliliğini destekler çünkü bu yeşil yapraklı sebze zengin bir lif kaynağıdır ve kabızlığa karşı etkili bir besindir.

Kivi– Kivi, aktinidin adı verilen bir enzim içerdiği ve mükemmel bir lif kaynağı olduğu için kronik kabızlık gibi sorunların çözümüne yardımcı olur. Bir Kivi’de günlük ihtiyacınızın %9’u olan yaklaşık 2.3 gram lif elde edebilirsiniz.

Kuru erik– Kabızlık giderici en iyi yiyeceklerden bir diğeri kuru eriktir. Kuru erik sorbitol gibi bağırsak dostu fenolik bileşenlere sahip olduğu için kabızlığın tedavisine yardımcı olur. Ek olarak, kuru erik, fenolik bileşikler ve sorbitol, şeker alkolü nedeniyle kabızlık için doğal müshil etkisine sahiptir.

Kabuklu Elma– Elmayı kabuğuyla birlikte tüketmek kabızlığa iyi gelir. Müshil etkileri olan pektin adı verilen çözünür bir lif yardımıyla kolon geçiş süresini azaltarak kabızlığı azaltmaya ve sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Armut– Doğal müshil görevi gören diğer meyvelere kıyasla yüksek miktarda fruktoz ve sorbitol içerdiğinden kabızlığı hafifletmeye yardımcı olan harika bir kaynaktır. Ek olarak, orta boy bir armut, bir kişinin günlük lif ihtiyacının %22’sini karşılayan yaklaşık 5.5 gram lif içerir.

İncir– İncir lif açısından zengin besinlerdendir ve ficin adı verilen bir enzim yardımıyla bağırsak hareketlerini düzenli hale getirdiğinden kabızlık için idealdir. Bir orta boy çiğ incirde yaklaşık 1,5 gram, yarım su bardağı kuru incirde ise 7,9 gram lif elde edebilirsiniz.

Narenciye– Greyfurt, portakal ve mandalina gibi turunçgiller, pektin ve naringenin gibi bileşikler içerir ve bu da onları kabızlık için en iyi yiyecekler arasına alır. Ayrıca bu meyveler iyi bir lif kaynağıdır. Bir portakaldan 3,7 gram, bir greyfurttan 5 gram lif alabilirsiniz. Narenciye meyvelerinden maksimum faydayı elde etmek için onları taze tüketin.

Ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler de diyet lifi açısından zengin oldukları için kabızlığı hafifleten ve bağırsak hareketlerine yardımcı olan diğer meyvelerdir. Ancak maksimum besin tüketimini sağlamak için taze meyveleri tercih edin. Ahudududan 8 gram, böğürtlenden 7.6 gram ve çilekten 3 gram lif alabilirsiniz.

Kefir ve Yoğurt– Kefir, probiyotikler açısından zengin fermente bir içecektir ve bağırsak sağlığınızı iyileştirerek kabızlığı etkili bir şekilde önler. Yoğurt da aynı şekilde, dışkıyı yumuşatmaya ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan iyi bakteri olarak da adlandırılan bol miktarda Probiyotik içerdiğinden kabızlığa çözüm olabilecek bir besindir.

Kabızlığa İyi Gelen Çaylar

Kabızlığa İyi Gelen Çaylar

Bazı çaylar, doğrudan veya dolaylı olarak kabızlık için çözüm olabilir. Çay gibi sıvıları düzenli olarak tüketmek, kabızlığı önlemenin veya semptomlar geliştiğinde tedavi etmenin en iyi yollarından biridir.

Aşağıdaki bitki çayları, kabızlık giderici ve bağırsak hareketlerini teşvik edici müshil ve kas gevşetici etkilere sahip olabilir. Kabızlık için en etkili bitki çayları şunlardır:

Kabızlığı Tetikleyen Gıdalar

Pastörize süt ürünleri, alkol, aşırı kafein, rafine un, boş kalorili gıdalar, kızartmalar, trans yağlar kabızlığa neden olabilir ve kabızlığı kötüleştirebilir.

Kabızlık genellikle kendi başınıza yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak düzelebilir, ancak bazı durumlarda doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Özellikle şu durumlarda mutlaka doktorunuza görünün:

 • Kabızlık şiddetlenir ve 3 haftadan uzun sürerse
 • Kan, karında şişlik ve genişlemiş bir dalak belirtisi görürseniz
 • İştahsızlık, karın ağrısı, deri döküntüsü, ateş ve halsizlik varsa

Yukarıdakilere ek olarak olağan dışı herhangi bir durum fark ederseniz mutlaka doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur, Çözüm Nedir?

Kabızlık hamile kadınların çoğunda görülen bir problemdir. Hamilelik sırasında hormonlar dalgalanır ve özellikle vücudunuzdaki progesteron seviyelerinde artış yaşanır. Bu, sindirim sisteminizin yavaşlamasına ve atıkların normalden daha yavaş hareket etmesine neden olur.

Hamilelik sırasında demir eksikliği anemisi için demir tabletleri almak da (özellikle yüksek dozlarda) kabızlığa neden olabilir. Gebeliğin sonraki aşamalarında, büyüyen rahmin rektumunuz üzerindeki baskısı da kabızlıktan sorumludur. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki fiziksel değişiklikler normalde kabızlığa neden olur ki bu endişelenecek bir şey değildir Ancak bazen kabızlık diğer sağlık sorunlarına da işaret edebilir.

Şiddetli karın krampları, dışkıda kanama veya ishal ile birlikte kabızlık yaşarsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Kabızlık iki haftadan uzun sürerse, hemoroid gibi başka komplikasyonlara da yol açabilir. Kabızlık sadece hamilelik sırasında oluşmaz, doğumdan sonra da devam edebilir. Bunun birkaç nedeni vardır:

 • Vücudunuzda hala yüksek progesteron seviyeleri var ve bunun normale dönmesi biraz zaman alabilir.
 • Sezaryen sonrası anestezinin yan etkileri olabilir.
 • Bağırsak hareketlerini rahatsız eden rektal bölgenin yakınında yırtılma olabilir.
 • Büyük bir bebek doğurmuş olabilirsiniz.
 • Pelvik taban kasları zarar görmüş olabilir, bu da dışkılamayı zorlaştırır.

Hamilelikte kabızlığa hızlı çözüm için yapabilecekleriniz şunlardır:

⭐ Bol meyve ve sebze, kepekli tahıllar ve baklagillerden oluşan bir diyet sağlıklı bir hamilelik için diyetinize bol miktarda antioksidan eklemekle kalmaz, aynı zamanda kabızlığı gidermeye yardımcı olabilecek günlük lif alımınızı da alırsınız.

⭐ Düzenli egzersiz yapın. Hamilelik öncesi egzersiz rejiminize devam etmeniz gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, güvenli bir egzersiz yapmak için doktorunuzla konuşun.

⭐ Nemli kalın. Sıvı alımını ihmal etmeyin.

⭐ Sık öğünler yiyin ama porsiyonlarınız küçük olsun.

⭐ Hamilelikte müshil kullanımı hakkında doktorunuza danışın.

⭐ Demir takviyesi alıyorsanız, doğru dozu aldığınızdan emin olun çünkü çok fazla demir daha şiddetli kabızlığa neden olabilir.

Sık Sorulan Sorular


1. Kabızlık için dışkı yumuşatıcılar faydalı mı?

Dışkı yumuşatıcılar genellikle güvenlidir, ancak yalnızca hafif kabızlığı olan kişilerde işe yarar. Bir türlü geçmeyen kabızlık ya da kronik kabızlık durumlarında doktorunuza danışmanız faydalı olur.


2. Fizik tedavi kabızlık için faydalı mı?

Pelvik taban kasları düzgün çalışmıyorsa, fizik tedavi (PT) bu kasları yeniden eğitmeye, ayrıca kasları güçlendirmeye ve spazmı azaltmaya yardımcı olabilir.


3. Sürekli kabızlık durumunda ameliyat gerekir mi?

Ameliyat her zaman son çaredir. Çoğu kabızlık diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve müshil tedavisi ile çözülebilir. Tıbbi tedavilerin başarısız olduğu yavaş hareket eden bir kolonunuz varsa veya kabızlığınıza neden olan bir yapınız varsa ameliyat önerilebilir. Yanız sıra, anal kanaldan dışkı geçişini engelleyen yapılar da fizik tedavi ile pelvik taban güçlendirilerek kaldırılabilir.


4. Regl döneminde kabızlık normal mi?

Adet dönemlerinin, kişiden kişiye değişebilen bir takım yan etkileri vardır. 
Kramp ve şişkinliğin yanı sıra, kabızlık da ayın bu zamanında ortaya çıkabilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok, genellikle kısa sürede kendiliğinden geçer. Yine de rahatlamak için sıcak bitki çayları faydalı olur.


5. Kolonoskopi sonrası kabızlık olur mu?

Kolonoskopi sonrası bağırsak hareketlerinizde bir miktar gecikme yaşamanız normaldir. 
Bunun nedeni, kolonunuzun temelde boş olmasıdır. Kolonoskopi için hazırlık sırasında kolonunuzun boşaltılması gerekir. Bu “boşaltma” işlemi, ilk bağırsak hareketinizde 1-2 günlük gecikmeye neden olabilir.


6. Kabızlığı önlemek ve kabızlıktan kurtulmak için evde ne yapabilirim?

Kabızlık için etkili tedaviler her zaman diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başlar. 
Lif alımınızı kademeli olarak 1000 kalori başına önerilen günlük 14 gram lif miktarına yükseltin. Lif, dışkınızın hacmini arttırır, bu da rektumdan daha hızlı hareket etmesini sağlar. 
Lif alımınızdaki ani bir değişiklik şişkinliğe ve gaza neden olabilir, bu nedenle birkaç hafta boyunca lif alımını kademeli olarak artırın.

Günlük egzersiz, sindirim sisteminizdeki kasları güçlendirecektir. Ayrıca, bağırsak hareketi dürtüsüne yanıt verin ve ihtiyacınız olan tüm zamanı ayırın. Hiçbir bağırsak hareketini kaçırmamaya veya ertelememeye dikkat edin.


7. Kabızlık için sürekli müshil kullanmak alışkanlık yapar mı?

Önerildiği şekilde kullanıldığında sorun olmaz. Bununla birlikte, müshillerin aşırı kullanımı bağımlılığa yol açabilir, çünkü kolonunuz normal müshil dozlarına tepki vermeyi durdurur ve bunun sonucunda bağırsak hareketlerini üretmek için giderek daha fazla miktarda müshil gerekebilir.


8. Müshil gibi kabızlık için reçetesiz satılan ilaçlar ne sıklıkta kullanılmalı?

Genellikle reçetesiz satılan laksatifler sadece ara sıra oluşan kabızlığın kısa süreli rahatlaması için kullanılmalıdır. 
Bir hafta boyunca her gün müshil kullanmak bağırsak hareketine neden olmazsa, doktorunuza görünün.

Bazı ilaçların veya tıbbi durumların yan etkilerine karşı koymak için uzun süreli olarak müshil ilaçları reçete edilebilir. 
Ancak bu, sıkı tıbbi gözetim altında ve tedaviye ne zaman başlayıp ne zaman durdurulacağı konusunda doktorunuzla görüştükten sonra yapılmalıdır.

Ayrıca okuyun:

2 Yorum

 1. Çok güzel çok verimli yazılar hazırlamaktasınız. Tebrik ederim. Kabızlık ciddi bir problem, bu yazı çok faydalı olacaktır. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu