WEB

Jailbreak nedir, Ne işe yarar, Nasıl Yapılır?

Jailbreak işlemi genellikle ücretli uygulamaları ücretsiz yükleme şeklinde algılansa da, aslında daha fazla avantajlara, bununla birlikte bazı önemli dezavantajlara da sahip. Peki Jailbreak nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar, faydaları ve zararları nelerdir?

Jailbreak Nedir?

Cep telefonlarının işletim sistemi için olan kısıtlamalarının ortadan kaldırılması işlemine Root denir. Kullanıcıların Root’lamak diye tabir ettiği bu işlemle, cep telefonlarının erişim izni olmayan özelliklerine erişmek mümkün. Jailbreak de aynı şekilde iOS işletim sistemindeki kısıtlamaları kaldırma işlemine verilen addır.

Bilindiği gibi Apple, iOS’in dış saldırılara karşı mümkün olduğunca iyi korunan bir kapalı sistem olması için uğraşıyor. Bu çaba ile de hem kullanıcılara rahatlık sağlarken hem de sistemin en iyi şekilde ve sorunsuzca çalışmasını sağlıyor. Tabi, herhangi bir sorun yaşanmaması için de Apple işletim sisteminin erişimini kısıtlıyor.  Apple cihazlarında genellikle Apple tarafından onaylanmayan uygulamalar indirilemez ve sadece AppStore uygulamaları kullanılabilir. Jailbreak yapılmamış cihazların sistem dosyalarına erişmek imkansızdır. Bu durumdan kurtulmak ve cihazını özgürce kullanmak isteyenler Jailbreak yaparak kısıtlamaları tamamen ortadan kaldırabilmektedir.
Jailbreak ” paralı uygulamaları bedava yüklemek midir yoksa bir çeşit Cydia mıdır?” gibi sorularınız varsa, cevabı hayır, Jailbreak ne uygulamaları ücretsiz olarak yükleme programı ne de Cydia’dır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için hazırlanan iPASTORE, Instaollus ve Zeusmos gibi uygulamalar Jailbreak işleminden faydalanan korsan yazılımlardır. (Cydia, Jailbreak işleminden sonra  akıllı telefonlara yüklenebilen, ücretli ve ücretsiz uygulamalar sağlayan bir uygulama mağazasıdır.)

Jailbreak Avantajları-Faydaları

  • Jailbreak yapmak iOS özelliklerine tamamen ulaşmanızı ve dilediğiniz gibi değiştirip özelleştirmenize imkan tanır.
  • App Store dahil diğer birçok uygulama marketinden istediğiniz uygulamayı ücretsiz olarak mobil cihazınıza indirebilirsiniz.
  • Cihazınızdaki kullanıcı adı, zil sesi, duvar kağıdı ve her ne isterseniz dilediğiniz gibi kişiselleştirebilir, çeşitli özellikler ekleyebilirsiniz.
  • İşletim sisteminin ve App Store’un kısıtladığı ekrana video kaydı ekleme, ikon değişikliği gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.
  • Jailbreak dosya ve veri transferi, diğer işletim sistemleri ile bağlantı kurma, emülatör kullanımları gibi imkanlar sağlar.
  • Jailbreak yapılmış cihazda Cydia kullanabilirsiniz. Cydia’da bulunan uygulamalar Apple tarafından da  zaman zaman kullanılıyor; 3G/LTE üzerinden Face Time görüşmeleri gibi.

Jailbreak’in Dezavantajları

Böylesi Önemli avantajlara ve özgürlüğe sahip bir sistemde elbette bazı aksaklıkların ve dezavantajların olması da kaçınılmaz oluyor. Bu dezavantajlar ” jailbreak yapmalı mıyım, gerekli mi” sorularını kendinize sormanıza sebep olacaktır. Şu durumda yapmanız gereken, fayda ve zararları ölçüp tartarak değerlendirmek olacaktır.

  • Öncelikle, bu işlemi yaptıktan sonra cihazınız tamamen garanti kapsamından çıkmış olur. Ancak, iTunes ile cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek tekrar garanti kapsamına dahil edilmesi için bir çözüm olabilir.
  • Cihazınız her güncellendiğinde Jailbreak yapmanız gerekir.
  • Apple’ın Jailbreak’a sıcak bakmamasının sebeplerinden en önemlisi stabilite ve güvenlik sorunu yaratmasıdır. Yani, bu işlemi cihazınıza uyguladığınızda sistem dış saldırılara açılmış olur ve kötü niyetli yazılımların hedefi haline gelirsiniz.
  • Bu işlem ile işlemci ve RAM tüketimi arttığından cihazınızın pil ömrü kısalır.Eğer teknolojik cihazlar konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz Jailbreak ve Root işlemlerini yapmanızı önermiyoruz. Zira en ufak bir hatada cihazınız kullanılamaz duruma gelebilir.

Jailbreak yasal mı? sorusu aklınıza takıldıysa buna da açıklık getirelim; Bu işlem ilk uygulanmaya başlandığı zamanlarda yasal değildi. Ancak, Elektronic Frontier Foundation’ın bu konudaki hukuksal çabası ile yasallaştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZE GÖZ ATIN!

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close