İyi Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıklı ve dinlendirici bir gece uykusu beden ve ruh sağlığımızı korumanın en önemli kriterlerindendir. Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiririz, ancak biz uykudayken bile beyin aktif bir şekilde çalışmaya devam eder. Peki uyku sürecinde beyinde neler olur, canlılar neden uyumaya ihtiyaç duyar, biz uykudayken bedenimizde, hücrelerimizde ne gibi değişimler yaşanır?

Bilim insanları yaptıkları onca araştırmaya rağmen hala uyku süreci ile ilgili bu soruların cevabini tam olarak bulamamış, uykuyla ilgili gizemi yeterince açıklığa kavuşturamamıştır. Öte yandan pek çok bilim adamının ortak görüşlerinden biri; insanlık var olduğundan bu yana uykunun, hem enerji tasarrufu hem de güvenlik ihtiyacından kaynaklı bir başlangıç noktasının var olabileceğidir.

Doğanın bir parçası olan insan, doğadaki diğer tüm canlılarla pek çok benzer özelliğe ve ihtiyaçlara sahiptir. Farklı zaman ve uzunluklarda tüm canlılar (bitkiler, memeliler, sürüngenler, kuşlar, böcekler, balıklar ve insanlar) uykuya ihtiyaç duyarlar.

Uykunun, adenozin ve melatonin seviyesinin artışıyla geliştiği biyolojik çalışmalarla sabittir. Uyku süresince melatonin salgısı en yüksek seviyelerine ulaşır. Günün ilk ışığıyla birlikte melatonin seviyesi  azalmaya başlar ve vücut hızla uyku halinden uzaklaşıp uyanıklık evresine geçiş yapar.

Dinlendirici Bir Gece Uykusu İçin Yapılabilecekler

Uyku hakkında yeterince bilgi sahibi olmasak da, kaliteli bir uykunun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için hayati öneme sahip olduğunu kesinlikle biliyoruz. İşte iyi bir gece uykusu için yapılabileceklerin bir listesi.

👉1. Biyolojik yapımızdan dolayı vücudumuz özellikle geceleri uykuya ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku için, uyku kimyasallarının en üst seviyede olduğu gece saat 12 ile 3 arasında mutlaka uyuyor olmak gerekir. Yeteri kadar dinlenilmiş bir uyku için çocukların ortalama 9 saat, yetişkinlerin ise 7-8 saat kadar uyumaları önerilir.

👉2. Sessiz ve karanlık bir ortamda uyumak, uyku kalitesi için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle uyurken yatak odanızın tamamen karanlık ve mümkün olduğunca sessiz olmasına dikkat edin.

👉3. Alkol, sigara ve kafein uyku sürecini olumsuz etkiler. Bu yüzden uyumadan birkaç saat önce bu maddelerin alımı durdurulmalıdır.

👉4. Uyumadan önce vücudu rahatlatıp gevşetecek bitki çayları tüketilebilir. Mesela papatya, adaçayı, ıhlamur, melisa gibi bitkilerin çayları gece daha iyi uyumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca ılık süt ya da yoğurt da bu anlamda son derece etkilidir.

👉5. Uykudan önce hafif ve yatıştırıcı müzik dinlemek rahat bir uyku için iyi bir zemindir. Fakat uyumaya geçerken müziği kapattığınızdan emin olun.

👉6. Cenin pozisyonunda uyumak kan dolaşımı açısından en rahat pozisyondur ve uyku kalitesini arttırır.

👉7. Yattığınız yer uykunuzun bölünmesine neden olabilir, bu yüzden yatağınızın ortopedik olması ve temiz kokması da dinlendirici bir uyku için önemlidir. Ayrıca, her gün aynı saatte kalkıp aynı saatte uyuyarak bir uyku düzeni oluşturun. Vücudunuz kısa sürede bu düzene alışacak ve bu sayede uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

👉8. Uyuduğunuz odada elektronik cihazlar bulundurmayın. Zira bu cihazlar yaydıkları elektro manyetik dalgalarla sinir sistemine zarar verirken aynı zamanda huzursuz bir uyku haline veya uykusuzluğa neden olabilir.

👉9. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, yatakta kitap okumayı deneyin. Kitap okumak zihninizi temizleyerek daha rahat ve huzurlu bir uyku çekmenize ve yardımcı olur.

👉10. Yapılan bir araştırmaya göre, haftada 150 dakikalık orta düzeyde egzersiz yapmak uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ve uyku kalitesini arttırıyor. Siz de kendinize bir iyilik yapın ve dinlendirici, iyi bir gece uykusu için düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

2 Yorum

  1. Uyku sorunları yaşayanların yapabileceklerini açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu