Gezi-Seyahat

İstanbul’da gezilip görülmesi gereken en güzel yerler

"İstanbul'un neresini gezebilirim, gezilecek en güzel yerler nerede" diye soruyorsanız buyurun öyleyse!

Müzeleriyle, saraylarıyla ve daha birçok tarihi yapısıyla büyüleyici bir çekiciliğe sahiptir İstanbul. Festivalleriyle, insan seliyle, tarih kokusuyla, şehrin kalbi olan İstiklal Caddesiyle, antik çarşılarıyla, boğazıyla canlılığını hiç kaybetmeyen İstanbul’da gezilecek en güzel yerler sorusunu yanıtlamak biraz güç. Zira keşfedilecek, görülecek sınırsız inanılmaz etkileyici yerler var İstanbul’da.

Tarihi 300 bin yıl öncesine uzanan İstanbul, bir zamanlar Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukların başkenti idi. Günümüzde de Avrupa Kültür Başkenti olarak, tarihler boyu “Başkent” olma özelliğini korumuştur. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’un, ülke bütçesine katkısı yaklaşık %40’ı bulmaktadır.


İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler, İstanbul en iyi mekanlar, en güzel gezilecek yerler, İstanbul en popüler yerler.

Tüik verilerine göre İstanbul’da 39 ilçe var ve bunların 25’i Avrupa 14’ü Anadolu Yakası’ndadır. Hangi ilçe hangi yakada diye merak edenler için;

İstanbul Avrupa Yakasındaki İlçeler: Avcılar, Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Başakşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Eyüp, Esenler, Esenyurt, Fatih, Gazi Osman Paşa, Güngören, Kağıthane,Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu.

İstanbul Anadolu Yakasındaki İlçeler: Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar.

Galata Kulesi

İstanbul- Galata Kulesi
İstanbul- Galata Kulesi

İstanbul’da gidilecek en güzel yerler listemizde, yüksekliği 65 metre olan ve kentin muhteşem manzarasını ziyaretçilerine sunan Galata Kulesi olmazsa olmaz. Galata Kulesi 1348 yılında inşa edildiğinde şehrin en yüksek yapısıydı. Bugün hala uzun, gösterişli endamıyla İstanbul’un en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden biridir bu kule.

Kule, yüzyıllar boyunca modifiye edilmiş hatta bir dönem yangınların tespiti için gözlem kulesi olarak kullanılmıştır.9 katlı olan Galata kulesinin 7 katını asansörle çıkabilirsiniz. Kulenin içerisinde kafe, restoran ve gece klübü bulunur. Burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Aksi halde saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Kariye (Chora) Müzesi

Kutsal Kurtarıcı Kilisesi olarak bilinen bu yapı, Bizans mimarisinin günümüze ulaşan en güzel kalıntılarındandır. Tarihi, Konstantin dönemine dayanan Kariye, ilk zamanlarda bir manastırdı. Birkaç yüzyıl sonra camiye dönüştürüldü ve 1948’den itibaren de bir müze haline getirildi.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul- Arkeoloji Müzeleri
İstanbul- Arkeoloji Müzeleri

Türkiye’nin en önemli müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sultanahmet’te, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayına çıkan Osman Hamdi Bey yokuşundadır.

Bünyesinde 3 ayrı müzeyi barındırmaktadır; Arkeoloji müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Bu birleşik 3 müze, Büyük İskender’in lahitleri de dahil binlerce değerli esere ev sahipliği yapıyor.

Arkeoloji Müzeleri İstanbul’da gezilecek en güzel yerler içerisindedir.


Sultanahmet Camii

İstanbul-Sultanahmet Camii
İstanbul-Sultanahmet Camii

17. yüzyılın başlarında inşa edilen Sultanahmet Camii, bugüne kadar bir ibadethane olarak gelebilmiş ve hala aktif bir ibadethane olarak kullanılmaktadır.

Sultanahmet Camii Avrupa’lılar tarafından Mavi Camii (Blue Mosque) olarak adlandırılır. Bunun sebebi içerisindeki çinilerin ve kubbelerinin ağırlıklı olarak mavi renkten oluşmasıdır. Çamiide 23 bin İznik çinisi bulunmaktadır. Ayrıca 6 minaresi olan ilk camiidir.

Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca Mavi Camii (Blue Mosque) olarak adlandırılır. İçinde 23 bin adet İznik çinisi bulunmaktadır, bunlar 50 ayrı çeşitten oluşmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

6. yüzyılda Roma İmparatoru Justinian tarafından inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii’ne sadece birkaç adım mesafededir. Sarnıç 3. yüzyılda inşa edilen bir bazilika üzerindedir. Batık Saray olarak da bilinen sarnıç 2,8 milyon metreküp su tutabilir. İstanbul’a yolunuz düşerse mutlaka Yerebakan Sarnıcı’nı ziyaret etmelisiniz.


Dolmabahçe Sarayı

Görkemli duruşunu eşsiz boğaz manzarası ile taçlandıran Dolmabahçe Sarayı, 1843-56 yılları arasında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı’nın saray yaşamını merak edenlerin fikir edinebilecekleri sayılı mekanlardan biridir Dolmabahçe Sarayı. İstanbul’daki popüler turistik mekanlara oldukça yakın bir konumdadır. İstanbul’un gezilip görülmesi gereken yerleri arasında olan bu tarihi mekan, uzun yıllar etkisinden kurtulamayacağınız kültürel bir gezi imkanı sunuyor.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı- İstanbul
Kapalı Çarşı- İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler arayan gezginler, 5.000 mağazadan oluşan dünyanın en büyük Kapalı Çarşı’sını ziyaret etmeyi kesinlikle ihmal etmemeliler.

Günde 25 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan Kapalı Çarşı’da, antikalar, mücevherler, desen desen halılar, el boyama seramikler ve aklınıza gelebilecek pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Kapalı Çarşı, tarihi 15. yüzyıla dayanıyor ve iki cami, 2 hamam, dört çeşme ve en nadide geleneksel eşyaların bulunduğu Cevahir Bedesten’e ev sahipliği yapıyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, tarihi ve nefes kesen manzarasıyla mutlaka İstanbul’un gezilecek görülecek en güzel en gözalıcı yerlerinden biridir. 27 kule ve 5 kilometre uzunluğunda bir duvarla çevrili olan Topkapı Sarayı, Marmara Denizi, Haliç ve Boğaz’a bakan bir tepenin üzerindedir.

Bir zamanlar Osmanlı Padişahlarının resmi ikametgahı olan ve dünyanın en eski sarayı olarak kabul edilen Topkapı sarayı, günümüzde artık bir müze olarak faaliyet göstermektedir.

İlgini çekebilir: Türkiye’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Ayasofya

Ayasofya- İstanbul
Ayasofya- İstanbul

Ayasofya yüzyıllar boyunca çeşitli dinlere hizmet eden bir ibadethaneydi. Bir zamanlar dünyanın en büyük katedrali olarak kabul edilen Ayasofya, Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak Sultanahmet Camii de dahil olmak üzere birçok cami ve yapı için ilham kaynağı olmuştur. Bugün Ayasofya Müzesi olarak faaliyet gösteren bu olağanüstü tarihi yapı çeşitli dini figürleri tasvir eden mozaikleri ile ünlüdür.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close