Gezi-Seyahat

İstanbul – Çengelköy – Çınaraltı

Çengelköy; metropol bir şehrin merkezinde olmanıza rağmen, değişmeyen dokusuyla İstanbul’da olduğunuzu unutturacak bir semttir. Üsküdar’dan Çengelköy’e gider iken alsa da bir yağmur; nefis deniz-boğaz manzarası eşliğinde, sahil yolu bir çırpıda bitiverir. 

Çengelköy’ün tarihi boyunca simgeleşen çınar ağaçları, Çengelköy’lüler için kendisinden istifade ettirmeyi seven bir aile büyüğü gibidir. Bir zamanların Süper Baba’sı ile evlerinizi ziyaret eden semt; şimdilerde, İstanbul’un her yerinden akın akın iade-i ziyarete gelen misafirleri ile şen mi şen.

Boğazın kuytusundaki Çengelköy merkezinde; dar caddesi, modernizme inat yükselmeyen yapıları, yalıdan köşkten bozma kafeleri, şirincecik ama işlek iskelesi, gösterişsiz minyatür camileri, eski Rum Türkleri ile dostluğunun abidesi tarihi kilisesi ve her köşe başındaki uysal uykucu köpekleri ile tatil günlerinde huzur bulacağınız bir semt.

Buram Buram Çengelköy!

Çengelköy
Çengelköy

Çengelköy’ü tercih edenlerin ayaklarının direkt götürdüğü mekan ise; Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi. Yıllardan beri, gelenlerin en güzel sohbetlerine tanıklık eden eski kahve, yeni çay bahçesi; köprünün nezaretinde, dalgalarla kapışmasın diye kayıkların tasmasından sıkı sıkı tutmuş, biri boşalıp biri dolan tepsilerinin saldığı buram buram çay kokularıyla sizi dinlenceye davet ediyor.

800 yaşını aşan koca çınarıyla size hoş geldin karşılaması yapan bu enfes yer, eli boş gidilmesine de alışık değildir. Her gelenin elinde, çaylarına eşlik edecek yiyecekler olan bir çıkını mutlaka vardır. Yol üzerindeki İsmail amcanın fırınının meşhur gevrek simidi, genellikle her masadan odun fırınının kokusunu salar.Dışarıdan yiyecek getirmenizin hiçbir sakıncası olmadığı mekanda, gözlerinizi boğazın maviliklerine uzatarak, adeta piknik yaparsınız. Evinizden getirmek istemezseniz; Çınaraltı’ndan ya da çevredeki esnaflardan da canınızın çektiğini alabilirsiniz. Ayrıca; simite eşlik edecek ne varsa, minik minik paketlerde hazırdır en yakın şarküterilerde. Çınaraltı’nda, çeşit çeşit banka kartlarınız da para etmez, eski esnaf geleneğinin sürdürüldüğü bir yerdir burası!

Çengelköy
Çengelköy

Bahar ve yaz mevsimlerinde, denizin esintisiyle ılık ılık açık hava keyfi yaşatırken, kış ayazında misafirperverliğini kapalı alanlarında  sürdürür. Günün işlek saatlerinde dışarıdan bakıldığında uğul uğul olsa da, kimsenin sohbeti kimseninkine karışmaz. Yerlileri, aidiyet duygusu ile “burası sadece bizimdi “diye düşünse de, beğenilmesi bir o kadar da hoşuna gider içten içe.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close