Isırgan Otu Faydaları ve Şifalı Tarifler

Isırgan Otu besin değeri yüksek bitkilerdendir ve vücutta antioksidan işlevi görür. Bunlar insan sağlığını korumak için çok önemlidir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerden korumada önemli bir rol Sağlıklı hücreler, kansere, erken yaşlanmaya, şeker hastalığına, kalp hastalığına ve daha fazlasına karşı direnç sağlar. Aşağıda, ısırgan otunun faydaları ve ısırgan otuyla yapılabilecek şifalı tariflere değineceğiz…

Isırgan Otu Nedir?

Latince adı Urtica dioica’dır ve halk arasında ısırgan otu olarak bilinir. Kırsal kesimde nemli toprakta yetişir. Yaz aylarında 2 metreye kadar yüksekliğe ulaşır.

Yeşil yaprakları 3-15 cm büyüklüğünde, sarı köklü ve yeşil saplıdır. Çiçekler çok küçüktür ve yeşil, beyaz veya kahverengi olabilir. İç kısımdaki gövde ve yapraklar kıl gibi görünen liflerle kaplıdır. Otçul bir hayvanla temas ettiklerinde bu lifler iğneye dönüşür. Daha sonra yanma hissine neden olan kimyasallar salgılarlar.

Bitkinin kapladığı tüylere trikom adı verilir. Bu trikomlar, çok hücreli bir substratın üstündeki uzun hücreleri temsil eder. Çok kırılgan ve içleri boştur, temas ettiklerinde mini iğnelere dönüşürler. 

Bu iğneler “saldırganın” dokusuna yapışır ve iltihaplanmaya neden olan kimyasal sıvılar salgılarlar. Geçmiş çalışmalar, bu sıvının bir serotonin, histamin, asetilkolin ve formik asit karışımı içerdiğini göstermiştir. Tüm bunlar otçullara karşı koruyucu bir mekanizmadır.

Isırgan Otu Isırığına Maruz Kalırsam Ne Yapmalıyım?

Isırgan otuna dokunduğunuz an küçük iğnelerle saldırıya uğrarsınız. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

 1. Öncelikle, iğneleri çıkarmak için hemen su ve sabunla yıkayın. Yakınlarda su yoksa, temiz bir bez de deneyebilirsiniz.
 2. Etkilenen bölgeyi kaşımamaya dikkat edin.
 3. Semptomları ve ağrıyı gidermek için buz veya nemli bir bez uygulayın.
 4. İltihaplanmayı gidermek için hidrokortizon içeren kremler alın; kaşıntı ve şişliği azaltmak için Antihistaminik kullanabilirsiniz.
 5. Kaşıntıyı önlemek için hafif giysiler giyin.
 6. Duş almak için sıcak su kullanmayın. Mümkün olduğunca ılık suyla duş alın.
 7. Solunum Problemleri, Karın ağrısı, Titreme, Koordinasyon kaybı, Deri altında şişlik, Kas Güçsüzlüğü, Baygınlık gibi durumlar söz konusuysa vakit kaybetmeden tıbbi destek almalısınız.

Isırgan Otu Faydaları

Isırgan otu demir, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve protein içerir. Geleneksel tıpta anemi, artrit, romatizma, idrar ve böbrek rahatsızlıkları, hemoroid, kardiyovasküler sistem vs. tedavisinde kullanır. Taze olarak yemeyin çünkü iğne kimyasalları sorunlara neden olabilir. Çay, tendür, şurup ve pişirilerek tüketilmelidir.

1. Prostata iyi gelir

İdrar yapma sırasındaki rahatsızlık, prostatın büyümesinden kaynaklanır. Bu duruma iyi huylu prostat hiperplazisi denir. 51 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık % 50’si risk altındadır.

Bu konuyla ilgili çalışmalar ısırgan otu özünün prostat boyutunu küçülttüğünü göstermiştir. Aslında bu öz, testosteronun daha güçlü bir testosteron formu olan dihidrotestosterona dönüşümünü engeller.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu bitkinin kısa süreli ve uzun süreli tedavi için yan etkiler olmaksızın kullanılabileceğini göstermiştir. Isırgan otu, diğer idrar problemleri için de kullanılabilir. Ancak farmasötik terapi ile aynı etkilere sahip olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır.

2. Kan Basıncını Düşürür

Geleneksel tıpta ısırgan otu kan basıncını düşürmek için kullanılır. Bugün aynı şeyi doğrulayan bilimsel çalışmalar var.

 • Isırgan otu, kalsiyum kanal blokerleri olarak işlev gören bileşiklerden oluşur . Kasılmaların gücünü azaltır ve böylece kalbi rahatlatır (bkz)
 • Isırgan otu, nitrik oksit üretimini uyarır . Kan damarlarını gevşeten ve genişleten bir vazodilatör görevi görür. Bu daha iyi kan akışına yol açar (bkz)
 • Kan basıncını düşürürken kalbin antioksidan savunmasını artırır.

Isırgan otunun kan basıncını düşürüp düşürmediğini kesin olarak kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Enflamasyonu Azaltır ve Artrite Yardımcı Olur

Enflamasyon, insan vücudunun enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmasıdır. Ancak iltihap kronikleşirse daha fazla hastalığa yol açabilir. Artrit, iltihaplanmadan kaynaklanan en yaygın hastalıklardan biridir.

Isırgan otu, iltihabı azaltabilecek bileşenler içerir. Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Isırgan otunun gerçek etkisi kanıtlanana kadar standart tedaviyi bırakmayın.

4. Kan Şekerini Düşürür

Antidiyabetik bitkisel ilaç olarak ısırgan otu, ısırgan yaprağı ekstresi kullanan bir çalışmaya konu oldu. Ekstrenin kan şekeri ve insülin seviyelerinde etkili olduğu görülmüştür.

Isırgan otunun tip 2 diyabete gerçekten yardımcı olduğunu gösteren başka çalışmalar da var. Aslında insülini taklit edecek şekilde çalışır. Bununla birlikte, burada da çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5. Mevsimsel Alerjilerin Belirtilerini Azaltabilir

Isırgan otunun saman nezlesi ve alerjiler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu, ısırgan otu özünün bu alerjilere neden olan iltihaplanma süreçlerini azalttığını gösteren bir çalışmanın sonucudur .

Alerjik riniti olan katılımcılar bir hafta süreyle kurutulmuş ısırgan otu aldı. O dönemden sonra kendilerini plasebo grubundan daha iyi hissettiklerini bildirdiler.

Bunlar sınırlı çalışmalardır ve bu konuyu daha detaylı incelemek gerekir.

Ayrıca okuyun- Alerjik Rinit (Bahar Alerjisi) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

6. Isırgan Otunun Diğer Faydaları

Bu faydalar konusunda yalnızca kısmi araştırma yapılmıştır. Olumlu bir sonuç gösteriyorlar, ancak bu etkiyi kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 1. Isırgan otu, antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığını korur. Ayrıca vücudu toksinlerden, iltihaplanmadan ve ağır metallerden kaynaklı hasarlardan korur.
 2. Isırgan otu özü içeren ilaçlar, özellikle ameliyat sonrası kanamayı azaltır.
 3. Isırgan otu özü içeren kremlerin yara iyileştirme çalışmalarında etkili olduğu görülmüştür.
 4. Bu bitki vücuttaki fazla su ve tuzu atmaya yardımcı olur. Bu özelliğiyle iyi bir idrar sökücü olduğu söylenebilir.
 5. Isırgan otu saç dökülmesine karşı da kullanılabilir.

Isırgan Otu Yan Etkileri

Bu bitkiyi taze tüketmemelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu bitki kimyasalları açığa çıkaran tüyler içeriyor. Kurutulmuş, pişirilmiş çay, şurup vb. kullanmak genellikle daha güvenlidir.

Alerjiniz varsa ısırgan otu tüketmemelisiniz. Dikkat edilmesi gereken ikinci şey, diğer ilaçlarla etkileşimdir. Tansiyon ilaçları, idrar söktürücüler, kan sulandırıcılar, ve diyabet ilaçları kullanıyorsanız, kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Isırgan otu bu ilaçlarla aynı şekilde çalışır, bu nedenle etkinliklerini bozabilir.

Hamilelik sırasında kullanmaktan kaçının. Kasılmalara ve düşüklere neden olabilir.

Isırgan Otu Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 50 gram kurutulmuş ısırgan yaprağı
 • 1 litre su

Kuru yaprakları kaynamaya yakın suya ekleyin. Biraz karıştırın ve 1 gece beklettikten sonra süzün ve gün boyu bu sudan için. Bu çay anemi, mesane taşı ve idrar yolu hastalıkları için oldukça etkilidir.

Isırgan Şurubu Tarifi

Malzemeler:

 • 100 gram ısırgan otu yaprağı
 • 1 litre su
 • 1 kg bal

Talimatlar:

 1. Yaprakları yıkayın ve su yeşile dönene kadar kaynatın.
 2. Suyu süzün. Balı ekleyerek 10 dakika daha pişirin.
 3. Bir cam şişeye aktarın.

Bu karışımdan günde 3-4 yemek kaşığı tüketin. Ayrıca 1 bardak suya karıştırarak da içebilirsiniz. Bu şurup kansızlık, mesane taşı ve idrar yolu hastalıklarına karşı kullanılabilir.

İshal ve Halsizlik İçin Isırgan Çayı

Malzemeler:

 • 15 gram kurutulmuş ısırgan otu
 • 15 gram kuru kekik
 • 500 ml su

Kaynar suya kurutulmuş yaprakları ekleyin ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Gün içinde dilediğiniz zaman için.

Isırgan Otu ile Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm

Malzemeler:

 • 100 gram ısırgan otu yaprağı
 • 25 gram papatya
 • 500ml arıtılmış su
 • 200 ml sirke

Isırgan otlarını 20 dakika kaynatın. Ateşten alın ve papatyaları ekleyin. 1 gece bekletin ve sabah suyu süzüp sirke ekleyin. Bu karışımla her gece yatmadan önce saç diplerine masaj yapın.

Bu tarif, saç dökülmesini önemli ölçüde azaltacak ve saçı güçlendirecektir.

Ayrıca okuyun- Saç Güçlendirici Bitkiler: Daha Güçlü Saçlar İçin 7 Şifalı Bitki

2 Yorum

 1. Isırgan otunun genelde saça olan faydalarını biliyordum. Diğer faydalarını öğrenmiş oldum. Çok güzel detaylı bir şekilde anlatmışsınız, teşekkür ederim.

 2. Isırgan otundan biraz çekiniyoruz elimizi falan ısırdığından dolayı ama bu kadar şifalı oluşu da bizi kendine çekiyor. Buradaki ısırgan otu tarifleri çok faydalı ve harika. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu