Çocuklarda Yüksek IQ ve Beslenme Şekli Arasındaki Bağ

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenme yüksek zekaya sahip olmanıza yardımcı olabilirken, işlenmiş gıdalardan oluşan bir beslenme biçimi düşük IQ ‘ya neden olabiliyor.

Sağlıklı beslenme adına tavsiye edilen ve ıq seviyesini ciddi ölçüde etkileyen gıdalar hangileridir?

1. Balık ve Omega-3 Kaynakları: Birçok balık ve deniz ürününde, ayrıca ceviz ve keten tohumunda bulunan Omega-3 yağları çocukların beyin gelişimi için oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Araştırmalara göre, omega-3 bakımından zengin gıdalarla beslenen çocuklar, diğer çocuklara oranla daha yüksek IQ’ya sahip olabiliyorlar. Öte yandan, omega-3 yaşlılık döneminde demans gibi problemlere karşı koruma sağlayabiliyor.

Çocuklar ve hamile kadınlar özellikle omega-3 bakımından zengin olan yabani somon, uskumru, sardalya, alabalık gibi deniz mahsullerini haftada en az iki kez tüketmelidirler.

2. Meyve ve sebzeler: Yeşil yapraklı bitkiler, sebzeler ve turuncu- kırmızı meyve-sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar, içerdikleri beta-karoten ve C vitamini nedeniyle beynin işlevini ve hafızanızı korumaya yardımcı olabilir.

Uzmanlara göre, otlar, baklagiller, çiğ meyve ve sebzeler ayrıca süt ürünlerini de içeren bir beslenme alışkanlığı, çocukların zihinsel fonksiyonları arttıran en önemli etmenler arasındadır.

3. Demir Yönünden Zengin Gıdalar: Demir eksikliği anemiye sebep olurken, dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunlarına da sebep olur. Ayrıca zeka da olumsuz etkilenir. Bu nedenle bol miktarda, demirden zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Demir açısından zengin besinler arasında yağsız etler, fasulye, ıspanak, sardalya, istiridye ve tahıllar bulunur.

4. Protein Yönünden Zengin Gıdalar: Yüksek protein ve düşük yağlı gıdalarla beslenmek konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olur. Düşük yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, yağsız etler, yumurta, fıstık ve baklagiller besleyici protein kaynaklarıdır.

5. B vitamini ve IQ: Folik asit, vitamin B-12 ve kolin içeren gıdalar depresyon, demans ve diğer nörolojik rahatsızlıkların riskini sınırlayarak beyninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca bilişsel gelişim için de oldukça önemlidir.

Çocuklar bu vitaminlerden yeterince yararlanamazlarsa zeka seviyeleri olumsuz etkilenebilir. Tahıl gevrekleri, sığır karaciğeri, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, brüksel lahanası,  pirinç ,avokoda ve çoğu hayvansal gıdalar B-12 vitamini içerir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Son Güncelleme Tarihi:

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

4 Yorum

  1. Besinlerdeki vitaminler çocukların beyin ve zihinsel gelişimi için oldukça büyük öneme sahip. Bu yüzden besinleri tüketirken vitamin değerlerine göre tüketmekte fayda var. bilgilendirme için teşekkürler

  2. Zeka gelişiminde beslenmenin çok ciddi anlamda katkısı vardır yine çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı