Ebeveyn&Çocuk

Çocuklarda Yüksek IQ | IQ ve Beslenme Şekli Arasındaki Bağ

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenme daha yüksek bir zekaya sahip olmanıza yardımcı olabilirken, işlenmiş gıdalardan oluşan bir beslenme biçimi düşük IQ ‘ya neden olabiliyor.

Sağlıklı beslenme adına tavsiye edilen ve IQ seviyesini de ciddi ölçüde etkileyen gıdalar hangileridir?

  • Balık ve Omega-3 Kaynakları

Birçok balık ve deniz ürününde, ayrıca ceviz ve keten tohumunda bulunan Omega-3 yağları çocukların beyin gelişiminde oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Araştırmalara göre, omega-3 bakımından zengin gıdalarla beslenen  çocuklar, diğer çocuklara oranla daha yüksek IQ’ya sahip olabiliyorlar. Öte yandan, omega-3 yaşlılık döneminde de demans gibi problemlere karşı koruma sağlayabiliyor.

Çocuklar ve hamile kadınlar özellikle omega-3 bakımından zengin olan yabani somon, uskumru, sardalya, alabalık gibi deniz mahsullerini haftada en az iki kez tüketmelidirler.

  • Meyve ve sebzeler

Yeşil yapraklı bitkiler, sebzeler ve turuncu- kırmızı meyve-sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar, içerdikleri beta-karoten ve C vitamini nedeniyle beynin işlevini ve hafızanızı korumaya yardımcı olabilir.

Uzmanlara göre, otlar, baklagiller, çiğ meyve ve sebzeler ayrıca süt ürünlerini de içeren bir beslenme alışkanlığı, çocuklarda zihinsel fonksiyonları arttıran en önemli etmenlerdendir.

  • Demir Yönünden Zengin Gıdalar

Demir eksikliği anemiye sebep olurken, dikkat eksikliği ve konsantre sorunlarına da sebep olur. Ayrıca zekayı da olumsuz etkiler. Bu nedenle bol miktarda, demirden zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Demir açısından zengin besinler arasında yağsız etler, fasulye, ıspanak, sardalya, istiridye ve tahıllar bulunur.

  • Protein Yönünden Zengin Gıdalar

Yüksek protein ve düşük yağlı gıdalarla beslenmek konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olur. Düşük yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, yağsız etler, yumurta, fıstık ve baklagiller besleyici protein kaynağıdır.

  • B vitamini ve IQ

Folik asit, vitamin B-12 ve kolin içeren gıdalar depresyon, demans ve diğer nörolojik rahatsızlıkların riskini sınırlayarak beyninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Ayrıca bilişsel gelişim için de oldukça önemlidir. Çocuklar bu vitaminlerden yeterince yararlanamıyorsa daha düşük bir zeka derecesi elde edebilirler. Tahıl gevrekleri, sığır karaciğeri, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, brüksel lahanası,  pirinç ,avokoda ve çoğu hayvansal gıdalar B-12 vitamini içerir. 

İLGİLİ: Çocuğunuz İçin Zararlı 3 Katkı Maddesi

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yayınlar

Yorum Yap!

Close
Close