İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler Hangileridir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her 40 saniyede bir kişi dünyanın herhangi bir yerinde intihar ediyor. İntihar oranı en yüksek ülkeler arasında bulunanların çoğu yoksul olmakla birlikte, az gelişmiş zengin ülkeler, gelişmişlik seviyeleri ve refah seviyeleri yüksek olan ülkelerde de bu oran oldukça yüksek.

Genel olarak, intihar kadınlarda erkeklere kıyasla 3 kat daha fazla. Zehir, kendini asma ve ateşli silahlar en yaygın intihar yöntemleridir. Şimdi dünyadaki en yüksek intihar oranına sahip ülkelerin hangileri olduğunu görelim ve bu eğilimin sona ermesini umut edelim.

İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler

Polonya

İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler-Polonya
İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler-Polonya

İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler Hangileridir? 1Polonya yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip bir Orta Avrupa ülkesi ve intihar oranı en yüksek ülkeler arasında. Genellikle intihar notları bırakılmadığı için Polonya’lıların intihar sebepleri net olarak bilinmemektedir.

Ukrayna

Son yıllarda Ukrayna’da intihar sayısı azalmaya başlasa da, hala dünyanın en çok intihara teşebbüsün yaşandığı ülkeler arasındadır. İntiharın büyük bir kısmını (neredeyse % 50) askeri personel oluşturuyor . En sık görülen yöntem asma ve yüksekten atlayarak canına kıymaktır.

Sudan

Afrika’nın en büyük ülkelerinden olan Sudan, yaygın etnik mücadeleler, sık sık insan hakları ihlali, muazzam bir suç ve yolsuzluk oranı ve hatta kölelik sorunları ile iç içe olan bir ülke.

Şeriat Kanunu’na dayanan bir hukuk sistemi ile taşlama (recm) ve çarmıha germe gibi acımasız yöntemler hala resmi ve genel cezalar olmaya devam etmektedir. Bu nedenle, Sudan’lı kadın ve erkeklerin gönüllü olarak hayatlarını sona erdirmeye karar vermeleri aslında pek de şaşırtıcı olmayabilir.

Komorlar

Komorlar
Komorlar

Mozambik ve Madagaskar arasında bulunan Komorlar, iç savaşlar ve darbelerden kaynaklı şiddet dolu bir geçmişe sahiptir. Bununla birlikte aşırı yoksullukla mücadele ediyor ve nüfusunun yaklaşık yarısı uluslararası yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülkede yaşanan intiharların ana nedeninin yoksulluk olduğu düşünülüyor.

Butan

Butan’ın bu listede olması bir çok kişiyi şaşırtabilir. Zira ”gayri safi milli mutluluk” politikasıyla tanınan bir ülkedir. Ancak, burada yaşanan intihar vakaları hiç de azımsanmayacak düzeyde.

Zimbabve

Zimbabve’de AIDS ve yoksulluk nedeniyle acı çeken yerel halk, sorunlarına çözüm olarak intiharı seçiyor… Ne yazık ki, intihar girişimleri, çocuklar ve genç öğrenciler arasında bile son derece yaygın

Japonya

Dünyanın en gelişmiş, modern ve en zengin ülkelerinden biri olan Japonya, uzun süredir olağan dışı yüksek bir intihar oranı ile mücadele ediyor. İntihar, 20-44 yaşlarındaki erkeklerde, işsizlik, depresyon ve toplumsal baskıdan kaynaklanan başlıca ölüm nedenidir.

Belarus

Rusya’ya komşu bir Doğu Avrupa ülkesi olan Belarus’ta her yıl yaklaşık 2000 kişi intihar ediyor. Özellikle kırsal alanlarda ve küçük kasabalarda intihar vakaları oldukça yüksek. Ayrıca intihar sayısının alkol tüketimindeki artışla ilişkili olduğunu gösteren istatistikler de mevcut

Macaristan

20 yüzyılın ikinci yarısında intihar oranı en yüksek ülkeler arasında bulunan Macaristan’da, son zamanlarda bu oran her ne kadar düşmüş olsa da hala, sadece Avrupa’nın değil dünyanın en çok intiharının yaşandığı ülkelerden biri olmaya devam ediyor.

Uganda

Doğu Afrika’da yerleşik bir ülke olan Uganda’da ekonomi ve yaşam standartları diğer bazı Afrika ülkelerinden daha umutsuz olmasa da, intihara yönlenme oranı çok büyük. Depresyon, genel stres, kişiler arası sorunlar, işsizlik, yoksulluk, konut ve sağlık koşulları yerel halkın yaşamlarını sona erdirmesinin en yaygın sebeplerindendir

Türkmenistan

Orta Asya ülkesi Türkmenistan’da, toplam ölüm sayısının % 2’sinden intiharlar sorumludur. İntihar eden kişi sayısı yol kazaları mağdurlarına veya bazı kanser tiplerinden ölen insanlara göre daha yüksektir. Ülke büyük doğal kaynaklara sahip olmasına rağmen, devlet kontrolündeki ekonomi halka fayda sağlamamakta ve yoğun işsizlik yaşanmaktadır. İntiharın başlıca faktörlerinden biri de zaten işsizliktir.

Hindistan
Hindistan

Hindistan

Hayatına son veren Hintlilere dair resmi tahminler yeterli olmamakla birlikte bazı kaynaklar, her yıl ortalama 200 bin kadar Hintlinin intihar ettiğini gösteriyor.

Hindistan’da kendini zehirleme, en yaygın intihar yöntemidir. Bu ülkedeki intiharların neredeyse yarısı aile ve sağlık nedenlerinden kaynaklanmaktadır. 2014 yılına kadar kendi canına kıymak Hindistan’da yasa dışıydı ve kurbanlar bir yıla kadar hapisle cezalandırılıyorlardı!

Kazakistan

WHO’nun 2011 yılı raporuna göre, her yıl dünya genelinde intihar nedeniyle ölen tüm insanların % 3.23’ü Kazakistan’a ait. Bu ülkede intihar, özellikle gençler ve öğrenciler arasında önemli bir sorundur. Dünyada 15-19 yaş arası kız çocukları arasında en fazla intihar oranı Kazakistan’dadır

Sri Lanka

Güneydoğu Asya ülkesi olan ve 20 milyondan fazla insanın yaşadığı Sri Lanka, bu listede en gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor ancak yine de en yüksek intihar oranına sahip ülkeler arasında. Sri Lanka 1948’de bağımsızlığını kazandığından beri intihar eden kişi sayısı belirgin bir sebep olmadan sürekli artmaktadır. Kendini asma ve zehirleme ülkedeki en yaygın intihar yöntemlerindendir.

Güney Kore

Güney Kore
Güney Kore

İntihar Oranı En Yüksek Ülkeler Hangileridir? 2Dünyanın en hızlı internet bağlantısı, süper modern teknolojileri, dünyanın en iyi eğitim ve sağlık hizmetleri gibi sayısız özelliğe sahip Güney Kore’nin şok edici yüksek bir intihar hızı var.

Bu fenomenin başlıca sebepleri her türlü sosyal baskı ve aile sorunlarıdır. Güney Kore’de ateşli silahlara erişim yasaklandığından, en sık karşılaşılan intihar yöntemi kendini zehirlemedir.

Kuzey Kore

Kuzey Kore’nin kısıtlayıcı ortamı, ekonomik zorluklar ve stres, her yıl 10.000’den fazla Kuzey Korelinin kendi hayatına son vermesine sebep olmaktadır. Totaliter rejim tarafından cezalandırılmaktan kaçmak için kendilerini öldüren aileler bile mevcut.

İntihar oranı en yüksek ülke: Guyana

Güney Amerika’da bulunan, yaklaşık 740.000 kişiye ev sahipliği yapan ve büyük oranda kırsal bir ülke olan Guyana, intihar oranı en yüksek ülkeler arasındadır ve buradaki intiharlar küresel ortalamanın dört katıdır.

Derin kırsal yoksulluk, alkol bağımlılığı ve ölümcül böcek ilaçlarına kolay erişim, her yıl yüzlerce intihara yol açmaktadır. Guyana, 1978’de 909 kişinin hayatını kaybettiği kitlesel intihar ritüeliyle hatırlanır. Ancak şu anki intihar oranının ölüm kültleriyle hiçbir ilgisi yoktur.

4 Yorum

  1. Bazı yerler hiç şaşırtmadı.. Hayat bazı insanlar bazı bögeler için çok daha zor…

  2. Burda en çok intihar eden ülkeler hıristiyan ülkesi ama hiç din üzerinden söylem yok orda sudan var şeriat var recm asma falan onun için intihar var bu şeriatı asmak kesmek anlıyorsunuz gidin araştırın sonra laf atın

    1. Merhaba, öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Okuduğunuz yazıda herhangi bir kişisel düşünce bulunmamakla beraber sadece araştırmalar sonucu elde edilen resmi veriler mevcut. Dolayısıyla din, dil, ırk üzerinden bir yargılamadan bahsetmeniz doğru bir yaklaşım değil. Ayrıca, şeriat kanunları adı altında kendi despot kurallarını dayatan ülkeler olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri de Sudan. Oradaki insanlık dışı kanunları kendi inancınızla bağdaştırmanız çok üzücü. İnandığınız din zulme karşı durmayı emreder zulmetmeyi değil. Buna katılıyorsunuz, değil mi? Öyleyse Sudan gibi yerlerde uygulanan kanunların inancınıza aykırı olduğuna da katılmalı ve oradaki zorbalığa karşı durmalı, mazlumların mücadelesine destek olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu