İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde çok sayıda kişi insülin direnci problemi ile karşı karşıyadır. Elbette sadece ülkemizde değil dünya genelinde binlerce insan bu problem ile mücadele etmektedir. İnsülin direnci olan kişiler genellikle tüm çabalarına rağmen kilo vermekte zorlanmaktadır. Peki, binlerce insanın muzdarip olduğu insülin direnci nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İnsülin Direnci Nedir?

Çok fazla yenmediği halde kilo problemi yaşanması, sık sık yeme isteği duyulması, açlık anında eller de titreme, yemeklerden sonra uyuklama, şekerli gıdalara aşırı düşkünlük, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, gece uykusundan uyanıp bir şeyler atıştırmayı alışkanlık haline getirme, yemek yedikten sonra hissedilen yorgunluk hissi, açken aşırı derecede sinirli olmak, kilo vermek için diyet yapılmasına rağmen kilo vermekte zorlanma gibi şikayetlerin bir ya da birden fazlasını yaşayanların vakit kaybetmeden açlık şekeri testi yaptırmaları gerekmektedir.

Zira bütün bu belirtiler insülin direncinin habercisi olabilir. Kontrol altına alınmayan insülin direnci daha ciddi bir sağlık sorunu olan diyabetin ortaya çıkmasına neden olur.

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve kanda bulunan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde bile yemek yedikten sonra pankreas tarafından insülin salgılanır. İnsülinin görevi kanda bulunan şekerin enerjiye dönüşmesini sağlamaktır. Pankreas tarafından salgılanan insülinin, kan şekerini kontrol altında tutmakta yetersiz kalmasına insülin direnci denir.

Sık sık bir şeyler yemek pankreasın sürekli insülin salgılanması ve leptin hormonu salgılanması demektir. İnsülin ve leptinin aynı anda salgılanması ile hücreler ve bazı organlar görevlerini tam olarak yerine getiremez ve bu durum insülin direncine sebep olur.

Tedavi

İnsülin direncinden muzdarip olduğunu düşünenler herhangi bir sağlık kurumuna giderek basit bir kan testi ile insülin direnci tahlili yaptırabilirler. Testin sonucuna göre doktor ilaç tedavisine başlamadan önce kişinin yaşam tarzını değiştirmesini ve kötü alışkanlıklarından uzak durmasını tavsiye edecektir.

İlaç kullanmadan insülin direncini kontrol altına alabilmek için haftanın en az üç günü düzenli spor yapılması, gazlı içeceklerden, şekerli hazır gıdalardan ve aşırı karbonhidrat tüketiminden uzak durulması faydalı olacaktır. Ayrıca, tatlı krizlerinde şerbetli tatlılar tüketmek yerine şeker ihtiyacını giderecek kuru incir, kuru kayısı, kuru hurma ve kuru üzüm gibi meyveler tercih edilmelidir.

Aşırı ekmek tüketimi insülin direncini kontrol altına almayı zorlaştıracaktır. Sık sık yemek yemek pankreasın insülin hormonu salgılanmasını sağlayacağı için önerilen beslenme tarzı 3 ana öğünden oluşmalıdır. Her öğün sonrası en az 5 saat hiçbir şey yenilmez ise leptin hormonu devreye gireceğinden hem kilo vermek kolay olacaktır hem de İnsülin direnci kırılacaktır.

Yaşam ve beslenme tarzının baştan aşağı değiştirilmesiyle bile İnsülin direncinin kontrol altına alınamadığı durumlarda ilaçlı tedavi gerekebilir.

2 Yorum

  1. Sayenizde yeni bilgiler ediniyoruz teşekkür ederim… Selam ve Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu