İncir Zeytinyağı Kürü Tarifi ve Faydaları

Konuk Yazarımız "Duo Diyet"ten Sağlıklı mı Sağlıklı Bir Tarif Var Bugün💗İncir Zeytinyağı Kürü

İncir zeytinyağı kürü çok uzun zamandır hayatımda. Araştırmalarımda ilk keşfettiğim, incir zeytinyağı karışımından oluşan bu kürdü ama sonra bu karışıma level atlatmış 7 zeytin 1 incir kürüne geçiş yapmıştım. Her ikisinin de çok faydasını gördüm. Bu yazının bu açıdan inanılmaz bir araştırmanın ve tecrübenin eseri olduğunun ipucunu sizlere vermek isterim.

İncir zeytinyağı karışımı kür olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni, teşbihte hata olmasın, incir ile zeytinyağı, yoğurt ve salatalık yer gibi değil, cacık şeklinde tüketildiği için. İncir olsun, zeytinyağı olsun her ikisi de çok yararlı besinler ama bu karışımdan bir kür elde etmenin de bir prosedürü var.

İncir zeytinyağı kürü nasıl hazırlanır kısmına geçmeden önce, incir ve zeytinyağı seçimi üzerinde durmak istiyorum. Kür için seçeceğimiz incirlerin; kuru incir ya da taze incir olması fark etmez ama bu kürü uzun süre uygulayacağımız için kuru incir tercih edilmesi her zaman bulunabilirlik açısından daha iyi. Kuru incir seçerken doğal ve işlem görmemişleri satın almalıyız. Büyüklüğü ise orta boy olsa daha iyi olur. Zeytinyağı seçimimiz ise doğal, sızma zeytinyağı olmalı.

İncir Zeytinyağı Kürü Tarifi

İncir Zeytinyağı Kürü-2
İncir Zeytinyağı Kürü-2

İncir zeytinyağı tarifi kolay bir kür. 4 tane orta boy kuru incir önce güzelce yıkanır ve peçeteyle kurulanır. Bıçakla yatay olarak görseldeki gibi olacak şekilde kesilir. İncir çekirdeklerinin hepsine zeytinyağının temas etmesi için görseldeki gibi kesiyoruz. Kesilmiş 4 inciri kaba yerleştirip üzerine yarım su bardağı zeytinyağı ilave ediyoruz. Bu şekilde 2 gün zeytinyağında bekletiyoruz.

Kuru incir zeytinyağı kürü bu süre içinde tüketime hazır hale geldiğinde, 4 incirin önce 2 tanesi yenir ve hemen yerlerine 2 incir daha ilave edilir. Bir sonraki gün eski bekleyen 2 incir yenir. Bu şekilde değişimli olarak küre 3 ay boyunca devam edilmeli ki faydası tam olarak görülsün. Her iki haftada bir zeytinyağını değiştirmelisiniz.

Bu kür günde bir kez, aynı saatte uygulanır. İsterseniz sabah aç karnına kahvaltı öncesi uygulayın, iştahınızı keserek zayıflamanıza da yardımcı olsun, isterseniz gece uygulayın, tatlı yerine geçsin.

Kuru İncir Zeytinyağı Kürü Faydaları

Kuru incir zeytinyağı kürü özellikle belli hastalıklara olumlu etkileriyle ünlüdür. Fakat şunu her zaman aklımızda tutmalıyız. Kürler doktorun verdiği tedavi bırakılarak uygulanmaz. Kürlerin ancak tedavilere destek amaçlı kullanıldığını bilmeliyiz. Bu kürü uygulamak için de illa hasta olmak da gerekmez tabii.

Bu ön bilgilerden sonra “İncir zeytinyağı faydası nedir?” sorusunu madde madde yanıtlamak
istiyorum:

 1. Kabızlık konusunu ilk sıraya koymak istiyorum çünkü en net konuşabileceğim faydası… Ayrıca basur tedavisine de çok yardımcı olmaktadır.
 2. Mide asidini azaltarak gastrit, ülser gibi mide hastalıklarının oluşmasına fırsat vermez.
 3. Akciğerler ile çok iyi anlaşır. Öksürük, sinüs akıntılı öksürük, astım ve bronşit için çok faydalıdır.
 4. Bağırsakları yumuşatarak sindirime yardımcı olur, safra taşı oluşumunu engeller.
 5. Diş eti kanamalarını önler ve dişlerin beyaz görünmesini sağlar.
 6. Bebeklerin beyin ve sinir sistemine olumlu etkileri olduğundan, hamile ve emziren anneler de
  uygulayabilirler.
 7. Kolesterol dengesini sağlar, iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürür.
 8. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler birlikte tüketmelidirler. İncir zeytinyağı gebelik ihtimalini çoğaltır. Erkeklerde cinsel gücü ve sperm sayısını arttırırken, kadınlarda da cinsel isteği ve doğurganlığı arttırır. Zeytin çekirdeğinin tek oluşu kadının yumurtalığına, incir çekirdeğinin çok oluşu da erkeğin spermlerine işaret etmektedir.
 9. Kanser oluşumunu engellediği İbni Sina tarafından açıklanmıştır. Zeytinyağının içindeki bir madde kanser oluşumunu engellerken, incirler de sinirleri yumuşatarak stressiz bir yaşam sunar. Bu birleşim de hücreleri olumlu etkileyerek kanserli hücre oluşmasına meydan vermez.
İncir Zeytinyağı Kürü-3
İncir Zeytinyağı Kürü-3

İncir-Zeytinyağı ve Zayıflama

Diyet yapanların ya da kilosunu korumak isteyenlerin, incir zeytinyağı kalori bilgisine sahip olması gerekir. Burada incirin 2 adet olması kaloriyi arttırmaktadır. 1 küçük incir 40 kalori, orta boy incir ise 50 kaloridir. 2 orta boy incir yediğimizde 100 kalori. Zeytinyağı çok azdır ama gramı 8 kalori olduğu için 2 incire karışan zeytinyağı 20 kalori civarıdır. Toplamda 120 kalori diyet yapanlar için ciddi bir kaloridir.

Diyabet hastaları için de bu kaloriler biraz fazla, ayrıca bu zeytinyağı incir ikilisi çok fazla karbonhidrat içerdiğinden dikkatli tüketmekte fayda var. Zayıflama diyeti yapanların sabah aç karnına ve kahvaltı öncesi bu kürü tüketmesi daha faydalıdır. Vücuda faydalı olması dışında iştahı da azaltarak kahvaltıda az kalori almaya dolaylı etki eder.

Şöyle de yapabilirsiniz: Benim zayıflama dönemimde yaptığım gibi bu küre level atlatıp, 7 zeytin 1 incir kürüne geçebilirsiniz. İncir sayısı azaldığı için kalori olarak azalacaktır. Zeytinlerin de 1 tanesi 6 kalori. Toplamda 90 kalori civarı oluyor. Bu konuyu detaylı olarak anlattığım 7 zeytin 1 incir kürü ve faydalarıbaşlıklı yazımı okumanızı isterim. Herkese afiyet olsun, şifa olsun…

Konuk Yazar: Duo Diyet – Beden ve Ruhun Armonisi

22 Yorum

 1. Konuk yazarlık deneyiminiz için başarılar dilerim. Çok iyi olmuş. Yazı zaten harika, Kur’an’da müjdelenmiş iki harika gıda hakkında bilgi vermişsiniz. Çok teşekkürler.

 2. Evet tarifi çok kolay, 3 ayın sonunda bir hafta ara verip tekrar devam ediliyor. Teşekkür ederim katkınız için.

 3. İncir ve zeytinyağı kürünü kesinlikle deneyeceğim. Yine güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler. Bu arada size İstiridyeden bahar mimi görevini devrettik. Detaylar bizim blogda gelip sorulara bakabilirsiniz. Merakla cevaplarınızı bekliyor olacağız. 🙂

  1. Sevgili “Duo” adına yorumunuz için teşekkür ederim zira bu harika içerik onun eseri 🙂 Bu arada sanırım ilk kez bir mim görevi bana devredildi. Aslında mim konusunda pek bilgim olmasa da blogger arkadaşların hazırladıkları yazıları severek okuyorum. Bu görevi yerine getirme konusunda söz vermeyeyim ama sizin hazırladığınız mimi en kısa zamanda okuyacağıma emin olabilirsiniz 🙂
   Sevgiler.

 4. İlk defa duydum bu tarifi. Denemeden de insan bir şey yazamıyor tabii 🙂

 5. Zeytinyağının ve incirin faydalarını tartışmak bile gereksiz her şeyden önce sindirim sistemi üzerinde çok büyük etkileri var. Sindirim sistemi düzgün çalışan bir vücut koksinlerin atılmasından tutun da kilo vermeye kadar bir çok konuda destekçidir.

 6. İncir ve zeytinyağı.. İkisi de oldukça faydalı besinler. İncir ve zeytinyağı kürünün faydaları da hiç de yabana atılacak türden değil. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Denemeliyim..

 7. İncir zeytinyağı kürü tarifi hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. incir zeytinyağı nın gerçekten her derde deva kürler arasında olduğu bir gerçek. İncir zeytinyağı kürü yapmak isteyenler için güzel bir kür tarifi yazısı olmuş.

  1. Bu sağlıklı tarif, konuk yazarımız sevgili Duo’dan (DuoDiyet). İncir zeytinyağı kürü, yazıda da belirtildiği gibi zayıflamak dahil pek çok fayda sağlıyor.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkürler 🙂

 8. web sayfamdaki yemek ve örgü hakkında yazılmış özgün içerikleri burada paylaşmak, tartışmaya açmak ve yayımlamak isterim.
  İlginize teşekkür ederim.

 9. Incir ve zeytin yağı faydaları saymakla bitmez ve bize aktardığınız kür bilgisi ile hayatımız daha zevkli olur teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu