İltihap Giderici Besinler – Vücudunuzdaki İltihap İçin En Etkili 7 Besin

Vücudunuzda ağrılar hissediyorsanız vücudunuz saldırı altında demektir. Ağrıdan başka hiçbir belirtiniz olmayabilir, üstelik her şey normalmiş gibi görünebilir, hatta kendinizi sağlıklı hissediyor olabilirsiniz. Peki, problem nedir? Vücutta biriken iltihap elbette. Bu yazımızda iltihap nedir , iltihap giderici besinler – iltihap önleyici besinler hangileridir sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İltihap (İnflamasyon)

İltihap vücudumuzun iyileşmesine yardımcı olmak için ortaya çıkan ve ağrılara neden olan doğal bir reaksiyondur. Rahatsız etmeyecek derecede önemsiz ağrılar iltihaptan kaynaklanmıyor olabilir. Bu tür önemsiz ağrıların nedeni genellikle strestir. Ancak vücutta iltihap olduğunda ağrı kesici almaya ihtiyaç hissedecek kadar çok ağrı hissedersiniz.

İltihap, vücudunuzun sizi korumaya çalıştığını gösterir. Vücudunuz iltihapla savaşırken öğünlerinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle sağlığınıza katkıda bulunabilir, vücudunuzdaki iltihabın çok daha kısa sürede giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bazı besinlerde ağrıyı hafifleten iltihap giderici kimyasal bileşenler bulunur. Vücudumuzdaki ağrıları gidermede son derece etkili bu besinler, çoğu zaman iltihabı yok edecek güçtedir.

İşte iltihap giderici besinler:

1)Tarçın: Geçmişte, altından daha değerli sayılan tarçın, dünyanın en eski baharatlarından biridir. Araştırmalara göre tarçın, iltihabı gidermekle kalmıyor, aynı zamanda zararlı bakterileri de yok ediyor, kan şekerini ve kolesterolü düşürüyor, beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor. Tarçını bir kâse yoğurda serperek, bir fincan kahvenin veya çayın içine bir adet tarçın çubuğu ekleyerek tüketebilirsiniz.

2) Zencefil: Zencefil, gingerol denilen, iltihap giderici bir bileşen içerir. Gingerol aynı zamanda eklem ağrılarını giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanseri önler. Taze zencefil dilimlerini bir bardak kaynamış suya ekleyerek zencefil çayı hazırlayıp tüketebilirsiniz.

3) Soğan: Sülfür bileşenleri içeren soğan, iltihabı içine çekip hapsederek etkisiz hale getirir. Böylece iltihabın kolayca vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kolesterolü de düşüren soğanı sadece yemeklerde pişirilmiş olarak değil, çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Düzenli soğan tüketimi iltihap sorunundan hızla kurtulmanızı sağlar.

4) Ceviz: En sağlıklı kuruyemişlerden biri olan ceviz Omega 3 yağ asitleri içerir. İltihapla savaşan bir madde olan Omega 3 yağ asitleri, kalp için de çok faydalıdır. Protein ve lifler açısından zengin olan cevizde, aynı zamanda vücuttaki iltihabı kurutan güçlü antioksidanlar vardır. Her gün bir avuç ceviz yemek, vücutta iltihap oluşumunu önler, ağrıları giderir.

5) Zerdeçal: Yapılan birçok araştırmada zerdeçal bitkisinin iltihap giderici etkiye sahip olduğu, dolayısıyla kronik ağrıları tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Zerdeçalı yemeklerinize baharat olarak ekleyip vücudunuzdaki iltihaptan kaynaklanan ağrılardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

6) Ananas: Kas yaralanmalarının tedavisinde etkili olan ananas, bromelayin adı verilen enzimler içerir. Bu enzimlerin sindirim sistemini güçlendirdiği, vücuttaki ve eklem yerlerindeki iltihabı giderdiği bulunmuştur. Aynı zamanda tırnakları güçlendiren bu mucizevi meyve, metabolizmayı da güçlendirerek vücuda enerji verir.

7) Keten Tohumu: Keten tohumu, vücuttaki iltihabı gidermeye yardımcı olan Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengindir. Keten tohumunu salatalarınıza veya bir kâse yoğurda bir yemek kaşığı ekleyerek vücudunuzdaki iltihabın giderilmesini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca okuyun- Keten Tohumu ve Yağının Olağanüstü Sağlık Faydaları

3 Yorum

  1. Önemli ipuçları içeren bu yazı ufkumu açtı.
    Fikir sahibi oldum.
    Bu siteye sık sık geliyorum.
    İşime yarayacak en güzel bilgiler burada.
    Editöre teşekkür ediyorum.

  2. İltihap giderici besinler sürekli tüketildiği zaman gerçekten fayda sağlıyor. Ve iltihap oluşumunu engelliyor. Özellikle zencefil her zaman kullandığım bir üründür. Herkese de tavsiye ederim. Yine ne güzel bilgiler öğrendik sizden. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu